İhracat morali

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamları Gaziantep’e moral oldu. 

İhracat morali

Gaziantep’in Eylül ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,1 oranında artışla 607 milyon 279 bin dolara ulaştı. Ocak-Eylül 2018 döneminde ise ihracat yüzde 4,8 artışla 5 milyar 26 milyon 44 bin dolara ulaştı ve geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4 milyar 797 milyon 949 bin dolar ihracat yapıldı.

İhracat rakamlarını değerlendiren GAİB, GTO ve GSO Başkanları ihracattaki artışın moral verdiğini ifade ederek, duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İŞTE O RAKAMLAR

2017 yılı Eylül ayında 523 milyon 39 bin dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantep’ten bu yılın Eylül ayında 607 milyon 279 bin dolar ihracat yapıldı. Ocak-Eylül 2018 döneminde ise Gaziantep'in ihracatının yüzde 4,8 artışla 5 milyar 26 milyon 44 bin dolara ulaştı ve geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4 milyar 797 milyon 949 bin dolar ihracat yapıldı.

TANITIM FAALİYETLERİNE AĞIRLIK VERDİK

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından yılın ilk dokuz ayında gerçekleştirilen ihracat rakamlarını açıklayan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci bölge ihracatının Ocak Eylül 2018 döneminde bir önceyi yılın aynı dönemine oranla yüzde 5,5’lik artışla 6 milyar 197 milyon 538 bin dolarlık olarak gerçekleştiğini ifade etti. Kileci yaptığı açıklamada Gaziantep’ten Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 16,1’lik artışla 607 milyon 279 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, yılın ilk dokuz ayında ise Gaziantep’ten toplam 5 milyar 26 milyon 44 bin dolarlık ihracat yapıldığını açıkladı. Ocak Eylül İhracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci yılsonu hedeflerine ulaşmak için gerekli çalışmaları yürüttüklerini, yurt dışı fuar ve tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdiklerini de sözlerine ekledi.

 GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci

GÜNEYDOĞU İHRACATINDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından TİM verilerine dayanılarak yapılan yazılı açıklamada Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinden 2018 yılı Ocak-Eylül döneminde, 2017 yılının aynı dönemine oranla yüzde 5,5’lik artışla toplam 6 milyar 197 milyon 538 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Aynı dönemde, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise toplam 250 milyon 870 bin dolarlık ihracat kayıt altına alındığı ifade edilerek toplamda GAİB’in ihracat kayıt işlem hacminin, yüzde 4,4’lik artışla 6 milyar 448 milyon 408 bin dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi.

İTHALATI KONTROL ALTINA ALMALIYIZ

İhracat verilerine ilişkin bir değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, ihracattaki artıştan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Gaziantep iş dünyasını özverili çalışmalarından dolayı kutladı. Gaziantep’in Eylül ayı ihracatını 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 16,1 oranında, yılın ilk 9 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 arttırdığına dikkat çeken GTO Yönetim Kurulu başkanı Yıldırım, “Ülke olarak yaşadığımız sıkıntılı dönemi atlatmanın yolu ihracattan geçiyor. İhracatımız artarken, ithalatımızı da kontrol altına almalıyız. Özel sektörümüzün gayretleri sonucunda ihracatta ulaştığımız rakamlar ve seviye sevindiricidir. Kentimiz Gaziantep yılın 9 ayında 5 milyar doların üzerinde yaptığı ihracatla bir ihracat kenti olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. İhracatımızın artması için büyük gayret sarf eden ihracatçılarımızı ve emeği geçen herkesi kutluyoruz. Gaziantep olarak ihracattaki yılsonu hedefimiz en çok ihracat yapan 5. Kent olmak. Kent olarak barındırdığımız potansiyel dikkate alındığımızda artık katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Hedefimiz bu ivmeyi kaybetmeden yılı kapatmak. Bunun için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım

GAZİANTEP ÇOK CEPHEDE MÜCADELE VERİYOR

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, yaptığı yazılı açıklamada, tüm zorluklara rağmen üreten, ihraç eden ve Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunan sanayici ve iş dünyasına teşekkür ederek, “Koşullar ne olursa olsun Gaziantep azim ve kararlılıkla üretime, istihdama ve ihraç etmeye devam ediyor Tüm koşullara rağmen bu rakamları yakalamak gurur verici” dedi. Gaziantep’in sadece bugün değil uzun zamandır güçlüklerle mücadele ettiğine işaret eden Ünverdi, şu değerlendirmelerde bulundu: ”Biz sanayicilerimizle gerçekten büyük gurur duyuyoruz. 7 yıl önce başlayan Suriye savaşı hemen yanı başımızda devam ediyor. Oradan göçle gelen ciddi bir nüfusa kentimiz ev sahipliği yapıyor. Bizim en büyük pazarımız olan Irak maalesef istikrar konusunda sorunlar yaşadı. İran’a konulan ambargo ve gerilimler devam ediyor. Ortadoğu’da yaşanan siyasi gerilimler Gaziantep’i doğrudan etkiliyor. Bunlara bir de döviz kurunda yaşanan artış ve beraberinde getirdiği finans ve bankacılık sorunları eklendi. Diğer bölgeler sadece bugünün sıkıntılarını yaşarken bizim bölgemizin zaten mevcut problemleri vardı. Daha fazla çalıştık, alternatif pazarlar bulduk, ihracatımızı artırdık. Bizim üretmek, istihdam etmek, ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak gibi bir kaygımız var. Gaziantep olarak farklı cephelerde mücadele ediyoruz ama yorulmadan, azimle ihracattaki başarımızı sürdürüyoruz.”

BANKACILIK SEKTÖRÜ REEL SEKTÖRE ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞMALI

Reel sektörün yaşadığı sıkıntılara dikkati çeken Ünverdi, özellikle bu dönemde bankacılık sektörünün reel sektöre güçlü destek vermesi gerektiğine vurgu yaptı. Ünverdi, şöyle devam etti: “Bu bağlamda Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Sayın Hüseyin Aydın’ı düzenlediğimiz ekonomi değerlendirme toplantısında sanayicilerimizle buluşturduk. Yaşadığımız sorunları bizzat ilettik ve sanayicilerimiz yaşadıkları sıkıntıları tek tek anlattılar. Bu toplantıdan da yüksek sesle, bankacılık sektörünün üreten kesime destek olması ve çözüm üretmesi gerektiği sonucu çıktı. Bankacılık sektörü üretim yapan, daha önce defalarca yatırıma teşvik ettiği bu ülkenin güzide insanlarını lütfen göz ardı etmesin.”

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi,

ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM VE TEKNOLOJİ

Ülke olarak sürdürülebilir ve bağımsız bir ekonomi için en başta eğitim olmak üzere, yüksek teknolojilere ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Ünverdi, şunları dile getirdi: ”Geleceğin Türkiye’sini inşa etmek için katma değeri yüksek üretimler yapmalı ve dünyaya satabilmeliyiz. Döviz girdisine ihtiyacımız var ve cari açığımızı da ancak böyle kapatabiliriz. Dünyada artık yeni üretim modelleri konuşuluyor, Endüstri 4.0 teknolojileri ve hatta 3D yazıcılarla üretim yapılıyor. Gaziantep’te bu bağlamda dijital dönüşümün ilk adımını Gaziantep Sanayi Odası olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız ile birlikte atıyoruz. Verimlilik ve Eğitim Merkezi Projesi kapsamında Türkiye’de sadece 5 ilde yer alacak model fabrika projelerinden birini Gaziantep’te hayata geçiriyoruz. Ülkemizin kalkınmasını sağlayacak iki ana unsurun eğitim ve teknoloji olduğu düşüncesiyle projelerimizi bu yönde geliştiriyoruz.”

2 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz