İlk kazma vuruldu

1974 yılında hizmete açılan Kamil Ocak Stadyumu artık tarih oluyor.

İlk kazma vuruldu

 43 yıldır başta Gaziantepspor olmak üzere birçok kulübe ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapan Kamil Ocak Stadyumunun yıkımı için ilk kazma vuruldu. Tarihi stadyum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yerini, çocuklardan gençlere ve kadınlara kadar toplumun tüm kesimlerinin yararlanabileceği ‘Millet Bahçesi’ne bırakacak.

Cuma Camii ve Millet Bahçesi'ne dönüşecek olan Gaziantep Kamil Ocak Stadyumu'nun yıkımına başlandı.  Gaziantep’te yapılan yeni modern stadyumun ardından eski stadyum olan Kamil Ocak Stadyumu'nun yıkımına başlandı. Stadın yerine Cuma Camii ve millet bahçesi yapılacak. Yıkımın tamamlanmasını 2 ay süreceği açıklandı.  Yükleyici firma yetkilisi Bozbeyli Eşme stat yıkımının iki ay süreceğini belirterek, “Stat yıkımına bugün itibariyle başladık. Yıkım süreci yaklaşık 2 ay sürecek. Yıkım işleminde 25 personel ve 5 tane iş makinesi kullanıyoruz” diye konuştu.

25 PERSONEL GÖREV YAPIYOR

Gaziantep Arena'nın geçen yıl hizmete açılmasıyla atıl duruma düşen Kamil Ocak Stadı'nın yıkımına başlandı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nın yanındaki stadın yıkım çalışmalarında, 4 iş makinesi ile 25 personel görev yapıyor. Yıkım ve enkaz kaldırma çalışmalarının yaklaşık 2 ayda tamamlanması planlanıyor.  Gaziantep'te yıllarca futbolun kalbi olarak nitelendirilen Kamil Ocak Stadyumu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yerini, toplumun tüm kesimlerinin yararlanabileceği "Millet Bahçesi"ne bırakacak.  Stadın yıkılmasıyla elde edilecek alanda caminin yanı sıra kütüphane ve gençlerin de yararlanacağı sosyal alan oluşturulması planlanıyor. Dönemin spordan sorumlu Devlet Bakanı Kamil Ocak tarafından 44 yıl önce yaptırılan stat, geçen yıl Gaziantep Arena'nın hizmete sunulmasıyla atıl duruma düşmüştü.

ŞEHİRLER MEYDANLARIYLA ÜNLÜDÜR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  yaptığı açıklamada,100 dönümlük kent meydanının, daha yaşanabilir olması adına tasarım yaptıklarını söyledi. entsel tasarımı gerçekleştirecek görevlilere tüm teknik bilgilerin ve zemin etütlerini verdiklerini belirten Şahin, "Valilik binasını da taşıyarak bu alanın yaşayan bir meydan olmasını istiyoruz. Çocukların burada bir yaşam alanı oluşturmasını ve kadınların yeşil bir doku içerisinde vakit geçirebilmesini hedefliyoruz." dedi. Şahin, "Meydana bir cami yapılacak. Bu camiyi, sosyal camiye dönüştürerek, içerisinde kütüphane oluşturarak, gençlerin istifade edeceği bir meydan tasarımı projemiz var. Camisiyle, yeşiliyle, kütüphanesiyle bu alanı nasıl planlayacağız, nasıl tasarlayacağız diye çalışıyoruz. Proje, bir ay içerisinde şekillenecek. Ondan sonra halkımızla paylaşacağız. Görüş ve önerileri doğrultusunda da bu tasarımı eyleme dönüştüreceğiz. Toplumun tüm kesimlerini içene alacak kapsayıcı kuşatıcı bir kentsel tasarım üzerinde çalışıyoruz. Özellikle şehirler meydanlarıyla ünlüdür." Şahin, mevcut kent meydanının istedikleri boyutlarda olmadığını dile getirerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ve takibiyle aslında elimiz çok güçlendi. 100 dönümlük çok büyük bir alanı, nasıl bir cennet bahçesine dönüştüreceğiz, bunun planını yapıyoruz." diye konuştu.

2 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz