iŞTE OTOPSi RAPORU!

Gaziantep MMT Amerikan Hastanesi, bel bölgesinden ikinci kez yağ aldırma ameliyatından sonra tedavi gördüğü Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde hayatını kaybeden Yeliz Bayır’ın ölüm nedeni ve otopsi raporu hakkında açıklam

iŞTE OTOPSi RAPORU!

Gaziantep MMT Amerikan Hastanesi,  bel bölgesinden ikinci kez yağ aldırma ameliyatından sonra tedavi gördüğü Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde hayatını kaybeden Yeliz Bayır’ın ölüm nedeni ve otopsi raporu hakkında açıklama yaptı.

Hastaneden yapılana açıklamada;

“Otopsi incelemesinde hasta yakınlarının iddialarının aksine nefes borusun yırtılmasına neden herhangi bir yağ yada hava parçacığının olmadığı tespit edildi. Gerek otopsi sonucu gerekse hastanın tıbbi tablosunun ölüme neden verecek bir sebep bulunamamıştır. Adli makamlarca soruşturma devam edilmektedir” denildi.

Hastanın kendi isteği üzerine

Yeliz Bayır’ın ameliyat edildiği Gaziantep MMT Amerikan Hastanesi’ndeki  özel hekimin yaptığı açıklamada; “23 Mayıs 2019 da muayenesi yapılan yeliz bayır a sadece bel bölgesinden fazla derilerin çıkarılması önerildi. Hastanın sırt ve bel bölgesindeki fazla yağlarının da alınması kendi isteği üzerine ameliyat programına eklendi. Ameliyat öncesi hastaya ilk ameliyatında da olduğu gibi tüm riskler anlatılıp imzalatılmış onam belgesi alındı. Ameliyat öncesi anestezi, Dahiliye, kardiyoloji ve göğüs hastalıkları muayenesi yapılan ve tahlil ve tetkikleri de ameliyata engel bir mani olmaması üzerine cerrahi onayı alması sonrası hasta 24.Mayıs 2019 da ameliyata alındı. Bel bölgesinden fazla deri çıkartımı yapılıp sırt bölgesinden 250 CC çene altı gıdı bölgesinden 15 CC yağ çıkarıldı.

Operasyon 1 saat sürdü

1 saat süren operasyon sırasında tüm hastalara uygulanılan işlemler eksiksiz olarak uygulandı. Sorunsuz geçen rutin ameliyat sonrası, hasta uyandırıldı. Uyandırılma esnasında boyunda hava tespit eden hastada solunum yollarında hava kaçağı olabileceği ön tanısıyla hastanın yeniden uyutup 24 saat gözlemlenmesi kararı alındı. Göğüs cerrahisi konsültasyonu istendi.  Hasta boyun tomografisi çekildi. Tomografide gırtlak borusunda herhangi gibi problem gözlenmedi. Hasta 25 Mayıs 2019 da genel durumun ve boyundaki havanın azalması üzerine uyandırıldı. Yoğun bakımda hasta durumunun normal olması üzerine anestezi doktoru ve göğüs cerrahisi muayenesi sonrası hasta servise ve yakınlarına teslim edildi. Risklerin azalmış olmasına rağmen gözlem altında tutulması gerektiği hasta yakınlarına bildirildi. Hasta yakınlarının ifadesi saat 3 ile 7 arasında hastanın konuştuğu kendisini iyi hissettiği hatta Almanya’daki kızıyla görüntülü telefon ile görüştüğü bildirildi. Saatlik takipleri alınan ve sorun gözlenmeyen hasta kamera kayıtlarında 19.10 ile 19.40 arasında tüm refakatçilerin hastayı terk ettiği sürede hala sebebi bilinmeyen nedenden dolayı Solunum durması sonrası da kalp durması gerçekleşti. 

Hasta yakınları onay verdi

Yaklaşık 30 dk solunum durması sonucu beynine oksijen gitmeyen hastaya müdahale edildi. Kalbi yeniden çalıştırılan hasta uyutup yoğun bakıma alındı. Gögüs cerrahisi, kardiyoloji, nöroji, Bölümleri tarafından müdahaleleri yapılan hasta yakınlarının da onayı alındıktan sonra Gaziantep Şahinbey Araştırma Hastanesi anestezi yoğun bakıma sevk edildi. Buradaki tüm tedavilere rağmen 12 haziran 2019 da hastamız kaybettik. Hasta yakınlarının isteği üzerine otopsi si yapılan hastada ölüme sebebiyet verecek herhangi bir sebep bulunamadı. Otopsi incelemesinde hasta yakınlarının iddialarının aksine nefes borusun yırtılma nede herhangi bir yağ yada hava parçacığının olmadığı tespit edildi. Gerek otopsi sonucu gerekse hastanın tıbbi tablosunun ölüme neden verecek bir sebep bulunamamıştır. Adli makamlarca soruşturma devam edilmektedir” denildi.

13 Haziran 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz