HEM MEVDUATIMIZ HEM KREDİMİZ ARTTI

2017’de Karabük’ün mevduatı yüzde 50.5 artarak 2 milyardan 3 milyar liraya çıktı. Karabük’ü 35.9 artış 17 milyar 116 milyon lira mevduatla Gaziantep takip etti. Gaziantep krediden yararlanan iller arasında ise yedinci sırada yer aldı.

HEM MEVDUATIMIZ HEM KREDİMİZ ARTTI

Dolar yatırımı bazında yüzde 51’lik artış gösteren Gaziantep, dördüncü sırada yer aldı. Artışın büyük oranda kurdaki yükselişe paralel artan döviz mevduatından geldiği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) rakamlarına göre 2017’de Türkiye’de mevduatını en çok artıran il Karabük oldu. Bu ilde mevduat yüzde 50.5 artarak 2 milyar liradan 3 milyara çıktı. Mevduatı en fazla artan illerden Karabük’ün ardından ise Gaziantep mevduat tutarı yüzde 35.5 ile ikinci sırada yer aldı. Gaziantep’teki mevduat artışında Suriyelilerin etkili olduğu tahmin ediliyor. Gaziantep en çok Suriyeli göçmen akınına uğrayan il olarak dikkat çekiyor.

CANLILIKTA 7. SIRADA

Dolar kuru geçen yıl yüzde 6.7 yükselişle yılı 3.78 liradan kapatmıştı. Fakat Yalova’nın aynı zamanda kredisini de 48 artırarak 4.7 milyar liraya çıkarması 2017’nin en canlı ili olarak öne çıkmasını sağladı. Kredi artışında Yalova’nın ardından Denizli yüzde 45’lik tırmanış ve 36 milyar liralık tutar ile paranın aktığı illerden birisi oldu. Batman, Çanakkale, Elazığ ve Kahramanmaraş kredide önemli sıçrayışlar kaydetti. 7. Sırada yer alan Gaziantep, 52 milyar liralık krediden yararlandı.

İSTANBUL KREDİYE DOYMUŞ

Türkiye’nin sanayi ve ticaretinin kalbi İstanbul’un Karabük’ün ardından kredi miktarını yüzde 13 ile en az artıran illerden birisi olması şaşırtan bir istatistik olarak 2017 rakamlarına damgasını vurdu. Kredi batığında ise Ağrı, Hatay, Ardahan ve Bingöl’de yüzde 41’i aşan yükselişler kredi ile yeni tanışan bu illerin ciddi şekilde ödeme sorunu yaşamaya başladığını ortaya koyuyor. Türkiye genelinde kredi batığı 57 milyar liradan 63 milyar liraya tırmanarak yüzde 10’luk yükseliş kaydetti.

ADI GÜMÜŞ AMA ALTINI TERCİH ETTİ

2017’de altın mevduatı Türkiye çapında yüzde 38 artış ile 17 milyar liradan 23.8 milyara tırmanırken Gümüşhane’nin altın hesaplarını yüzde 91 artırması dikkat çekti. Bu ilde altın mevduatı 28 milyon liraya çıktı. Gümüşhane’nin ardından Bitlis ve Adıyaman altın mevduatında en önde koşan şehirler olarak kayıtlara geçti.

MEVDUATI EN AZ ARTAN KIRŞEHİR

Mevduatı en az artan illerde ilk 5’te Orta Anadolu şehirlerinin ağırlığı var. Kırşehir, 2017’de yüzde 4 artış yakalayıp 2 milyar 252 milyon liraya çıkarak mevduatını en az artıran şehir oldu. İkinci sırada yüzde 5.7 artışla Bartın, üçüncü sırada ise yüzde 7.5 artışla Sivas yer aldı. Yozgat ve Giresun da yüzde 8.2 artışla ilk 5’te.

12 Şubat 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz