HES DÖNEMİ

Koronavirüs salgını ile mücadelede Gaziantep’te bugün yeni bir dönem başlıyor. Kentte, bugün itibariyle şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak.

HES DÖNEMİ

Kamu kurum ve kuruluşlarında da HES kodu istenecek. Kentte karantina kurallarını ihlal edenler ve izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayanlar için ise Orhan Sevinç Mesleki Teknik Anadolu Lisesi pansiyonu belirlendi.

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Davut GÜL başkanlığında toplanarak İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 11.09.2020 tarih ve 14810 sayılı Genelgesi görüşerek yeni kararlar aldı.

İŞTE O KARARLAR

İzolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere Orhan Sevinç Mesleki Teknik Anadolu Lisesi pansiyonu belirlenmiştir.

  1. İlgili Bakanlıklarca Valiliğimize tahsis edilecek yurtlar veya pansiyonlar aşağıdaki görev paylaşımına göre çalışacaktır.

- Yurt veya pansiyonların yönetimi İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünden sorumlu Vali Yardımcısının genel koordinasyonunda mevcut yöneticilerle sağlanacaktır.

- Kaymakamlıklar tarafından gerekirse diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da personel görevlendirilmesi yapılarak bu yurt veya pansiyonların personel ihtiyacı karşılanacaktır.

- Yurt veya pansiyonların her türlü temizlik hizmetleri ve diğer lojistik ihtiyaçları AFAD tarafından karşılanacaktır.

- Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişiler ile görevlendirilen personelin beslenme ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda Kızılay tarafından karşılanacaktır.

- Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek, tıbben gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkini koordine etmek ve görevlendirilen personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli İl Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilecektir.

- Yurt veya pansiyonlara ziyaretçi kabul edilmeyecektir.

- 24 saat esasına göre kesintisiz sürdürülecek olan güvenlik önlemleri mülki idare amirinin gözetiminde yeteri kadar güvenlik/kolluk personeli ile sağlanacaktır.

  1. Hakkında evde/ikametinde izolasyon kararı verilmiş olmakla birlikte geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler;

- Valiliklerce kendilerine tahsis edilen yurtlara veya pansiyonlara yerleştirilecek ve izolasyon süresi burada tamamlatılacaktır.

- Bu kişilerin izolasyon süresince tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli Valilikçe(YİKOB) karşılanacaktır.

  1. Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler;

- Haklarında mezkur genelgelerimiz çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195 nci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacaktır.

- Ayrıca Valiliklerce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.

HES ZORUNLULUĞU

  1. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacaktır.
  2. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebileceklerdir.
  3. Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde; Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacaktır.
  4. Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerimizce; HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususları etkin şekilde denetlenecektir.
  5. Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara Kaymakamlıklar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak olup HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecektir.
  6. Denetimler sonucunda Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişiler İl Umumi Hıfızıssıhha Kurulunun 2020/83 sayılı kararı çerçevesinde belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.
15 Eylül 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz