DÜNYADA GAZİANTEP

GTO’ya sıra dışı ödül...

DÜNYADA GAZİANTEP

Dünyada ülkeler değil şehirler yarışıyor. “Dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep” diyen şehir olan Gaziantep “Dünyada Gaziantep” adını altın harflerle yazdırdı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO), büyük bir başarı elde ederek Brezilya-Rio’da düzenlenen Dünya Odalar Yarışmasında “Suriye Masası” projesi ile dünya birincisi oldu. Bayrağımızı Brezilya’da gururla dalgalandıran GTO, Gaziantep’in adını da tüm dünyaya duyurdu. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, heyecan ve haklı gururunu şu sözlerle paylaştı: “Her platformda ve mecrada dile getirdiğimiz gibi her şey Gaziantep için, her şey ülkemiz için.”

Eğitim, Girişimcilik ve Sıradışı Proje olmak üzere 3 farklı kategoride düzenlenen organizasyonda, 29 ülkeden 73 proje yarıştı. Her kategoride 5 projenin finale kaldığı yarışmada; Gaziantep Sanayi Odası, Steiermark Ticaret Odası (Avusturya), Cuenca Sanayi, Üretim ve İstihdam Odası (Ekvador), Cebu Ticaret ve Sanayi Odası (Filipinler), Abuja Ticaret ve Sanayi Odası’nın (Nijerya) yer aldığı eğitim kategorisinde Steiermark Ticaret Odası birinci oldu. Sıradışı Proje kategorisinde ise Gaziantep Ticaret Odası diğer finalistleri geride bırakarak birinciliği göğüsledi.

DÜNYA BİRİNCİSİ OLMAK BİZE NASİP OLDU

Proje ve ödül ile ilgili bir değerlendirmede bulunan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım dünyaya seslerini duyurarak Gaziantep’e bu ödülü getirecek olmalarının gururunu yaşadıklarını söyledi. Tüm GTO ailesine teşekkür eden Yıldırım, “Öncelikle bu önemli başarının arkasında 121 yıllık dev çınar, bölgemizin lokomotif kurumlarından Gaziantep Ticaret Odası ailesi var. Bu ödülü kazanmamızda emeği geçen tüm takım arkadaşlarıma canıgönülden teşekkür ediyorum” dedi. Dünyada başka bir örneği olmayan bu yarışmada dünyanın dört bir yanından 73 projenin katıldığını belirten Yıldırım, şunları söyledi: “Kolay değil 110 ülkeden 1200 delegenin katılım gösterdiği bu organizasyonda projemizi sunarak şehrimizi ve Odamızı tanıtma fırsatı bulduk. En Sıra Dışı Projeler kategorisinde Rusya, Avusturya, Katar ve Portekiz’den Odalar ile yarıştık. Çok şükür ki gala gecesinde dünya birincisi olmak bize nasip oldu.”

HER ŞEY GAZİANTEP İÇİN

“Her platformda ve mecrada dile getirdiğimiz gibi her şey Gaziantep için, her şey ülkemiz için…” diyen Başkan Yıldırım, yaşadıkları sevinç ve mutluluğun tarif edilemez olduğunu vurgulayarak, “Tüm dünyanın önünde birincilik anonsu yapılırken “Gaziantep” isminin geçtiği anda yaşadığım duyguyu kelimelerle ifade etmek çok zor. Şanlı bayrağımızı açarak kardeş odamız Gaziantep Sanayi Odası ile birlikte Gaziantep’imizi haykırdık. Başta Adnan Ünverdi başkanım olmak üzere tüm Sanayi Odamızın yetkililerine, Rio’da bizleri yalnız bırakmayan TOBB heyetimize de sonsuz teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

SIRA DIŞI BİR DURUMDAN DOĞAN SIRA DIŞI BİR PROJE

Ödül alan proje hakkında da bilgi veren Yıldırım, “GTO Suriye Masası” projesi ile temel amaçlarının birlikte yaşayabilme kültürünü geliştirmek olduğunu söyledi. Mülteci olmanın kimsenin tercihi olmadığını söyleyen Yıldırım, “Suriye’de yaşanan savaş ile başlayan göçü ilk karşılayan illerden biri olarak, büyük bir sorumlulukla karşı karşıya kaldık. Unutmayalım ki mülteci olmak kimsenin kendi tercihi değildir. Üstelik bu bizim için de sıra dışı, beklenmedik bir gelişmeydi. İhtiyacımız olan birlikte yaşayabilmeyi öğrenmek ve mevcut potansiyeli yeni iş alanlarına, üretime ve istihdama yönelterek birlikte yaşayabileceğimiz bir sistem kurmak. Oda olarak biz de bu noktada üzerimize düşeni yapmak istedik” diye konuştu.

TÜM DÜNYAYA ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUZ

Yıldırım şöyle devam etti: “Bu noktada önemli hususlardan biri de yerel ekonominin de zarar görmeden yeni ekonomik değerler yaratmak, haksız rekabeti önlemek ve birlikte çalışarak, birlikte üretebilmenin önünü açabilmekti. Proje de bu bakış açısından doğdu. Suriye Masası ile mültecileri şehrimizdeki sosyal ve ekonomik hayata entegre etmenin yanı sıra, bu uygulamanın tüm dünyaya örnek olmasını diliyoruz. Çünkü bu küresel bir mesele ve odalar olarak hepimiz elimizden geleni yapmalıyız.”

BÜYÜK MUTLULUK

Program sonrası yarışma hakkında değerlendirmelerde bulunan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, ise finale kalarak büyük bir başarı gösteren Gaziantep’in iki güzide kuruluşunun finallerde de Gaziantep’i en iyi şekilde temsil ettiğini belirterek, yarışma boyunca büyük bir heyecan yaşadıklarını kaydetti. Yarışmanın hazırlık aşamasından bugüne kadarki süreçte kendilerine destek olan herkese teşekkür eden Ünverdi, “Ne mutlu ki ülkemizin ve şehrimizin adını dünyaya bir kez daha duyurduk. Brezilya’da eğitim kategorisinde “GSO-MEM Projesi” ile dünyanın farklı ülkelerinden çok özel projelerle yarıştık ve ilk 5 proje arasında yer alarak önemli bir başarıya imza attık” dedi.

KAZANAN TÜRKİYE, KAZANAN GAZİANTEP OLDU

Yarışmaya ülkemizden katılan tüm odaları kutlayan Ünverdi, “Sıradışı Proje kategorisinde almış olduğu birincilikten dolayı başta Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım’ı, kıymetli yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Finallerde ülkemizi temsil eden İstanbul Ticaret Odası ve Konya Sanayi Odası’nı da ayrıca kutluyorum. Daha önce de ifade ettiğim gibi bu yarışmada kazanan Türkiye, kazanan Gaziantep oldu” diye konuştu.

HERKESE TEŞEKKÜRLER

Adnan Ünverdi konuşmasının sonunda, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB), GSO-MEM’in kurulmasında proje ortaklarımız olan İpekyolu Kalkınma Ajansı’na, Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’ne, atölyelerin kurulmasına ve eğitim programlarına destek olan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na (UNDP), Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO), Uluslararası Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO), Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu’na (GIZ), Katar Kalkınma Fonu’na (SPARK), GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB), sanayicilerimize ve iş dünyamıza, birlikte yola çıktığımız GSO yönetim kurulumuza ve üyelerimize, oda yöneticilerimize, personellerimize, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile projemize destek olan herkese ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

15 Haziran 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz