İŞE BAŞLAMA BİLDİRİMLERİ TİCARET SİCİLLERİNCE YAPILACAK

İŞE BAŞLAMA BİLDİRİMLERİ TİCARET SİCİLLERİNCE YAPILACAK

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ve Gaziantep Ticaret Odası tarafından düzenlenen sunumunu Gaziantep Ticaret Sicili Müdür Vekili Ali Doğan, SMMM Nuri Doğan Ve SMMM Hayriye Örs Bulut'un yaptığı, moderatörlügünü SMMM İmam Hüseyin Kalkmaz'ın üstlendiği “Türk Ticaret Kanununda Şirket Türleri, Kuruluştaki Avantaj Ve Dezavantajlar, 7099 Sayılı Kanunla Getirilen Yenilikler, Birleşme, Bölünme, Devir Ve Tür Değiştirme İşlemleri” Konulu Seminer Gaziantep Ticaret Odası Oditoryum Salonunda Yapıldı.

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim kurulu başkanı Hüseyin Özbay açılış konuşmasında son günlerde tebliğlerle Ticaret Sicilinde yapılan değişikliklerle ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

Daha önce bildiğiniz gibi harçlar Kozanlı vergi dairesine veriliyordu. Bu harçlar şimdi Ticaret Odaları Ticaret sicili bürolarında tahsil ediliyor. Bu Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili maddesi gereğinde yapılan değişiklikle oldu. Şirketlerin ana sözleşmelerinin tasdiki noterlerde hazırlanması hususunda değişiklik yapıldı. Bunlar şu anda ticaret sicili tarafından yapılıyor.

Yine SGK ve Vergi Dairesine yapılacak işe başlama bildirimleri Ticaret sicillerince yapılacak. Şirket kuruluşları ve defter tasdikleri yine Ticaret sicilleri tarafından yapılacak.

Yine Şirket kuruluşlarında hisse devri değerli kağıt adı altında alınıyordu. Damga vergisi alınıyordu. Bunlar kaldırılmasını sağladık. Şirket kuruluşlarında dolayısıyla maliyet düşmüş oldu. Ana sözleşmelerde hisse devirleri elektronik ortamda yapılmaya başlandı. Tasfiye süresi 12 aydan 6 aya düşürüldü. Ayrıca Limited şirketlerin ilk kuruluş aşamasında yada sermaye artırımında bankaya bloke etmeleri gereken yüzde 25 lik bir durum vardı. Bu bloke Mart ayı itibarıyla kaldırıldı.”

10 Mayıs 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz