İNSANLIK DRAMI

Suriye’deki iç savaştan kaçarak 4 yıl önce Gaziantep’e yerleşen Muhammet Ali Rafet ve ailesi Bostancı Mahallesi’nde yaşam mücadelesi veriyor.

İNSANLIK DRAMI

Suriye’deki bombalı saldırıda 1 oğlunu kaybeden, iki oğluyla beraber de yaralı olarak kurtulan Baba Rafet, hayata tutunmaya çalıştığı kentte, ev sahibi tarafından sokağa atıldı. Rafet ailesi yetkililerin ve hayırseverlerin yardım eli uzatmasını bekliyor.

Suriye'de yaklaşık 8 yıl önce Beşar Esad yönetimine karşı barışçıl gösterilerle başlayan isyan, tüm bir ülkede yıkıma yol açan, yüz binlerce kişinin öldüğü, milyonlarca kişinin evlerinden olduğu topyekûn bir iç savaşa dönüştü. Çatışmalarda 400 bine yakın kişi öldü. Yüz binlercesi yaralandı. Ülkede şehirler yıkıldı ve diğer ülkeler de savaşa bulaştı. Milyonlarca insan da ailesini ve canını korumak için başka ülkelere kaçmak zorunda kaldı.

SAVAŞTAN KAÇTI, GAZİANTEP’E YERLEŞTİ

Ülkesinden kaçmak zorunda kalanlardan biri de Muhammet Ali Rafet ve ailesi. Rafet, Suriye’deki düzeni bozulduktan sonra ülkesini terk etmek zorunda kaldı. 54 yaşındaki baba, çocuklarını ve eşini de yanına alarak binlerce Suriyeliye ev sahipliği yapan Gaziantep’e yerleşti.  2 çocuğu İstanbul’da yaşayan baba Rafet, Gaziantep’te de 5 çocuğu ve eşiyle birlikte Bostancı Mahallesi’nde yaşıyor.

SURİYE’DE BİR DÜZENİMİZ VARDI

Kentte maddi imkansızlıklardan dolayı zorlu bir yaşam sürmek zorunda kalan baba Rafet, acılı hikayesini HABER’e anlattı. Muhammet Ali Rafet kendilerini için zorlu bir yaşamın 6 yıl önce başladığını söylüyor. “Suriye’de bir fırınım vardı. Orayı işletiyorduk. Mutlu ve düzenli bir hayatımız vardı. Ama 6 yıl önce ev ve iş yerimin olduğunu yere düşen bomba ile hayatımız karardı” diyor.

BOMBALI SALDIRIDA BİR OĞLU ÖLDÜ

Bombalı saldırıda bir oğlunun öldüğünü kaydeden baba Rafet, gözleri dolarak o anları şöyle anlattı: “Bir gün ne taraftan, kim tarafından geldiğini bilemediğimiz bir bomba fırın ve evimin önünde patladı. O saldırıda bir oğlum öldü. Bir oğlum iki bacağını kaybetti. O zaman henüz bebek olan diğer oğlum da bombanın etkisiyle evimizin ikinci katından aşağıya düştü. Ben de ağır yaralı olarak kurtuldum. (Vücudundaki yara izlerini göstererek) Saldırıdan iki yıl sonra da ülkemi terk etmek zorunda kaldım.”

BİR OĞLU ÖLDÜ, İKİ OĞLU YARALANDI

İlerleyen günlerde de fırını ve evinin de çıkan çatışmalar ve patlayan bombalardan dolayı yıkıldığını söyleyen Rafet, şunları kaydetti: ““Üst üste patlayan bombalar, oğlumun ölümü, benim ve diğer iki oğlumun da yaralanmasının ardından Halep’i terk ederek, Gaziantep’e yerleştik. 4 Yıldır burada yaşamımızı sürdürüyoruz.”

SEYYAR SATICILIK YAPTIM

Bilmediği bir şehirde bilmediği bir dilin kendileri için çok zor olduğunu aktaran Rafet, “İlk başlarda hamallık yaptım. Seyyar satıcılık yaptım. Alışık olmadığım işlerdi ama yapmak zorundaydım. Çocuklarım ve aileme bakmalıydım” dedi.

BABAYA 5 BİN LİRA PARA CEZASI

Öte yandan Rafet, dile getirmeye korksa da çevreden edindiğimiz bilgilere göre, geçimini sağlamak için sokaklarda su satan baba, görevliler tarafından 5 bin liranın üzerinde bir para cezası ile bir şok daha yaşadı.

OĞLUNUN TEDAVİ ETTİRİLMESİNİ İSTİYOR

Baba 6 yıl önce patlayan bomba ile 2. kattan aşağı düşen çocuğunun tedavi ettirilmesini istiyor. Babanın anlattıklarına göre, şu an 7 yaşında olan oğlu Yusuf, bombanın etkisiyle 2 kat aşağı düştü. Kafasında bir takım problemler var. Bazen öylece durup kalıyor. Yusuf ve kardeşi Rua, ayrıca yaşıtları gibi aksaklık olmadan eğitimlerine devam etmek istiyor.

EV SAHİPLERİ EVDEN ATTI, NE EŞYALARI NE DE PARALARINI ALABİLDİLER

Rafet ailesinin hayatlarında tek zorluk da bu değil. Botancı Mahallesi’nde yaşamını sürdüren baba Rafet ve ailesi iki gece önce de depozito ve kirasını düzenli ödedikleri evlerinden ev sahibi tarafından dışarıya atıldı. Ne depozitolarını alabildiler, ne eşyalarını, ne de bir daha eve aldı. Çevredekiler, ev sahibi kadının zaman zaman aileye şiddet uyguladıklarını söylüyor. Ev sahibinin, Muhammet Ali Rafet’in karısı Kevser’i dövdüğünü söylüyor.

NE GIDA VAR, NE DE KIŞ İÇİN YAKACAKLARI KÖMÜR

Eski ev sahiplerinin eşyalarını vermemesi üzerine ablasının verdiği eşyalarla apar topar bir eve yerleşen Rafet ailesini yaklaşan kış mevsimi öncesi daha zorlu bir hayat bekliyor. Derme çatma bir evde oturan aile kış hazırlıklarını yapabilmiş değil. Ne bir sobaları ne de yakacak odun ve kömürleri var. Yiyecek dahi bulmakta zorlanan aile, hayırseverleden gelecek gıda, soba, kömür ve odun yardımlarını bekliyor.

9 Ekim 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz