Güneş ve çöpten enerji üretimi 20 MW’ı buldu

Gaziantep’te alternatif enerji kaynaklarından elektrik üretimi son yıllarda hız kazandı. Farklı kurum ve şirketlerin güneş ve çöpten enerji üretimi 20 MW’ı buldu

Güneş ve çöpten enerji üretimi 20 MW’ı buldu

Gaziantep son yıllarda kullandığı elektrik enerjisini alternatif kaynaklardan karşılamaya başladı. Ağırlıklı olarak hidroelektrik ve doğalgaz çevrim santrallerinden enerji üretilen ülkemizde güneş ve geri dönüşümden enerji elde etme düşüncesi öne çıkmaya başlayınca bu konuda ilk adımı atan illerden biri Gaziantep oldu. Gaziantep'te 12,2 MW güneş, 7,32 MW da çöp tesislerinden elektrik üretiliyor. Son yıllarda devletin alternatif enerji politikaları ve sağlanan teşvikler sayesinde şehrin farklı bölgelerinde irili ufaklı 20 güneş enerji santrali devreye girdi. 5 güneş enerji santralinin de yapım aşamasında olduğu kentte, toplam gücü 7,26 MW olan 2 adet biyogaz enerji üretim tesisi de enerji üretiyor. Güneş enerji santrallerinin ilkini Şehitkamil Belediyesi kurarken, en son Hasan Kalyoncu Üniversitesi de 1 MW kapasiteli santrali kurarak kendi enerjisi üretmeye başladı.

40 MW GÜÇ İNŞA AŞAMASINDA

Kentte 0,5 ve 1 MW kurulu gücü olan güneş enerji santrallerinin ardından Oğuzeli Güneş Enerji Santrali 21 MW, Opak Enerji 10 MW, Asude Enerji 7,71 MW GASKİ 1 MW, Gaziantep Havalimanı 0,5 MW olmak üzere 5 yeni tesis inşa aşamasında. Çöpten enerji üretiminde de önemli mesafe kat edilen kentte Büyükşehir Belediyesi 2 ayrı tesiste toplam 7,32 MW kurulu güce ulaştı. 1 MW kapasiteli bir tesisten elde edilen elektrik enerjisiyle yılda 45 bin ağacın absorbe edebileceği yaklaşık bin ton karbondioksit salımı engellenirken, Gaziantep 20 MW kurulu gücüyle yıllık 20 bin ton karbondioksit salımını da engelleyerek doğasını koruma yolunda önemli bir atmış oldu. Yapımı devam eden santrallerin de tamamlanmasıyla bu rakam 60 bin ton kapasiteye çıkmış olacak.

İLK KURAN ÜNİVERSİTE

Güneş enerji santrali sayesinde hem kendi enerjilerini ürettiklerini hem de çevreyi temiz tutuklarını söyleyen HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "İlk önce Sağlık Bilimleri Yüksekokulu bina çatısında 0,16 MW kapasiteli bir tesis kurmuştuk. Sonra kendi arazimizde 1 MW gücünde ve fotovoltaik teknolojiyi kullanan güneş enerji santrali kurduk. Üretilen enerjiyi öncelikle kendi tüketimimizde kullanıyoruz" diye konuştu.

GELECEĞE TEMİZ DÜNYA

Üniversitelerin topluma öncülük yapma görevinin bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Bölgemizde güneş enerjisinden elektrik elde eden ilk üniversiteyiz. Yenilenebilir enerjiyi kullanarak doğaya zarar vermeden, gelecek nesillere daha iyi bir dünya nasıl bırakabiliriz düşüncesiyle hareket ediyoruz. Akıllı, yeşil ve sıfır emisyonlu üniversite hedeflerimizle çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

13 Mart 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz