Kalyon denize iniyor

1974 yılında Gaziantep’te kurulan ve eğitimden enerjiye birçok sektörde önemli yatırımları bulunan Kalyon Grubu, birçok projede ortaklı yaptığı Kolin Grubu ile denize giriyor.

Kalyon denize iniyor

Gruplar, sıvılaştırılmış doğalgaz taşımacılığında 1,5 milyar liralık yatırım yapıyor.

Dünya gazetesinin haberine göre Kalyon ve Kolin grupları, Türkiye’nin ilk yüzen LNG depolama ve gazlaştırma adı verilen FSRU gemilerinden birinin sahibi oluyor. Dünyanın en büyük gemi imalatçılarından biri olan Hyundai’nin Busan kentindeki tersanesinde imal edilen FSRU gemisi Türkiye’ye yola çıktı. Bu geminin adı ise Turquouise.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA SULARA İNİYOR

2017’de Kolin tarafından sipariş edilen FSRU gemisi, 2019’da tamamlanacaktı ancak yapımı erken bir tarihe çekildi ve belirlenen tarihten bir yıl önce suya indirildi. Önümüzdeki aylarda geminin Türk sularına gelmesi bekleniyor.

TÜRK GEMİSİNE PANAMA BAYRAĞI

Turquouise isimli FSRU’nun boyu 295 metre. 6 metre genişliğindeki Turquouise, 180 bin cbm depolama kapasitesine sahip. Hyundai’in yaptığı Turquouise’ın fiyatı 230 milyon dolar. Bugünkü kurla yaklaşık 1.5 milyar lira. Kolin ve Kalyon’un ayrıca bir adet daha FSRU gemisi sipariş vereceği ifade ediliyor. Geminin bayrağı ise edindiğim bilgilere göre Panama. Bir anlamda Türk şirketleri Kolin ve Kalyon, Turquouise adını verdikleri FSRU gemisine şimdilik Türk bayrağı takmayı tercih etmedi.

İLK TERMİNAL DE BU ŞİRKETLERE AİT

Bilindiği gibi Türkiye'nin ilk yüzer LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) depolama ve yeniden gazlaştırma terminali, Aliağa'daki Etki Liman İşletmeleri'ne ait yüzer iskele sahasında. Bu tesisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Aralık 2016 tarihinde hizmete açmıştı.

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNE GİRDİLER

Etki Liman İşletmeleri Doğalgaz İthalat ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından Norveçli Hoegh LNG AS'den kiralanan ve aynı şirket tarafından işletilen FSRU NEPTUNE, Aralık-2016'da Aliağa Etki Limanı iskelesine demirleyerek, ulusal boru hattına gaz basmaya başlamıştı. Etki Liman İşletmeleri Doğalgaz İthalat ve Ticaret Anonim Şirketi'nin yüzde 50'si Kalyon, yüzde 30'u Kolin ve yüzde 20'si ise Önal kardeşlerin. Böylece Kalyon ve Kolin, FSRU gemisi Turquouise ile yatırımını tamamlayarak denizcilik sektörüne girmiş oldu.

BOTAŞ DA FSRU SİPARİŞİ VERDİ

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) taşımasında ve depolamasında kullanmak üzere iki gemi siparişi verdi. Botaş, haziran ayında da 450 milyon dolarlık bütçeyle Güney Koreli Hyundai’ye 2 adet FSRU siparişi verdi.

3 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz