GÜL VE ŞAHİN FARKI

Gaziantep’te AK Parti kazanan parti olarak görünse de 1 Kasım seçimlerine göre oy oranı 10 puan düştü. 1 Kasım’da 12 milletvekilinin 8’ini alan Ak Parti, 24 Haziranda 14 milletvekilinin ancak 8’ini aldı.

GÜL VE ŞAHİN FARKI

Ak Parti’de oyların düşüşünde aday listesinin etkili olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı seçimlerinde rekor destek veren Gaziantep, milletvekilliğinde aynı desteği göstermedi. Ak Parti’nin küskünleri Cumhur İttifakı’n diğer ortağı MHP’yi tercih etti. Gaziantep seçmeninin daha sert mesaj vermesi bekleniyordu. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün birebir görüşmeleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in sahada etkin çalışması düşüşün önünü aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gaziantep mitingi de olumsuz gidişi bir nebze de olsa tersine çevirdi. AK Parti’de düşüş tüm ilçelerde de görüldü. En çok düşüş yaşanan ilçeler Oğuzeli, Nurdağı, İslahiye, Araban, Yavuzeli, Karkamış ve Nizip olarak sıralandı. İslahiye ve Nurdağı’nda Şamil Tayyar’ın aday gösterilmemesi, Oğuzeli’nde Baraklı adayın olmaması düşüşte etkili oldu. Araban ve Yavuzeli’nde Ak Parti’de düşüş yaşanırken HDP’deki artış dikkatlerden kaçmadı. Bir çok ilçede oy oranları 7 Haziran seçimlerinin de altında oldu.

SEÇİME KATILIM ORANI YÜZDE 85

Gaziantep’te 24 Haziran 1 milyon 39 bin 514 seçmen sandık başına gitti. Şehir genelinde kurulan 3 bin 712 sandıkta vatandaşlar oyunu kullandı. Kentte seçime katılım oranı yüzde 85,6 oldu. Kullanılan oylardan 1 milyon 16 bin 612’si geçerli sayıldı.

GAZİANTEP’TE KİMLER MECLİSE GİRDİ?

Sandıkların açılmasıyla birlikte Gaziantep’te hangi partilerin TBMM’ye gireceği sorusu da yanıtını buldu. Yeni sistemle 12 olan milletvekili sayısı 14’e çıkan Gaziantep’te yeni koltuklara MHP ve İYİ Parti aldı. Kentte meclise giren milletvekili sayıları şöyle oluştu: AK Parti 8, MHP 2, CHP 2, HDP 1 ve İYİ Parti 1. Meclise giren isimler ise şunlar: AK Parti; Abdulhamit Gül, Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Abdullah Nejat Koçer, Derya Bakbak, Ali Şahin, Müslüm Yüksel, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP; Ali Muhittin Taşdoğan, Sermet Atay, CHP; Bayram Yılmazkaya, İrfan Kaplan, İYİ Parti; İmam Hüseyin Filiz, HDP; Mahmut Toğrul.

ERDOĞAN ARTIRDI AK PARTİ AZALTTI

AK Parti Gaziantep’te kazanan parti olarak görünse de 1 Kasım seçimlerine göre oy oranının 10 puan düştüğü görülüyor. Düşüşün sebebi olarak ise aday seçiminden kaynaklandığı belirtiliyor. Dikkat çeken bir detay ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyunu artırması oldu. Kentte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a atılan oylar arttı, AK Parti’ye atılan oylar ise azaldı.

ERDOĞAN’A REKOR OY

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a her seçimde yüksek oyun çıktığı Gaziantep’te, 24 Haziran seçimlerinde adeta rekor kırıldı. 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51,79 oy oranıyla Cumhurbaşkanı seçilmişti. Gaziantep’te Erdoğan’a atılan oylar ise Türkiye ortalamasının neredeyse 10 puan üstünde çıkarak, yüzde 60,44 olmuştu. Geçtiğimiz yıl yapılan referandumda da Gaziantep’te yine yüzde 62,45 oranında ‘Evet’ oyu çıkmıştı. Gaziantep, 24 Haziran seçimlerinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğini esirgemedi ve sandıkta tercihini Erdoğan’dan yana kullandı. Kentte oy oranı daha artarak yüzde 63,9(694 bin 876 oy) oldu.

AK PARTİ GAZİANTEP’TE 1 KASIM’IN GERİSİNE DÜŞTÜ

AK Parti’nin kalesi olarak görülen ve her seçimde Türkiye ortalamasının üzerinde oy çıktığı Gaziantep’te 24 Haziran seçimlerinde durum böyle olmadı. AK Parti’ye atılan oylar 1 Kasım seçimlerinin gerisinde kaldı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 46,96, 1 Kasım 2015 seçimlerinde ise yüzde 61,6 oranından oy çıkmıştı. 24 Haziran’da ise 10 puanlık bir gerilemeyle AK Parti’nin kentteki oyları yüzde 51,4’e düştü.

İSLAHİYE 11 PUAN KAYBETTİ

AK Parti’de Şamil Tayyar’ın yeniden aday gösterilmemesine vatandaşlar tepkisini sandıkta gösterdi. Tayyar’ın seçim bölgesi olan İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde AK Parti’ye destek azaldı. 7 Haziran seçimlerinde İslahiye’de yüzde 51 olan AK Parti oyları, 1 Kasım’da yüzde 64’e çıktı. 24 Haziran’da ise AK Parti burada ciddi bir oy kaybı yaşadı ve sandıktan AK Parti’ye yüzde 53,1 oranında oy çıktı.

NURDAĞI’NDA SERT DÜŞÜŞ YAŞANDI

Şamil Tayyar’ın diğer seçim bölgesi Nurdağı’nda da tablo farklı olmadı. 7 Haziran’da yüzde 60 olan AK Parti oyları, 1 Kasım’da rekor bir oranla 72,4 olmuştu. AK Parti’ 24 Haziran’da Nurdağı’nda da 19 puanlık bir oy kaybıyla sert bir düşüş yaşadı ve 24 Haziran seçimlerinde 53,1’e kadar geriledi.

25 Haziran 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz