Kasteller gün yüzüne çıktı

Şahinbey Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları ile yeniden Gaziantep turizmine kazandırılan kasteller ziyaretçilerini bekliyor.

Kasteller gün yüzüne çıktı

Dünyada benzeri bulunmayan ve su mimarisinin eşsiz örnekleri olan Gaziantep Kastelleri, bir çok işlevi bulunan yapılar olarak inşa edilmiştir. Türk Mimarisi’nde sadece Gaziantep’te bulunan bu yapılar kısmen veya tamamen yer altında bulunmaları ile ilgi çeken en önemli yapılar arasında yer alıyor.

Gaziantep’te oluşturulan su sistemi, evlerin altından geçen ve “Livas” adı verilen su yolları ile her eve içme ve kullanma suyu ulaşmasını olanaklı kılmıştır. Bu nedenle meydan ve duvar çeşmelerine konut alanlarında fazla ihtiyaç duyulmamıştır. Özellikle ticaret dokusunun yer aldığı bölgelerde nüfusun yoğunluğu nedeniyle çeşmeler daha fazla yapılmıştır.

GAZİANTEP MİMARİSİNİN YANSIMASI

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun Şahinbey İlçesi’ne kazandırdığı İhsanbey, Pişirci, Kozluca ve Şıh Cami Kastteleri Gaziantep turizmine de önemli katkılar sağlıyor.

Başkan Mehmet Tahmazoğlu, Dünya’da benzeri bulunmayan kastellerin mutlaka görülmesi gerektiğini belirterek, “Gaziantep kültürünün ve mimarisinin yansıması olan İhsanbey, Pişirci, Kozluca ve Şıh Cami Kastteleri belediyemiz tarafından restore edilerek, Gaziantepli vatandaşlarımızın ve turizmin hizmetine sunduk.  Geçmişten günümüze kadar gelen kastellerde sular, yer altından tüneller vasıtasıyla geliyor.  Günümüze kadar birkaç kez restorasyon geçirmiş. Su kanalları halen aktif olarak görevini görüyor. Buradaki yapının eşi benzeri dünya ve Türkiye’de yok” dedi.

11 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz