İDDİA MI GERÇEK Mİ?

2011 yılında ülkelerinde çıkan iç savaştan kaçarak Gaziantep’e yerleşen Suriyeli sığınmacılarla ilgili ruhsatsız işletme iddiası ortaya atıldı.

İDDİA MI GERÇEK Mİ?

İddianın sahibi Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu’ya göre, Gaziantep’in de aralarında bulunduğu bazı kentlerimizde Suriyeliler, 2 binin üzerinde fırın açtı, bunların tamamı ruhsatsız.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Gaziantep'e yerleşen ve son yıllarda kendi iş yerlerini açan Suriyelilerin Gaziantep’te faaliyet gösteren işletmeleri her geçen gün artıyor. İşletmeleri arasından ise özellikle ayakkabı, terlik ve konfeksiyon sektörleri ön plana çıkarken, şimdi de buna ekmek fırınları eklendi.

2 BİNİ GEÇTİ

Ülkelerinde çıkan iç savaştan dolayı ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin Gaziantep’te açtıkları iş yeri sayısı 2011 yılı öncesine göre kat kat arttı. Resmi istatistiklere göre 436 bin 712 Suriyeli uyruklu vatandaşın yaşadığı kentte, Gaziantep Ticaret Odası verilerine göre, 2011 yılı öncesinde 12 olan Suriyelilere ait iş yeri sayısı 2019 yılın Haziran ayında bin 987 olarak kayıtlara geçti. Bu sayının 2019 yılı tamamında 2 bin 500 yaklaştığı tahmin ediliyor.

BİRÇOK SEKTÖRDE BOY GÖSTERİYORLAR

Yaklaşık 9 yıldır Gaziantep’te yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, kentte kısa sürede kendi kültürlerini yaşamaya başladılar. Kent ticaretinde etkin rol almaya başlayan sığınmacılar, birçok sektörde kendi firmalarını kurarak, hayatlarına devam ettiler. Bu sektörlerden biri de gıda oldu. Suriyeliler, birçok fırın açarak kendi ekmeklerini üretmeye başladılar.

SURİYELİLER’İN AÇTIĞI FIRINLAR RUHSATSIZ

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, Suriyeliler tarafından çalıştırılan fırınların ruhsatsız olduğunu iddiasını ortaya attı. Kavuncu, bu fırınların ilgili hiçbir devlet kurumunda yasal altyapısı olmadığını savunarak, şu iddiada bulundu: “”Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Konya, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'de bu fırınlar faaliyet gösteriyor. Bütün fırınlar ruhsatsız, oturum izinleri var diye organize sanayi bölgelerinde şirket kurmuşlar, Suriye ekmeği üretiyorlar. Bu ekmeğin ilgili hiçbir devlet kurumunda yasal altyapısı yok. Bir firma hariç, bu fırınlarda üretilen ekmekler hijyenik değil, içler acısı durumdalar.”

12 Şubat 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz