Kardeşim değilsin!

Şahinbey Parkı’nın ismi ‘Şehitler’ olarak değiştirildi

Kardeşim değilsin!

Şahinbey Belediyesi tarafından kardeş şehir Eceabat İlçesi’ne yatırılan ve Şahinbey ismi verilen parkın adı değiştirildi. Şahinbey isminden rahatsız olan Eceabat meclis üyeleri oy birliğiyle parkın adını Şehitler Parkı olarak değiştirdi. Meclis kararıyla kardeş şehir protokolü de feshedildi.

Yaklaşık 2,5 yıl önce Şahinbey Belediyesi ve Eceabat Belediye arasında kardeş şehir protokolü imzalanmıştı. Her yıl Çanakkale’ye binlerce öğrenci göndererek il turizmine büyük katkı sağlayan Şahinbey Belediyesi, kardeş şehre yüksek bir bütçeyle park kazandırarak vatandaşların hizmetine sunmuştu. Açılışı dönemin Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından görkemli bir şekilde yapılan Şahinbey Parkı’nın ismi MHP ve CHP’li meclis üyelerinin desteğiyle değiştirilmesi kararı tartışmalara neden oldu.  Önceleri alkol alanların mekanı olan yer, Şahinbey Belediyesi tarafından tüm halkın yararlanabileceği parka dönüştürülmüştü.

CHP ŞAHİNBEY’DEN RAHATSIZ OLDU

Park yapımının üzerinden bir yıl geçmeden Eceabat Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri parka Şahinbey ismi verilmesinden rahatsız oldu. Meclise bir önerge sunan CHP’li meclis üyeleri hem kardeş şehir protokolünün feshedilmesini hem de parkın isminin değiştirilmesini önerdi. CHP’lilerin bu önergesi tartışmaları beraberinde getirmiş. “Neden 1 yıl sonra böyle bir girişiminde bulundular?” şeklinde kafalarda soru işareti yaratmıştı.

KARAR TEKRAR MECLİSE GÖNDERİLDİ

CHP’li üyelerin meclise sunduğu önerge CHP ve MHP’li meclis üyelerinin ‘evet’  Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder’in ‘ret’ oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edilmişti. Başkan Ejder daha sonra kararı tekrar meclise gönderdi. Meclis üyeleri kararı tekrar değerlendirdi.

PARK İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ

Önceki gün gerçekleştirilen meclis toplantısında önerge yeniden görüşüldü. Toplantıda, Şahinbey Parkı isminin 'Şehitler Parkı' olarak değiştirilmesi oy birliği ile kabul edilirken, Şahinbey Belediyesi ile kardeş şehir anlaşması sona erdi. Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder’in kararı yargıya taşıyacağı iddia edildi.

8 Ağustos 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz