GAZİANTEP’İN EN BÜYÜK, TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜK CAMİSİ ŞAHİNBEY’DE

Gaziantep’in en büyük, Türkiye’nin ise ikinci büyük camisi Şahinbey Belediyesi’nce Akkent Mahallesi’ne inşa ediliyor.

GAZİANTEP’İN EN BÜYÜK, TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜK CAMİSİ ŞAHİNBEY’DE

Ankara Kocatepe Camii, İstanbul Sultanahmet Camii ve Adana'daki Merkez Sabancı Camii'den de daha büyük olarak tasarlanan cami, 14.700 m2’lik alana inşa ediliyor. Türkiye'nin en büyük ikinci Camisi olacak olan Akkent Cami’nin kubbe yüksekliği 67 metre olurken, kubbe çapı ise 34 metre genişliğinde olacak. Akkent Parkı içerisine inşa edilen cami zemin kat, birinci kat ve ikinci kattan oluşacak. Caminin 4.800 m2’lik avlusunda 44 adet 30 m2 büyüklüğünde külliye şeklinde odalar bulunacak. 

20.000 KİŞİ AYNI ANDA İBADET YAPABİLECEK

Görkemi ve işçilği ile Türkiye’nin en önemli camisi konumunda olacak olan Akkent Cami’nin sadece iç kısmında aynı anda 20.000 kişi ibadetini yapabilecek. Ancak avlusunun da kullanılması halinde bu rakam 60.000’e kadar çıkabiliyor.

TALİMATI BAŞKAN ERDOĞAN VERDİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'la Kahramanmaraş'da Abdülhamithan Camii'ni gezerken aralarında bir diyalog geçtiğini ifade ederek, "Orada Sayın Başkanımız Gaziantep'e büyük bir cami yapılması talimatını verdi. Bizde bunun üzerinde çalıştık. Akkent Mahallemizde 100 bin metrekare parkımızın içinde bizim bir cami alanımız vardı. Bu alan için caminin yapımına karar verdik, camimiz hızla yapılıyor. En yakın zamanda da vatandaşlarımızın hizmetine açabilmek için çalışıyoruz. Şimdiden camimizin Gaziantep’imize ve Şahinbey’imize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

26 Temmuz 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz