GİBTÜ’DEN BİR İLK

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ), bir ilke imza attı.

GİBTÜ’DEN BİR İLK

GİBTÜ Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Laboratuvarlarından sonra KOVİD-19 testlerinin yapıldığı ilk laboratuvarı kurdu. Rektör Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun özverili çalışmaları sonucu kurulan laboratuvar, uluslararası standartlara göre dizayn edildi.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, başarılı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Rektör Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun çalışmalarıyla üniversitenin Tıp Fakültesi’nde KOVİD-19 testleri için laboratuvar kuruldu.

PROTOKOL İMZALANDI

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ile Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TFAUM) KOVİD-19 ve diğer olası tüm salgınlar için 11 Mayıs 2020 tarihinde ortak çalışma protokolü imzalandı. Protokolün ardından her iki kurum da ortak çalışmalara başladı.

SALGIN HASTALIKLARLA MÜCADELE

Geçtiğimiz hafta imzalanan protokol ile Gaziantep’te ili ve ile bağlı mücavir alanda görülen ve kısa sürede yayılma eğilimi göstererek halk sağlığını tehdit eden başta KOVİD, Tüberküloz gibi hastalıklar olmak üzere mevcut veya ileride görülmesi muhtemel mikrobiyal hastalıklar karşısında çalışmalar yapıldı.

YERİNDE VE ZAMANINDA BİLGİLENDİRME

Protokol ile mevcut alet ve sarf malzemesi gibi fiziki kaynaklar ile personel ve bilgi birikiminin en rasyonel şekilde kullanılarak, en kısa sürede en etkili önleyici tepkinin oluşturulabilmesi, söz konusu hastalıklarla ilgili olarak bölge hekim ve ilgili sağlık çalışanlarının yerinde ve zamanında bilgilendirilerek eğitilmesi amaçlanıyor.

TFAUM DÜNYA STANDARTLARINDA LABORATUVAR

GİBTÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi uluslararası standartlara göre dizayn edildi. Toplam 2000 metrekare alana sahip olan TFAUM, bünyesinde hasta muayene odaları, “safe III” ve “safe II” biyogüvenlik düzeyinde laboratuvarları ve moleküler tanıda kullanılmak üzere özel tasarlanmış kirli ve temiz odaları yanı sıra eğitim çalışmaları için kullanılabilecek toplantı salonuna sahip.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Laboratuvar, konvansiyonel kültür teknikleri, otomatize Mikobakteri kültür MGIT 960 sistemi, COVİD tanısında kullanılan Realtime ve inhouse PCR sistemleri yanı sıra moleküler epidemiyolojik çalışmaları için gerekli olan her türlü teknik donanıma da sahip. Merkezde özellikle moleküler tanıda birçok çalışması bulunan alanından uzman öğretim üyeleri de bulunuyor. Öğretim üyelerinin çalışmalarına da devam ettikleri bildirildi.

ÜZERİMİZE DÜŞEN HER TÜRLÜ GÖREV İÇİN HAZIRIZ

Tıp Fakültesi Dekanlığı’ndan yaptığı açıklamada: “Rektörümüz sayın Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun her türlü desteğiyle GİBTU Tıp Fakültesi olarak bu salgında ve bundan sonra da “İnsan gücümüz, cihazlarımız, bilgi birikimimiz ile üzerimize düşen her türlü görev için hazırız” ifadelerine yer verildi.

18 Mayıs 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz