HUZURA PUSU

2012 ve 2016 yıllarında gerçekleşen terör eylemlerinde 69 kişinin öldüğü Gaziantep’te son yıllarda sağlanan huzur hedef alındı. Hainler, 2012 yılında 10 kişinin öldüğü 66 kişinin de yaralandığı Karşıyaka Polis Merkezi karşısında yine terör eylemi gerçekl

HUZURA PUSU

Park halindeki bir aracın altına bırakılan çantadaki zaman ayarlı 1 kilo 200 gram patlayıcı maddenin kontrollü şekilde imha edildi. Vatandaşların ve polisin dikkati olası bir faciayı önledi.

ZAMAN AYARLI ÇIKTI

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şehitkamil ilçesi Karşıyaka Polis Merkez Amirliği yakınlarında bir aracın altına çanta bırakıldığını fark eden vatandaşların ihbarı üzerine olay yerinde güvenlik tedbiri alan İl Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha Şube Müdürlüğü ekipleri, çanta içerisinde 3 parça halinde yaklaşık 1 kilo 200 gr ve her parçası zaman ayarlı düzeneğe sahip patlayıcı madde olduğunu tespit etti.

2 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Bomba imha ekiplerince patlayıcı madde kontrollü olarak imha edildi. Düzeneği bıraktığı iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı. Olayın ardından ise bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Son yıllarda terörden arındırılan ve huzurun hakim kılındığı kentte, olası bir facia yaşanmadan önüne geçildi. Olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatıldı.

AYNI BÖLGEDE 2012’DE BOMBALI SALDIRI GERÇEKLEŞMİŞTİ

Öte yandan bomba düzeneğinin bırakıldığı alanda 20 Ağustos 2012 tarihinde de PKK terör örgütü tarafından bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırı, Şehitkamil ilçesi Karşıyaka Polis Karakolu'na 15 metre mesafeye bırakılan C4 patlayıcı, beton çivisi ve metal parçalarla hazırlanmış bomba yüklü çalıntı otomobilin saat 19:45'te uzaktan kumandayla patlatılmasıyla gerçekleşmişti. Patlamanın etkisiyle otomobil havaya uçarken, yakındaki üç otomobil, bir halk otobüsü ve bir cezaevi servisi alev almış, patlama sonucunda cezaevine ait servis aracındaki 1 şoför ve 2 gardiyan, bir binek otomobil içindeki 3 yetişkin ve 1 çocuk yanarak, bir halk otobüsündeki bir çocuk ise sırtına saplanan bir şarapnel ile öldü. Otobüste ve çevrede bulunan 10 kişi hayatını kaybetti, 66 kişi de yaralanmıştı.

1 MAYIS’TA DA SALDIRI OLMUŞTU

Kentte 1 Mayıs 2016 tarihinde de Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü binasına yaklaşık 10 metre mesafede DEAŞ terör örgütü mensubu İsmail Güneş'in gerçekleştirdiği tespit edilen saldırıda, 3'ü de polis olmak üzere saldırganla birlikte 4 kişi hayatını kaybetti, aralarında sivillerin de bulunduğu 23 kişi yaralandı.

KINA GECESİNE BOMBALI SALDIRI

Gaziantep'te 20 Ağustos 2016'da terör örgütü DEAŞ'ın sokak düğününü hedef alan bombalı saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 57 kişi yaşamını yitirmişti. Olayla ilgili soruşturma kapsamında 16 Ekim 2016'da hücre evine düzenlenen operasyonda örgütün il genelindeki faaliyetlerini planlayan, lojistik destek sağlayan ve canlı bomba hücrelerini yöneten sorumlusu Mehmet Kadir Cebael, Şehitkamil ilçesinde saklandığı evde operasyonla etkisiz hale getirilmiş, aynı gün başka bir canlı bomba ise üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 3 polisi şehit etmişti.

18 Ekim 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz