HER ŞEY GAZİANTEP İÇİN

GTO Başkanı Yıldırım, HABER’e konuştu

HER ŞEY GAZİANTEP İÇİN

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım’dan, GETHAM, İhracat Koçu projeleri ve lobi çalışmaları hakkında HABER’e özel açıklamalar… Başkan Yıldırım, Gaziantep’te katma değeri yüksek ürünler için tasarım ve yenilikçilik kültürünü GETHAM ile yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Yıldım, ‘İhracat Koçu’ projesinde ise eğitimlerin verildiğini, belirlenen firmalara Eylül 2018-Ocak 2019 döneminde GTO uzmanları ve dış ticaret danışmanları aracılığıyla, hedef pazar belirleme, müşteri bulma ve satış konularında aktif bir danışmanlık hizmeti verileceğini kaydetti.

“Lobi çalışmalarımız hızla devam ediyor” diyen Başkan Yıldırım, “Şehrimizin sosyal ve ekonomik sorunlarıyla ilgili hazırladığımız raporları sunmak üzere sık sık Ankara ve çeşitli kurumları ziyaret ederek çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Bunların sonucunda Karkamış Sınır Kapısı’nın iş adamlarına açılması, KOSGEB ekranlarının tekrar faal duruma gelmesi, Lojistik Köy arazisinin mera vasfından çıkartılması gibi gelişmeler elde ettik” dedi.

Göreve geleli henüz 6 ay olan Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, kısa süre içerisinde yapılan projelerle adından başarıyla söz ettirmeyi başardı. Ekibi ile birlikte hareket ederek Gaziantep sorunlarına çözüm arayışı içerisinde olan Yıldırım, yaşanan gelişmeleri HABER’e anlattı.

GETHAM İLE TASARIM VE YENİLİKÇİLİK KÜLTÜRÜ YAYGINLAŞTIRILACAK

GTO Başkanı Yıldırım, Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi (GETHAM) ile Gaziantep’te katma değeri yüksek ürünler için tasarım ve yenilikçilik kültürünü yaygınlaştıracaklarını vurguladı. Gaziantep’in Ekonomik bağlamda bölgenin en büyük, kenti olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Ülkemizin ise en büyük altıncı kenti olan Gaziantep aynı zamanda UNESCO Yaratıcı Gastronomi Kentleri arasında sekizinci, Forbes’un Dünyanın Ekonomik Seyahat Destinasyonları arasında onuncu sırada yer alıyor. Kentimiz Dünya Bankası verilerine göre dünyanın en rekabetçi yedi şehrinden biri...” diye konuştu.

Gaziantep’in turizmden sanayiye pek çok farklı sektörde elde ettiği bu başarıların bir tesadüf olmadığını dile getiren Yıldırım, Gaziantep’i şu sözlerle anlattı: “Bu başarının temelinde, yıllardır bulunduğu coğrafyanın ticaret ve sanayi merkezi olma misyonunu taşımış olan Gaziantep’in eşsiz girişimcilik ruhu ve girişimcileri destekleyen girişim iklimi yatıyor. Ancak günümüz koşullarında sürdürülebilir başarının sırrı girişimci ruha sahip olmak, maliyet, kalite gibi etkenlerden fazlasını gerektiren rekabet üstünlüğünde yatıyor. Küreselleşen dünyada pazar oluşturmak ya da elinde tutmak için yaratıcı ve yenilikçi düşünce sistemleriyle kendimizi rakiplerimizden ayırmalıyız. Yaratıcılığı ve yenilikçiliği temel bir değer ve dinamik haline getirmemiz, Gaziantep’in rekabet üstünlüklerini iyileştirmek ve hem ülkemizin hem de dünyanın üretim değer zincirinden daha fazla pay alan sektörler oluşturmamız gerekiyor.”

Yıldırım şöyle devam etti: “Bu noktada en temel değerlerimizden biri olan girişimcilerimizin ve KOBİ’lerimizin, teknolojiye, üretim araçlarına erişimini kolaylaştırmak büyük önem taşıyor. Katma değeri yüksek, ayırt edici ürün ve hizmetlerin ortaya çıkması için tasarım ve inovasyon kültürünü yaygınlaştırmalıyız. Üretim süreçlerinde ve hatta yönetim süreçlerinde tasarımı daha fazla barındıran girişimciler ve KOBİ’ler ile üretim ve ihracatta hâlihazırda söz sahibi olan şehrimizin bir yenilik ve tasarım üssü haline gelmesi çok uzak bir hayal olmayacaktır.”

GETHAM EŞSİZ BİR PLATFORM OLACAK

vrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla yürütülen GETHAM Projesi’nin bu hayalin gerçekleşmesinde önemli bir adım niteliği taşıdığını vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti: “GETHAM Projesi, bölgesel ortak ürün geliştirme/süreç iyileştirme altyapısının güçlendirilmesini ve ilimizde öne çıkan sektörlerden KOBİ ve girişimcilerin teknik kapasitelerinin arttırılmasını amaçlamaktadır. Proje kapsamında kurulan Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi, GETHAM hem yenilikçi ve başarılı tasarımcılar yetişmesi için hem de özel sektör, üniversite, kamu işbirliği geliştirilmesi noktasında bölgemiz için eşsiz bir platform olacaktır.”

Yıldırım, tasarım sürecini şöyle sıraladı: “Herhangi bir sorunun çözümünün, o sorunu yaşayan insanlarda saklı olduğu fikrini esas alan tasarım odaklı düşünme sürecine ilk adım “Anlayış ve Empati” ile atılıyor. Bu aşamada müşterinin ya da hedef kitlenizin beklentilerini, davranış ve tutumlarını anlamak gerekiyor. İkinci adımda bunları “tanımlamak” geliyor. Sorunun ne olduğunun pek çok farklı açıdan araştırmak, analiz etmek ve net şekilde tanımlamakla mümkün olan bu adımın ardından “tasarlama” adımı başlıyor. Kurumların herhangi bir yargılamadan uzak, yaratıcılığı teşvik eden politikalar yürütmesi, bu adımda bir beyin fırtınası şeklinde yaratıcı fikirler oluşmasını mümkün kılıyor. “

TASARIM HAYAT KURTARICI NİTELİK TAŞIYOR

‘Tasarım odaklı düşünme’nin önemine dikkat çeken Yıldırım, şöyle konuştu: “Tasarımın bir düşünce sistemine dönüşmesi de şaşırtıcı değildir. Zira tasarım odaklı düşünme her ne kadar sahip olduğumuz önyargılar sebebiyle sadece tasarımcılara özgü bir yaklaşım gibi algılansa da, temelde bir problem çözme yöntemidir” dedi. Yıldırım şöyle devam etti: “Tasarımın, estetikten öte işlevsellikle başarı kazandığı ve farklılaşmanın sürdürülebilir rekabette kritik bir önem taşıdığı günümüz dünyasında tasarım, hizmetin ya da ürünün hedef kitleyle etkileşimini belirleyici bir unsur haline geldi. Bu açıdan bakıldığında tasarım odaklı düşünme, geçirme konusunda sıkıntı yaşayan geleneksel işletmeler için de hayat kurtarıcı bir nitelik taşıyor.”

GETHAM BİR ŞİRKET OLARAK YAPILANDI

Yıldırım GETHAM hakkında şu bilgileri paylaştı: GETHAM Tasarım Merkezi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen GETHAM Teknik Destek Projesi kapsamında kurulmuş ve bölgedeki KOBİ’lere tasarım odaklı ürün geliştirme ve danışmanlık hizmetleri sunacak bir şirket olarak yapılanmıştır.

13 KİŞİLİK BİR EKİP

Bir Genel Müdür ile bir Sanat Yönetmeni’nin liderliğinde faaliyetlerini sürdürecek olan merkez, bu iki farklı arka planın, tasarım ve mühendislik arka planının getirdiği deneyimlerle KOBİ’lere farklı birimler altında hizmet sunacak. Konusunda uzman mühendisler, tasarımcılar, makine ve materyal teknikerleri yanı sıra pazarlama, markalaşma, halkla ilişkiler, iletişim ve finans uzmanlarından oluşan 13 kişilik bir ekip GETHAM’da dört ana birim altında hizmet sağlayacak.

ANA HEDEF GRUBU GAZİANTEP

GETHAM’ın ana hedef grubunu öncelikle Gaziantep ve çevresindeki KOBİ’ler oluşturuyor. Özellikle üç sektöre yönelik ihtisas ekipmanları bulunsa da GETHAM Tasarım Merkezi pek çok farklı sektöre hizmet verebilecek şekilde oluşturulduğu için hizmet alabilecek sektörler konusunda bir kısıtlamaya gidilmiyor. Müşteriler merkezdeki tüm birimlerden faydalanabilir ya da kendi fikirlerine ilişkin üretimin gelişim süreciyle ilgili birimlerle çalışabilirler.

MÜŞTERİYE ESNEK ÇÖZÜMLER SUNACAK

Örneğin fikrinin ana hatlarını oluşturmuş bir müşteri, bu konuda GETHAM Stüdyo ile çalışarak, fikrini görsele dökebilir ardından da GETHAM Fabrika’dan alacağı destek ile üretim sürecine dair bilgiler ve olası bütçeleri belirleyebilir. Bu sürecin ardından GETHAM Ajans ile pazarlama stratejileri, markalama, paketleme ve benzeri süreçlere dair danışmanlık hizmeti alarak, ürün için en uygun pazar segmentini belirleyebilir. Benzer biçimde, fikrini görsele dökmüş bir müşteri direkt GETHAM Fabrika ile prototip sürecinde çalışabilir ya da GETHAM Stüdyo ile bir ürünün pazarlama ve yeniden konumlandırma süreçleri hakkında hizmet alabilir. GETHAM Tasarım Merkezi birimleri bu kapsamda müşteriye esnek çözümler sunabilecek şekilde yapılandırılmıştır.

TELİF ÜCRETİ ALINACAK

Her ne kadar bu hizmetlere ilişkin ilk danışmanlık ücretsiz sağlanacak olsa da, bu hizmetler tamamen ücretsiz olmayacaktır. Müşteri merkezle çalışmaya karar verdiği takdirde, anlaşmanın yapıldığı birim ve hizmet bağlamında bir fiyat belirlenerek, müşteriye iletilecektir. Genel danışmanlık hizmeti ya da fikri mülkiyet haklarına ilişkin bir ücretlendirme olsun, GETHAM Tasarım Merkezi, üretilecek olan ürünün gelecekteki satışlarından bir telif ücreti alacaktır.

SAYDAMLIK VE BİLGİ GÜVENLİĞİ

Ulusal ve uluslararası standartlara göre belirlenen bu uygulamayı değerlendirirken dikkate alınması gereken en önemli unsur ise merkezinin potansiyel müşteri tabanına yakınlığı ve pazardaki diğer şirketlere göre oluşturacağı rekabetçi fiyatlar olacaktır. Merkez ile müşteri arasında tüm ilişkilerde saydamlık ve bilgi güvenliği esas olacaktır.

İLETİŞİM BİRİMİNDEN MÜŞTERİLERE DESTEK

GETHAM Tasarım Merkezi ayrıca yerel firmaların ürünlerini ulusal ve uluslararası tasarım haftalarında tanıtıp sergilemeleri için fırsatlar sunacak. Bu, şirketlerin belli başlı etkinliklerde bir dizi ürünle birlikte bulunmasına imkân verirken, bir yandan da bu tür faaliyetlere tek başlarına katılmaya çalıştıklarında karşılaşacakları maliyetleri azaltma olanağı sunmuş olacak. Bu konuda GETHAM’ın pazarlama ve iletişim birimi müşterilere destek sağlayacak.

                                            

EĞİTİMLER VERİLDİ

Gaziantep Ticaret Odası olarak, ihracat yapmak veya hacmini arttırmak isteyen GTO üyelerine ‘İhracat Koçu’ olduklarını anımsatan Yıldırım, başvuru yapan üyelere 2 günlük eğitim verildiğini sözlerine ekledi. Yıldırım, “Eğitim sonrasında belirlediğimiz firmalara Eylül 2018-Ocak 2019 döneminde GTO uzmanları ve dış ticaret danışmanları aracılığıyla; hedef pazar belirleme, müşteri bulma ve satış konularında aktif bir danışmanlık hizmeti vereceği” diye konuştu.

GTO’DA TİCARİ İSTİHBARAT VE DIŞ TİCARET DANIŞMA MERKEZİ KURULACAK

Projeyi örneklerle anlatan Yıldırım, şöyle devam etti: “Makarna üreten ve ihracat yapmak isteyen bir üyemize ürünü için en uygun hedef pazarın tespit edilmesinde ve o ülkedeki alıcılara ulaşıp ihracat yapmasına destek olmak projemizin en önemli faaliyeti olacaktır. Önümüzdeki dönemde yukarıda bahsedilen hizmetin sürekli ve kurumsal bir biçimde üyelerimize sunulması amacıyla Odamız bünyesinde “Ticari İstihbarat ve Dış Ticaret Danışma Merkezi” kurulması konusundaki hazırlıklarımız da devam etmektedir. “Unutulmamalıdır ki aydınlık gelecek eğitim, üretim ve ihracattan geçiyor.”

‘İHRACAT KOÇU’ PROJESİ

GTO tarafından üyelerine yönelik profesyonel ihracat danışmanlığı verilen bu proje üçüncü kez hayata geçiriliyor. “2014 ve 2017 yılında da gerçekleştirilen İhracat Koçluğu” projesi katılımcı firmalardan olumlu dönüşler aldı. Bu hizmet maliyetinin yüzde 60’ı GTO, yüzde 40’ı ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanıyor.

ÜYELERE PAZAR VE MÜŞTERİ KOLAYLIĞI

Yıldırım, şunları söyledi: “Ülkemiz sıkıntılı ve zor dönemlerden geçiyor. Üzerimize düşen görevlerin farkındayız. Bu zorlukların üstesinden gelmenin en önemli yolu birlik içinde hareket etmek ve gönül birliği yapmaktır. Bu anlayış çerçevesinde önceliğimiz eğitim, üretim ve ihracat olmalıdır. Buradan yola çıkarak “İhracat Koçluğu” projemizin büyük önem arz ettiğini düşünüyoruz. Ülkemizin yeni pazarlara ihtiyacı var, alternatif ülkelere ihtiyacımız var, ihracat hacmimizi artırmaya ihtiyacımız var.  Üyelerimize 5 ay süreyle vereceğimiz bu hizmetle, ürettikleri ürünlerle yeni pazarlara açılmalarını, satışlarını ve müşteri bulmalarını kolaylaştırmada yardımcı olacağız. Kısaca dünyaya açılmalarına destek olacağız. Bu ülkemiz adına önemli bir hizmettir.”

LOBİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım’ın önem verdiği bir diğer konu ise Lobi çalışmaları… Yıldırım, “Lobi çalışmalarımız devam ediyor” derken, bunun sonucunda önemli işlere imza attıklarını aktardı: “Şehrimizin sosyal ve ekonomik sorunlarıyla ilgili hazırladığımız raporları sunmak üzere sık sık Ankara ve çeşitli kurumları ziyaret ederek çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Bunların sonucunda Karkamış Sınır Kapısı’nın iş adamlarına açılması, KOSGEB ekranlarının tekrar faal duruma gelmesi, Lojistik Köy arazisinin mera vasfından çıkartılması gibi gelişmeler elde ettik.

SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULUYOR

Gündemimizde önemli bir yer tutan uçak seferleri sorunu hakkında farklı kurumlarla yaptığımız girişimler yavaş yavaş sonuç veriyor.  Geçtiğimiz ay hazırladığımız raporu Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’le birlikte THY Başkanı İlker Aycı Bey’e sunduk. Yakın zamanda olumlu gelişmeler bekliyoruz. Son olarak Anadolu Jet Bölgesel Uçuşlar Başkanı Said Şamil Karakaş’la yapılan görüşme neticesinde Gaziantep-Ankara arasında sabah saat 06.00'da gerçekleşen uçak seferleri haftada 5 güne çıkarıldı.”

5 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz