Gaziantep'te korona alarmı! İşte herkesin merakla beklediği vaka ve ölüm sayıları

Gaziantep’in sır gibi saklanan koronavirüs vaka ve ölüm sayılarına haber342.com ulaştı. Virüsün geç geldiği kentte, son iki haftada korkunç bir artış yaşandı.

Gaziantep'te korona alarmı! İşte herkesin merakla beklediği vaka ve ölüm sayıları

Kentte, vakalar 5 binin üzerine çıktı. OSB’lerde kontrol altına alınan salgın, bu kez de resmi kurumlara sıçradı. Birçok üst düzey yetkilinin yakınındaki isimlerde de virüse rastlandı. Gelinen noktada yaşanan artışa Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da önceki gün dikkat çekti. Virüsün bir türlü kontrol altına alınamadığı kentte, vaka artışları tedirginliğe yol açtı.

BAKAN KOCA: GAZİANTEP 2. SIRADA

Önceki gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son haftalarda en çok vaka artışının olduğu açıkladığı iller sıralamasında Gaziantep, ikinci sırada yer aldı. Bakan Koca, “Son iki hafta içinde Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır'da günlük vaka sayılarında dikkat çekici düzeyde artış olmuştur” açıklamasını yapmıştı.

 

Köşe Yazısı

 

VALİ GÜL’DEN ZORUNLU AÇIKLAMA

Bakan Koca’nın bu açıklamasının ardından vaka sayılarını açıklayanlar hakkında yasal işlem başlatacağını ifade eden Vali Gül sayı vermeden gelinen kötü durumu kendisi açıklamak zorunda kaldı. Gül, sosyal medya hesabından şunları paylaştı: “İlimizde vaka artışları artmaya devam ediyor. Sağlık personelimiz canla başla çalışıyor Çok kişiyle görüşüp maske, mesafe ve temizlik kuralına riayet edilmediği müddetçe başarılı olamayız Sorun belli, çare belli; kendimizi disipline edeceğiz Bana bir şey olmaz deme! Çok şey olur”

BAKANLIK O RAPORU PAYLAŞTI

Gaziantep’te ki korkunç durumu açıklayan bir rapor da dün Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Rapor, kentteki vaka artışlarında yaşanan tehlikeli durumu gözler önüne seriyor. Rapor incelendiğinde, Gaziantep 100 bin nüfusta son iki hafta içerisinde en çok vakanın ortaya çıktığı il olarak karşımıza çıkıyor.

GAZİANTEP VAKA ARTIŞINDA İLK SIRADA

Rapor incelendiğinde Gaziantep’in, son 7 günde 100 bin nüfusta vaka oranının 25,7 olduğu görüldü. Bu oran ülke genelinde en yüksek oran. Gaziantep’in vaka sayılarında ki artış son iki haftanın oranlarında da kendisini gösterdi. Raporda, son 14 güne ait 100 bin kişiye düşen vaka sayısının Gaziantep’te 49,0 bilgisi paylaşıldı.

İŞTE VAKA SAYILAR

Gaziantep’in vaka sayıları vatandaşlar tarafından büyük merak konusu olmuştu. Sır gibi saklanan o sayılara haber342.com ulaştı. Edinilen bilgiye göre, kentte son iki haftadaki artışla vaka sayılar 5 bin 500’ü geçmiş durumda. Bunun yanında 1 Temmuz’a kadar yapılan test sayısı ise 44 bin 350. Kentte, virüsten ölenlerin sayısının ise 120’yi geçtiği öğrenildi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı da 120’yi aşarken, entübe 12, iyileşen hasta sayısı 3 bin 650’nin üzerinde.

KORONA RESMİ KURUMLARA DA SIÇRADI

Gaziantep’te virüsün bulaştığı alanlar da her geçen gün daha genişliyor. Son olarak Organize Sanayi Bölgesi’nde kontrol altına alınan salgın, bu kez de resmi kurumlara sıçradı. Üst düzey yetkililerin yakınında bulunan kişilerde de virüse rastlandığı bilgisine ulaşıldı. Gaziantep Valisi Davut Gül’e yakın isimlerin de yapılan koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

GAZİANTEP’TEN ÇEVRE İLLERE YAYILDI

Gaziantep’te koronavirüs vakaları çevre illeri de etkiledi. Son olarak Besni Kaymakamı, yaptığı açıklamada ilçelerine virüsün Gaziantep’ten bulaştığı söylemişti. Daha önce de Kilis Valiliği tarafından yapılan açıklamada yine virüsün Gaziantep’ten illerine bulaştığı ifade edilmişti.

VİRÜS GEÇ GELDİ AMA…

Koronavirüsün ülkemizde ortaya çıktığı ilk günden yaklaşık 9 gün sonra Gaziantep’te ilk vaka görülmüştü. Virüsün geç geldiği kentte, son iki haftadan beri vaka sayılarında ciddi artış oldu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye’de en çok ceza kesilen Gaziantep’te buna rağmen, istenilen seviyeye bir türlü ulaşılamadı.

BİN 400 KİŞİ KARANTİNADA

Gaziantep’te koronavirüs tespit edilen ve filyasyon çalışmaları kapsamında bin 400’ü aşkın kişinin de Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda karantina altında olduğu öğrenildi. Gaziantep’teki vaka artışları hem vatandaşları hem de sağlık çalışanlarını da tedirgin ediyor. Edinilen bilgiye göre, son iki haftada hastaneler ayrılan kapasitelerinin üzerinde hastalar ile karşılaştı.

ÇELİŞKİLİ KURALLAR

Diğer yandan kentte çelişkili yasaklar ile de karşılaşmak mümkün. Her gün neredeyse 2 bine yakın kişiye maske ve sosyal mesafe kuralına ihlalden ceza kesilen kentte, toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe hiçe sayılıyor. Yetkililerin herhangi bir önlem almadığı toplu taşımada salgın yokmuşçasına bir manzara ile karşılaşılıyor. 

2 Temmuz 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz