İşten çıkarmalar mevsim şartlarından

Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı ‘sürgün’ polemiklerine sahne oldu. CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, belediye bünyesinde çalışan bazı işçilerin işten çıkarıldığına dair iddiaları gündeme getirdi.

İşten çıkarmalar mevsim şartlarından

Kireç’e yanıt veren Başkan Vekili Osman Toprak, mevsim şartlarından dolayı işten kış aylarında çok fazla ihtiyaç duyulmadığı için işten çıkarmaların yaşandığını söyledi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak Başkanlığında toplandı. CHP Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir’in de katıldığı toplantıda gündemde yer alan 51 madde görüşüldü. Gündem maddelerinden 4’ü teklif karar olarak oy birliği ile kabul edilirken, gündemin 8.maddesi ise oy birliği ile gündemden çekildi.

800 İŞÇİNİN İŞTEN ÇIKARILDIĞI SÖYLENİYOR

Meclis toplantısında gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi’nden işten çıkarılan işçileri olduğunu ve Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan belediye çalışanların Mezarlıklar Müdürlüğü’ne sürgün edildiği yönünde iddiaları gündeme taşıdılar. CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, “Geçmişte dönemde Fen İşleri Müdürlüğü’nde çalışan arkadaşımız Mezarlık Müdürlüğü’ne sürüldü. Başka alanlarda çalışan personelin Mezarlık Müdürlüklerine sürülmesi ile ilgili bilgi verilmesini istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nden 800 civarında işçinin çıkarıldığı ifade ediliyor. İşçi ihtiyacı yoksa bunları neden aldınız, neden çıkarıyorsunuz? Fen İşleri Daire Başkanının, “Ben çalıştıramıyorum” şeklinde bir ifadesi var. Yönetici eğer kendi personelini çalıştıramıyorsa suç yöneticidedir” diye konuştu.

AYRIM YOKTUR

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “Büyükşehir Belediyesi’nde görev alan tüm Daire Başkanları ve Yöneticilerimizin iyi birer idareciler olduğu kanaatindeyiz. Fen İşlerinde görev yapan bir kısım personelin yerinin değiştirilmesi de tamamıyla ihtiyaç dahilindedir. Belediyenin nerede personele ihtiyacı varsa orada personelimiz görevlendiriliyor. Hiçbir personelimizin ne cinsiyetinden ne siyasi görüşünden ne de kişiliğinden kaynaklı yer değiştirmesi söz konusu olmamıştır. Geldiğimiz günden bu tarafa başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm yöneticiler aynı hassasiyet içerisinde davranmışlardır. Çalıştıramama durumu Daire Başkanını kendi zafiyetinden dolayı değildir, tüm idarecilerimizin, yöneticilerimizin, daire başkanlarımızın arkasında olduğumuzu belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

FİRMANIN SÖZLEŞMESİ SONA ERDİ

Büyükşehir Belediyesi’nden çıkarılan işçilerin durumuna değinen Toprak, “Büyükşehir Belediyesi’nden işçi çıkarılması ile ilgili mesele doğrudur. Bir miktar işçilerimizin iş akdi mevsim koşulları nedeniyle sonlandırılmıştır. Bizim alt yüklenici olarak kullandığımız firmanın sözleşme süresi bitti. Burada çalışan işçilerin tamamı da park ve bahçe personeli idi. Park ve bahçe personeline kış aylarında çok fazla ihtiyaç duyulmuyor. Sezon içerisinde ihtiyaç olması halinde bu konuyu değerlendireceğiz. Buradaki arkadaşlarımızın hiçbiri seçim öncesinde işe alınmış arkadaşlar değildir. Park ve bahçelerde mevsimlik olarak görevli olan arkadaşlarımızdır. Park ve bahçelerde çalışma yöntemi sıcaklığın çok yoğun olduğu  Haziran, Temmuz ve Ağustos dönemlerinde alınır. Sonraki aylarda işçiler azaltılır, bize has bir uygulama değil. Tüm belediyeler bunu uyguluyor. Taşeron işçilerin kadroya geçişi ile birlikte diğer belediyelerde stabil hale geldi. Bizim sözleşmemiz yeni bittiği için bu uygulamaya yeni geçiyoruz” diye konuştu.

GERGİNLİK YAŞANDI

Toprak’ın konuşmasının ardından Ak Parti Meclis üyesi Halil Uğur söz aldı. CHP’li meclis üyelerinin ‘sürgün’ sözlerini kınadığını belirten Uğur, “Sürgün kelimesi bizim çalışan personelimize yakışmıyor. Toplum Yararına Çalışma Projeleri dahilinde işçilerin mevsimsel olarak çalıştırıldığı bir süreç var. Seçilmiş bir meclis üyesi arkadaşımızın, birilerinin sözü üzerine yetkili arkadaşlarımıza çıkışmasını da esefle kınıyorum” dedi. Uğur’un açıklamaları mecliste gerginliğe neden oldu. CHP’li meclis üyeleri ile Halil Uğur arasında tartışma yaşandı.

Konuşmaların ardından meclis toplantısı sona erdi. Oturumun ardından Büyükşehir Belediyesi’nde GASKİ Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

TALİP ÖZTÜRK

12 Kasım 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz