Hükümetten doğum kontrol uyarısı! Cinsel ilişkiden uzak durun

Brezilya hükümeti, resmi bir programla ülkedeki genç kızlarda yüksek düzeylerde seyreden gebelik oranını azaltmak için, gençlere evlilik öncesi cinsel ilişkiye girmemeleri çağrısında bulundu.

Hükümetten doğum kontrol uyarısı! Cinsel ilişkiden uzak durun

Cinsel ilişkiden kaçınmayı öğütleyen tartışmalı program, sağlık alanındaki meslek kuruluşlarının ağır eleştirilerine uğradı. Ancak ülkenin, muhafazakar Kadın, Aile ve İnsan Hakları Bakanı Damares Alves programa güçlü bir destek veriyor.

Kendisi de bir Evanjelik Hristiyan olan Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro'nun desteklediği Alves, dini inançlarını halka dayatmakla suçlanıyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Alves, geçen yıl BBC'ye yaptığı açıklamada, "Zevk için cinsel ilişkiye karşı çok güçlü bir kampanya yürütüldüğünü görüyoruz" demişti.

Bakan Alves, genç yaşta gebeliği önlemek için "en etkili yöntemin" prezervatif kullanımı, doğum kontrol hapları ve spiral değil, toptan cinsel ilişkiden uzak durmak olduğunu söylemişti.

HER ŞEY ZAMANINDA
Resmi verilere göre Brezilya'da genç yaşta gebelik 2000-2017 arasında yüzde 36 azalsa da, hala tüm Latin Amerika'da olduğu gibi yüksek seyrediyor.

BM'ye göre 15-19 yaşları arasındaki gebelik oranı 100 binde 62'yken, küresel ortalama 100 binde 44. Dünyanın en yüksek genç yaşta gebelik oranları ise Batı ve Orta Afrika ülkelerinde.

Brezilya'daki kampanyanın resmi sloganı "Her şey zamanında" ve sosyal medyada #TudoTemSeuTempo etiketiyle tanıtılıyor.

Alvez amacın, genç yaşta gebelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı "yeni bir şey" denemek olduğunu söylüyor.

Hükümet de cinsel ilişkiden uzak durmayı dayatmaya çalışmadığını ya da bunu bir "ahlaki" tartışmaya dönüştürmeye çalışmadığını savunuyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Bolsonaro daha önce ebeveynlere çağrı yaparak, Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı bir kitapçıktaki, nasıl prezervatif kullanılacağına ilişkin sayfaları yırtıp atmalarını söylemişti.

 

5 Şubat 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz