Hak ettiklerine dair ipucu yok

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken, Şahinbey Belediye Meclisi’nde tartışma konusu olan “ Gaziantep’te mimar yok mu?” sözleri üzerine açıklama yaptı.

Hak ettiklerine dair ipucu yok

Girişken, “ihaleyi alan firmanın web sitesi ve referansları incelendiğinde bu tür bir konuda uzmanlaştıklarına ve ihaleye davet edilmeyi hak ettiklerine dair bir ipucu bulabilmiş değiliz” dedi.

Şahinbey Belediye Meclisi Aralık ayı 2.Birleşim Toplantısında CHP’li Uğur Kalkan, Şahinbey Belediyesi tarafından pazarlık usulü ile ihale edilen Eski Garajlar Bölgesi’nde Mimari Alan Hazırlama Projesinin neden Gaziantepli firmalara verilmediğini sordu. Kalkan, “Gaziantep’in mühendisi, mimarı bitti mi projeyi Isparta firmasına yaptırıyorsunuz?” diye sordu.
Meclis toplantısından sonra gündemi meşgul eden konu hakkında Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken, açıklama yaptı.

UĞUR KALKAN HAKLI GÖRÜNÜYOR

Girişken, “Gaziantep'in sorunlu bir dönüşüm bölgesinde yapılacak mimari projenin Isparta'dan bir inşaat firmasına yaptırılması, hem de pazarlık usulü (yani davetli istekliler arasında) yaptırılması haliyle tartışma yarattı. Her zaman söylediğimiz, bu tür projelerin ya yarışma usulüyle elde edilmesi, ya açık ve şeffaf bir ihale süreciyle belirlenmesi; veya en kötü ihtimalle kenti ve sorunları iyi tanıyan, ilgili proje konusunda rüştünü kanıtlamış büroların davet edildiği ihalelerle belirlenmesinin gerekliliğiydi. Bir kasıt veya art niyet aramıyoruz, ama ihaleyi alan firmanın web sitesi ve referansları incelendiğinde bu tür bir konuda uzmanlaştıklarına ve ihaleye davet edilmeyi hak ettiklerine dair bir ipucu bulabilmiş değiliz. Dolayısıyla konuyu gündeme getiren meclis üyesi Uğur Kalkan'ın eleştirileri haklı görünüyor. Tüm idareleri şehrin geleceğini etkileyen bu tür projelerin elde edilmesi hususunda tartışmalara yol açmayacak yöntemler seçmeye davet ederiz” dedi.

8 Aralık 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz