İyi Tarım kaldırılırsa çiftçiye darbe vurur!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçiye verilen ‘İyi Tarım Uygulaması’ desteklerinin kaldırılacağı yönündeki iddialar Gaziantep’te çitçilerin tepkisine neden oldu.

İyi Tarım kaldırılırsa  çiftçiye darbe vurur!

Şahinbey, Şehitkamil ve Yavuzeli Ziraat Odası Başkanları düzenledikleri basın toplantısıyla, çiftçiye daha fazla destek beklerken, verilen desteğin kaldırılmasının çiftçiye darbe vuracağına söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde ‘İyi Tarım Uygulaması’ ile çiftçiye verilen desteğin kaldırılacağı iddiaları, çiftçiyi ayağa kaldırdı. Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak ve Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar Şehitkamil Ziraat Odası’nda  düzenledikleri basın toplantısıyla iddialara tepki gösterdi.

ÇİFTÇİLERİMİZE BÜYÜK BİR DARBE VURMUŞ OLURUZ

Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, yaptığı açıklamada, bölgemizde ‘İyi Tarım Uygulaması’ ile ayakta duran çiftçilerin olduğunu belirterek, şunları söyledi:  “Uygulama kaldırılırsa çok yanlış olur. Buradaki çiftçilerimize büyük bir darbe vurmuş oluruz. Üretime zarar veririz. Bizim bölgemizde köylerde 30-40 dönümde tarım yapan çiftçilerimiz var. Bunlar ‘İyi Tarım Uygulaması’ndan faydalanıyorlar. Yetkililerimizin bu yanlıştan dönmesini talep ediyoruz.”

ÇİFTÇİYE ÖL DEMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Şahinbey Ziraat Odasın Başkanı Ali Çolak ise, çiftçiye desteğin arttırılmasını beklerken böyle bir kararı doğru bulmadıklarını kaydederek, “Biz yeni atanan Tarım Bakanımızdan çok ümitliyken, desteklemeler beklerken hazırda olan desteklemeleri kaldırmasına başka ürünlere kaydırılmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz.  Bu tarım politikasıyla çiftçiler zaten bitmiş durumdalar. Ancak bu desteklemelerde ayakta kalmaya çalışan çiftçilerimiz ‘İyi Tarım Uygulaması’ da kaldırılırsa ‘Çiftçiye öl’ demekten başka bir şey değildir. Doğru bulmuyoruz, tasvip etmiyoruz. Çiftçilerin girdilerinin düşmesini beklerken elinde olan bu iyi tarım desteklemelerinin de kaldırılmasını doğru bulmuyoruz. Çiftçinin her zaman hakkını aramaya devam edeceğiz. Sesimizi duyuracağız” diye konuştu.

Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar da uygulamanın kalkmaması için elimizden gelen çabayı sarf edeceklerini kaydetti. Sakar, “Bu konuda Tarım Bakanımızdan bizzat ilgilenmelerini rica ediyorum” ifadelerine yer verdi.

28 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz