Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz

Kıdem Tazminatında yapılacak değişikliğe sert tepki gösteren ÖZTÜM Tekstil İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Akyürek, “Kıdem tazminatının hem sendikamızın hem de işçilerin kırmızı çizgisi olduğunun bilinmesi gerekmektedir." dedi.

Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz

Kıdem Tazminatında yapılacak değişikliğe sert tepki gösteren ÖZTÜM Tekstil İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Akyürek, “Kıdem tazminatının hem sendikamızın hem de işçilerin kırmızı çizgisi olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Eğer ki bu düzenlemeden vazgeçilmezse Gaziantep’ten Ankara'ya yürürüz. İşçi kardeşlerimizin geleceğini kimseye yedirmeyiz” dedi.

Son zamanlarda çalışma hayatında sıkıntılı ve zor bir dönem yaşandığını belirten Akyürek, “Çünkü Kıdem Tazminatında, 'Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi' adı altında bir düzenleme yapılmak istenmektedir. Yapılmak istenen bu düzenleme işçilerin sadece kıdem ve ihbar tazminatlarını değil, aynı zamanda geleceğini, tüm birikimlerini ellerinden almak, çalmak demektir. ÖZTÜM Tekstil İş Sendikası olarak, bu düzenlemeye karşı durduğumuzun altını kalın harflerle çizerken, Kıdem Tazminatının hem sendikamızın hem de işçilerin kırmızı çizgisi olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Eğer ki bu düzenlemeden vazgeçilmezse Gaziantep’ten Ankara'ya yürürüz. İşçi kardeşlerimizin geleceğini kimseye yedirmeyiz” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Akyürek, Koronavirüs salgını sürecinden büyük yara alan binlerce işçilere, bir darbede Kıdem Tazminatı konusunda vurulmak istendiğinin altını çizdi. “Çünkü Kıdem Tazminatı, 'Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi' adı altında fona devredilmek istenmektedir. Sendika olarak bu düzenlemeye karşı olduğumuzu bildirmekle beraber fona devredilmesine de kesinlikle karşıyız. Hiç kimse işçi kardeşlerimizin geleceğini, birikimlerini, emeklerini bir düzenleme ile ellerinden alamaz. Buna asla müsaade etmeyiz.İşçiler zaten zaten zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalıştığı bir zamanda yapılacak olan böyle bir düzenleme çalışma ortamını, barışını ve huzurunu bozmaktan başka bir işe yaramayacağı bilinmelidir. Kıdem tazminatı sadece dünün ve bugünün değil, geleceğimizin de kazanımıdır, gençlerimizin ve çocuklarımızın emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

ÖZTÜM Tekstil İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Akyürek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:  Ekonomide yaşanan sıkıntıları aşmak için yine çözüm işçide aranıyor. Ama adres yanlış. Ülkemizin birinci önceliği Kıdem Tazminatı değil, Koronavirüs salgını sürecince işsiz kalan binlerce kişiye iş bulmak, ekonomiyi düzeltmek, canlandırmak, yaşam standartlarını yükseltmektir. Bu meselenin sürekli gündeme getirilmesi maalesef artık ‘Kabak tadı’ vermeye başladı. Dolayısıyla bu meselenin artık gündemden kalması gerekiyor. Gerçek gündemimize ve sorunlarımıza odaklanalım. Yine tekrarlamak istiyorum, Kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmaya, daraltmaya ve budamaya dönük her türlü girişime karşıyız.  Türkiye'de memurlar hariç 15 milyon 799 bin işçinin sadece 1 milyon 918 bini sendika üyesi iken 13 milyon 881 bini herhangi bir sendikaya üye değil. Kıdem tazminatı tartışmalarının yaşandığı şu günlerde örgütlü mücadelenin ve sendikalaşmanın önemi bir kez daha anlaşılmış oldu. Sendika işçilerin her zaman son kalesidir. İşçinin zor zamanlarında yanındadır, işverene karşı sosyal, ekonomik, özlük ve diğer tüm haklarını sonuna kadar korur. Rahat, barış ve huzurlu bir ortamda çalışması için gerekli düzenlemeyi yapar, bunun için yoğun çaba sarf eder. O nedenle bir kez daha işçi kardeşlerimize 'Sendikaya Üye Olun' çağrısında bulunuyoruz.”

 

30 Haziran 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz