KAZAN KAZAN

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) önderliğinde 4 yıl önce oluşturulan "Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu",  Gaziantep'te gerçekleştirilen toplantıda bölge sorununu ele aldı.

KAZAN KAZAN

 GTO'nun ev sahipliğinde, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Antakya, Adıyaman, Kilis ve Osmaniye'nin Ticaret ve Sanayi Odası başkanları, genel sekreterleri ve bölgedeki kalkınma ajansları genel sekreterlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda son günlerdeki yaşanan gelişmeler ele alındı. GTO Başkanı Yıldırım, Bölgedeki şehirler olarak yarışmak değil, “kazan kazan” felsefesi ile şehirler arasında sinerji yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Bugüne kadar her toplantıda bölgenin öne çıkan konularını masaya yatıran Platform, sorunların hükûmete ulaşması için TOBB aracılığıyla mesaj veriyor. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Odalar arasında ekonomik ve bölgesel kalkınmaya yönelik işbirliği amacıyla oluşturulan platformun her toplantıda farklı bir konuyu işlediğini söyledi.

YILDIRIM ŞEHİTLERİ UNUTMADI

Yıldırım, “Ne yazık ki bu sabah Batman’dan acı haber aldık.  Batman'ın Gercüş ilçesinde PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak etmesiyle 7 Mehmetçiğimizi, 7 kahraman vatan evladımızı, vatan sevgisi ile dolu 7 yüreği şehit verdik. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, sevenlerine sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu bundan 4 yıl önce Gaziantep Ticaret Odası önderliğinde, Adıyaman – Antakya - Kahramanmaraş - Kilis- Osmaniye ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odalarının bir araya gelmesi ile kuruldu. Platform 7 Odanın bir araya gelmesi ile oluşturuldu ancak ilerleyen dönemde bölgemizdeki Kalkınma ajansları da bu oluşuma dâhil oldu. Ve bugün de çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden temsilciler var ki bu bundan sonra çok daha güçlü olacağımızı gösteriyor” dedi.

GAZİANTEP HER ZAMAN TEK YÜREK

Gaziantep’in her zaman, her platformda tek yürek olmayı başarmış bir kent olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: “ Aynı şekilde bugün Gaziantep Sanayi Odası organizasyonunda düzenlenen fuarın açılış törenine de platform olarak katılarak destek verdik, Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformunun temel felsefesini yani güçbirliğini yansıttık.  4 yıl önce platform kurulurken bugün bu masa etrafında bulunan bazı Oda başkanları olarak görevde değildik. O dönem başkan olan ve hala görevine devam eden sadece iki başkanımız var aramızda. Antakya ve Adıyaman Odalarımızın değerli başkanları.  Bundan sonraki süreçte değerli başkanlarımın tecrübeleri platformumuza güç katacaktır.Ben bu vesile ile 4 yıl önce, böyle özel bir platformun kuruluşunda emeği olan tüm yönetimlere teşekkür etmek istiyorum. Yeni başkanlar, yeni yönetimler olarak biliyoruz ki kişilerin değil kurumların devamlılığı esastır.  Bizler bayrağı devralırken kurumsal hafızalarımızı, kurumsal kültürlerimizi de devraldık. Kurumlarımızın özel projelerini sahiplenerek yola devam ediyoruz. Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu da Odalarımızın en özel projelerinden biri ve biz bu projeyi sahipleniyoruz.”

ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ORTAK SORUNLARIMIZ

Gaziantep’in başta olmak üzere bölgenin önemli bir turizm, sanayi ve ticaret potansiyeline sahip olduğunu kaydeden Yıldırım, “ Birlikte bu potansiyeli işleyebilecek projeler geliştirmeyi, ortak sorunlarımıza çözüm üretmeyi hedefliyoruz. Bölgedeki şehirler olarak yarışmak değil, “kazan kazan” felsefesi ile şehirler arasında sinerji yaratmaya çalışıyoruz. Bölgesel kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak, turizm, gastronomi, kültür vb gibi alanlarda ortak projeler hazırlamak, bölge ekonomisinin gelişimine yönelik işbirliği yapmak için bir aradayız. Çözülmesi gereken Ortak sorunlarımız, parlatılması gereken ortak değerlerimiz var. Bugüne kadar yapılan her toplantıda bu değerler ve sorunlar ele alındı.  Örneğin Suriyeli mülteciler, ihracat, turizm, tarım, sanayi 4.0 bu konu başlıklarından sadece bir kaçı. Yani bir yandan geleceği bir yandan da bugünü tartışıyor, değerlendiriyoruz. Bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyet ve üretkenlik ile yolumuza devam edeceğiz” dedi.

5 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz