İhracatta sert düşüş

TİM tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep’ten yapılan ihracat bu yılın Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,5 oranında azalışla 517 milyon 191 bin dolar olarak gerçekleşti.

İhracatta sert düşüş

TİM tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep’ten yapılan ihracat bu yılın Ağustos ayında  geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,5 oranında azalışla 517 milyon 191 bin dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan Ağustos ayı ihracatı temmuz ayına oranla 48 milyon dolar düştü.

İhracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve Güneydoğu İhracatçılar Birliği (GAİB) Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, yaz dönemi olması ve 9 günlük bayram tatilinin sadece Gaziantep değil, tüm Türkiye’de ihracatın düşük seyretmesine sebep olduğunun altını çizdi.

YILSONUNDA HEDEFLERE ULAŞACAĞIZ

Gaziantep'in Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep'in ihracat hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini ve ülkemizin içinde bulunduğu zor şartlara rağmen yılsonu için belirlenen hedeflere ulaşacağını söyledi. Tuncay Yıldırım, "Bizlere düşen katma değeri yüksek üretime, istihdama, ihracata yönelik çalışmalara odaklanmak ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamaktır. Ülke olarak ekonomik saldırılarla karşı karşıyayız. Şartlar ne olursa olsun ihracatını artırmak için gecesini gündüzüne katan ihracatçılarımızı özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum" dedi.

HEPİMİZE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Gaziantep'in Ağustos ayı ihracatını yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 arttırdığını vurgulayan Yıldırım, "Ülkemiz zor dönemlerden geçiyor. Bu zor günlerin atlatılmasında hepimizin üzerine büyük görevler düşüyor. El birliğiyle eğitime, üretime ve ihracata odaklanmalıyız. Kent olarak yeni üretim modelleri benimsemeli, mevcut pazarların yanı sıra yeni pazarlara açılarak pazarlarımızı çeşitlendirmeliyiz. Zorlukların üstesinden gelmenin yolu budur." şeklinde konuştu.

YENİ PAZARLARA ULAŞMAMIZ ŞART

Gaziantep iş dünyasını ve ihracatçıları özverili çalışmalarından dolayı tebrik eden GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, Ağustos ayı ihracatına yönelik yaptığı değerlendirmede şu görüşlere yer verdi: "Gaziantep'in en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında Irak, Suudi Arabistan, ABD, Rusya, Almanya, İngiltere, Suriye, İran ve İtalya geliyor. En çok ihracat yaptığımız ülkelere baktığımızda Ortadoğu ve Avrupa Birliği ülkeleri ön sıralarda yer alıyor. Hedefimiz yıl sonunda en çok ihracat yapan ilk beş kentten biri olmak. Dünya büyük bir pazar. Bizim mevcut pazarlara hâkim olmamızın yanında yeni pazarlara ulaşmamız şart. Mevcut pazarlarımıza yeni pazarlar ekleyerek ihracatımızı arttırmalıyız. 2023 ihracat hedefimize ulaşmak için kurumsal kapasitelerimizi artırarak yatırımlarımızı genişletmeliyiz. Büyümenin ve gelişmenin yolu üretmekten, ürettiğini dünyaya tanıtmaktan ve pazarlamaktan geçiyor. Ürettikçe daha çok büyüyeceğiz. İş dünyası olarak ülkemiz ve milletimiz için daha çok çalışarak bu günleri de atlatıp ülkemizi büyük hedeflerine ulaştıracağız. Ülkemizi hedeflerine ulaştıracak önemli kentlerin başında Gaziantep gelmektedir. Gaziantep coğrafi konumu, ticari ve sınai alt yapısı, gelişen turizmi ile ülke ekonomisinde adından söz ettirmektedir. İş dünyası olarak bizlere düşen memleketimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamaktır. Ülkemiz ve Gaziantep'in adını dünyanın her köşesinde duyuran ihracatçılarımıza ve ihracatımızın artışına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz."

610 MİLYON DOLAR  OLABİLİRDİ

2017 yılı Ağustos ayında 26 iş günü varken bu rakamın 2018 yılı Ağustos ayında 22 iş gününe düştüğüne dikkati çeken Ünverdi, “Geçen yıla göre aynı iş günü sayısında ihracat yapılsaydı tahmini olarak Gaziantep’in ihracatı 610 milyon dolar civarında gerçekleşecekti” dedi. Adnan Ünverdi, tüm sanayici ve işadamlarını özverili çalışmalarından dolayı kutlayarak, “Ülkemizin içerisinden geçtiği bu zorlu süreçte azim ve kararlılıkla üreten, ihraç eden, istihdam oluşturan iş dünyamızı yürekten kutluyor, mücadelelerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

HER ADIM PİYASAYI RAHATLATTI

“Üretimin, ticaretin global ölçekte yaşandığı günümüz dünyasında döviz kurundaki artışın en başta sanayici ve iş dünyamıza yansımaları oldu” diyen Ünverdi, “Devletimiz tarafından atılan her adım piyasayı rahatlattı. Tabii bu adımların devam etmesi ve döviz kurunun makul seviyelerde dengede tutulması hayati önem taşıyor” diye konuştu.

YERLİLEŞMEMİZ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Gaziantep özelinde de gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Ünverdi, şöyle devam etti: “Bizler de sanayicilerimizin yaşadığı sorunlara yönelik ekonomi yönetimi ile bir araya geliyor, beklenti ve taleplerimizi kendileri ile paylaşıyoruz. Önümüzdeki günlerde de yapmış olduğumuz görüşmelerin sonuçlarını inşallah hep birlikte görmeyi umut ediyoruz. Bunların yanı sıra ihracata yönelik yeni pazar araştırmalarımız, fuar organizasyonlarımız ve sektör bazlı çalışmalarımız devam ediyor.” Bağımsız ve uluslararası manipülasyonlara dirençli bir ekonomi için yerli üretimin önemine dikkati çeken Ünverdi, açıklamasını şöyle tamamladı: “En başta hammadde ve makine sektöründe yerlileşmemiz hayati önem taşıyor. Daha öncede vurgu yaptığımız gibi Ar-Ge, inovasyon, marka ve daha fazla katma değer oluşturmak zorundayız. Dışa bağımlılığımızı ancak bu şekilde azaltabilir, dış etkenlere karşı koruyabilir ve ülke ekonomimizi yukarılara taşıyabiliriz.”

SIKINTILARI KENETLENEREK AŞACAĞIZ

Ocak-Ağustos 2018 dönemiyle ilgili ihracat verilerini değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı A. Fikret Kileci ise son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntıların hep birlikte kenetlenerek aşılabileceğini belirtti. Kileci, "Ülke olarak son dönemlerde ekonomimizde yaşanan sıkıntılardan ders çıkararak daha güçlü ekonomiye sahip bir ülke için bilimsel verilerin ön planda olduğu, üretime AR-GE ve inovasyonun yansıtıldığı, eğitimle insan iş gücünün geliştirildiği, üretimin dünya ihtiyaçları göz önüne alınarak planlandığı, dijital dönüşümün sağlandığı ve sanayide ve üretimin bütün aşamalarında endüstri 4.0’ın uygulanabilmesi için gerekli altyapı hazırlıklarına hız verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Daha çok çalışacağız, daha çok üretecek ve eğitimli insan iş gücünün üretimin bütün safhalarında yer alması için kalifiye ara eleman yetiştirilmesine önem vererek dünya pazarlarına sunduğumuz ürünlerimizin patentli ve global markalar haline gelebilmesi için çalışacağız. Ağustos ayı ihracat rakamlarındaki düşüşe bakıldığı zaman 9 gün süren Kurban Bayramı tatilinin bu düşüşte önemli etken olduğunu düşünüyor, hükümetimizin böylesine uzun tatillerde ihracatımızın aksamaması için gerekli önlemleri almasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

İLK SEKİZ AYDA 5 MİLYAR 449 MİLYON 79 BİN DOLARLIK İHRACAT

Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM) verilerine dayanılarak yapılan açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yılın ilk sekiz ayında 5 milyar 449 milyon 79 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiği kaydedildi. Açıklamada aynı dönemde Gaziantep’ten de 4 milyar 419 milyon 96 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiği ve Gaziantep’in bir önceki yılın aynı dönemine oranla ağustos 2018 döneminde ihracatın yüzde 14,5 düşüşle 517 milyon 191 bin dolar olarak gerçekleştirildiği vurgulandı. Ağustos ayında yaşanan düşüşte 9 gün süren bayram tatilinin etkili olduğu da ifade edildi.

2 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz