Hindistan'da WhatsApp'tan Yayılan Çocuk Kaçırma Söylentileri Sonrası 29 Kişi Linç Edildi

Hindistan'da, çocuk kaçıran çeteler ve pedofillerle ilgili söylentilerin WhatsApp'tan yayılmasının ardından son iki ay içinde ülke çapında yaşanan linç olaylarında en az 29 suçsuz insan öldürüldü.

Hindistan'da WhatsApp'tan Yayılan Çocuk Kaçırma Söylentileri Sonrası 29 Kişi Linç Edildi

Hindistan'da çocuk kaçıran çeteler ile ilgili söylentiler yüzünden 29 kişi linç edilerek öldürüldü. Son olarak Maharashtra Eyaleti'nde beş adam bir köyde, çocuk kaçıran bir çete üyesi oldukları düşünülerek linç edildi. Olayla ilgili 12 kişi gözaltına alındı.

DİLENEN GÖÇEBELERİ ÖLDÜRDÜLER

Polis, öldürülenlerin bir göçebe topluluğuna ait olduğunu ve olay sırasında köyden geçmekte olduklarını açıkladı.

Polis, bu toplumun üyelerinin genelde köyden geçerken dilendiklerini yine bunu yaptıkları sırada saldırıya uğradıklarını belirtti.

KIZ ÇOCUĞUYLA KONUŞURKEN GÖRÜLDÜ

Aralarından bazı adamların, köyden bir kız çocuğuyla konuşurken görüldüğü bunun üzerine bazı köylülerin adamdan şüphelenip onları sorguladıkları iddia ediliyor.

Kamuoyunu uyaran Hindistan hükümeti, WhatsApp'tan yalan bilgilerin yayılmasını önlemek için derhal önlem alma çağrısı yaptı. Eyaletlerde de yetkililer halka bildiri dağıtarak dedikoduların önüne geçmeye çalışıyor.

VİDEO GERÇEK DEĞİL

Söylentiler genelde, iki adamın motosikletle bir çocuğu kaçırmalarını gösteren bir video ile paylaşılan mesajlarla yayılıyor. Ancak Hindistan değil Pakistan'da çekilen bu film gerçek değil.

Bununla birlikte viddeo Whatsapp'tan, çocuk kaçakçılarının farklı şehirlere gittikleri söylentileriyle birlikte paylaşılıyor.

Bu da yerel halkın, tanımadıkları ya da kendi dillerini konuşmayan insanlarla karşılaştıklarında onlardan şüphelenmelerine neden oluyor.

 

 

Kaynak : HABERLER

4 Temmuz 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER HABERLER