Haritalar güncelleniyor

Haritalar güncelleniyor

Türkiye’nin farklı yerlerinde meydana gelen depremlerin ardından, Gaziantep’te mimar, mühendisler ve bazı siyasilerin “Gaziantep deprem haritası güncellenmeli” çağrısı sonuç buldu. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, deprem haritalarının güncellenmeye başlandığı duyurdu.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gaziantep kamuoyunun beklediği haberi açıkladı. Gaziantep’te, mimarların, bazı siyasilerin ve mühendislerin, sık sık basın toplantılarıyla gündeme getirdiği deprem haritaları konusunda merakla beklenen konu açıklığa kavuşuyor. İMO Başkanı Çeliktürk, deprem haritalarının güncellenmeye başladığı bildirdi.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çeliktürk, “Sadece Gaziantep değil, tüm Türkiye’nin deprem haritaları şu anda güncelleniyor. Bununla ilgili İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi’nin hocaları ve bu konuyla alakalı profesörler hep beraber çalışıyorlar. Yeni bir deprem haritası ve y eni bir hesaplama yöntemi çıkarılıyor” dedi.

BÖLGESEL DEĞİL PARSEL OLARAK HESAPLANACA

Çeliktürk ayrıca, güncellenen deprem haritasının bölgesel değil, parsel bazında hesaplanacağını söyledi. Çeliktürk, “Çelik yapılar için yeni şartname yapıldı ve biz mühendislerin hizmetine sunuldu. 6-7 aydır bu işi takip ediyorum. Önümüzdeki günlerde yeni deprem yönetmeliği çıkacak. Yeni deprem yönetmeliği bölgesel olarak hesaplama değil, parsel bazında hesaplama olacak. Yani parsellerinizde depremin fay hattına olan mesafesiyle alakalı noktasal hesaplar girilecek. Biraz daha ona göre yapılan projeler daha gerçekçi olacak diye düşünüyorum. Az kaldı, merakla bekliyoruz” diye konuştu.

Çeliktürk ayrıca, yönetmeliği yapan hocalarda söz aldıklarını, haritalar güncellendikten sonra ilk seminerin Gaziantepli mühendislere verileceğini sözlerine ekledi.

 

30 Temmuz 2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz