Gururumuzsun Berke

Gururumuzsun Berke

Milli Eğitim Bakanlığınca, liselere geçiş sistemi kapsamında düzenlenen merkezi sınavın sonuçlarına göre Türkiye genelinde 500 tam puan alan 18 öğrenci birinciliği paylaştı. LGS'de tüm soruları doğru cevaplandırarak 500 tam puan alan 8. sınıf öğrencilerinden Berke Körlü Gaziantep’in gururu oldu.

Merkezi sınav sonuçlarının dün açıklanmasıyla 500 tam puan alan öğrenci sayısı da belli oldu. Sınav sonuçlarına göre, Türkiye genelinde 500 tam puan alan 18 öğrenci birinciliği paylaştı. Milli Eğitim Bakanlığınca, liselere geçiş sınavına ilişkin tercih ve yerleştirme kılavuzu "odsgm.meb.gov.tr" adresinden dün yayımlandı. Yerleştirme işlemleri için tercihler 2-13 Temmuz'da alınacak. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 30 Temmuz'da açıklanacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta toplam 15 tercih yapabilecek. Merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına, tercihler doğrultusunda yapılacak yerleştirmelerde puan üstünlüğü esas alınacak. Yerel yerleştirmede ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunurlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurulacak.

GAZİANTEP’TEN BERKE 500 TAM PUAN ALDI

Türkiye genelinde 18 öğrenci tüm soruları doğru cevaplandırdı ve 500 tam puan aldı. Tüm sorulara doğru cevap verenler arasında 8. Sınıf öğrencisi Berke Körlü, Gaziantep’e büyük bir onur yaşattı. Adana, Ankara, Aydın, Gaziantep, Kütahya ve Mersin'den birer, İzmir, Konya ve Ordu'dan ikişer, İstanbul'dan ise 6 öğrenci tüm soruları yaparak tam puan aldı. Sınav sonuçları 500 tam puan üzerinden açıklandı. Ancak bu puanların geçmiş yıllarda Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) adıyla düzenlenen sınavlarda alınan puanlarla kıyaslanmaması gerektiği, öğrencilerin tercih yaparken yüzdelik dilimleri dikkate alması gerektiği belirtiliyor.

VALİ YERLİKAYA BERKE’Yİ KABUL ETTİ

Gaziantep Valisi  Ali Yerlikaya LGS'de tüm soruları doğru cevaplandırarak 500 tam puan alan 8. Sınıf Öğrencilerinden Berke Körlü'yü ailesi ve öğretmenleriyle birlikte makamında kabul etti. Bu yıl yapılan Liseye Geçiş Sınavında büyük başarı elde eden 8. Sınıf öğrencisi Körlü’yü tebrik eden Vali Yerlikaya öğrencimizin elde ettiği başarının gurur duyulacak bir başarı olduğunu vurgulayarak gelecekteki eğitim öğretim hayatında başarılarının devamını diledi.

BERKE’NİN HEDEFİ GALATASARAY LİSESİ

Vali Yerlikaya'nın kendisini kabul ve tebrik etmesinden duyduğu memnuniyeti belirten Berke’de planlı çalışmasının bir sonucu olarak bu başarıya ulaştığını ifade ederek, hedefinin Galatasaray Lisesinde eğitimine devam etmek olduğunu bildirdi. Berke Körlü’nün anne ve babasıyla da görüşen Vali Yerlikaya, ilimizden bir öğrencimizin Türkiye çapında elde ettiği bu başarının gurur verici olduğunu belirterek, öğrencinin başarıya ulaşmasında en büyük payın aileye ait olduğunu, kendisine eğitim-öğretim veren öğretmenlerin de iyi birer rehber olarak onu başarıya motive ettiklerine inandığını, bu başarıda emeği geçenleri tebrik ederek teşekkür etti.

GAZİANTEP ADINA ÇOK ANLAMLI

Berke’ye bundan sonraki eğitim-öğretim hayatında başarılarının devamını dileyen Vali Yerlikaya, ilimiz eğitim-öğretim kalitesinin yükseltilmesi konusunda yürütülen çalışmaların güzel neticelerini vermeye başladığını görmekten mutluluk duyduğunu, elde edilen bu başarının Gaziantep adına çok anlamlı olduğunu ifade ederek bütün öğrencilerimize başarılar diledi

YEREL YERLEŞTİRME TERCİHİ TÜM ÖĞRENCİLER İÇİN ZORUNLU

Sınava girip girmediğine bakılmaksızın tüm öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihi yapmak zorunda olacak. Sınava giren öğrenci bu tercihi yapmadan sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okulları tercih ekranına ulaşamayacak. Yerel yerleştirmede ilk üç okulu kayıt alanından olmak üzere öğrenciler en fazla beş okul tercihi yapabilecek. İlk üç tercihte de, komşu kayıt bölgesinden yapılacak dördüncü ve beşinci tercihte de tür zorunluluğu aranmayacak. Bu kapsamda bir öğrenci eğer Anadolu lisesi seçmek istiyorsa 3 Anadolu lisesini kendi kayıt bölgesinden, 2 Anadolu lisesini de komşu kayıt bölgesinden tercih edecek. Öğrenciler isterse, tercihlerini üç farklı türdeki okuldan da yapabilecek.

NAKİL DÖNEMİNDE TERCİH SAYISI ÜÇE DÜŞECEK

Yerleştirmeye esas nakillerde merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ya da pansiyonlu okullar için en fazla üç tercih yapılabilecek. Yerel yerleştirme ile bir okulun öğrencisi olmaya hak kazananlar için nakil tercihlerinde farklı tür zorunluluğu aranmayacak. Örneğin bir Anadolu lisesine yerleşen ve sonra nakil isteyen öğrenci isterse başka bir okul türünü tercihleri arasında göstermeyebilecek. Ancak tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler için farklı bir yöntem uygulanacak. Bu öğrenciler nakil tercihlerinde ilk iki okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla üç okulu seçebilecek. Bu okullar iki farklı türde olabilecek.

SINIF TEKRARINA KALANLARIN DURUMLARI

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9'uncu sınıf öğrencileri, il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan, "kontenjan durumları uygun olanlara" 10-14 Eylül'de il nakil komisyonlarınca yerleştirilecek. 

28 Haziran 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz