GAZİANTEP ŞEFKAT MERHAMET ÜRETİM BEREKET ŞEHRİ

Başbakan Yıldırım, Gaziantep'in kurulduğu ilk günden bu yana AK Parti'ye sahip çıktığını, her seçimde partiye olan desteğini artırdığını söyledi. Yıldırım, Gaziantep'in ve Gaziantep halkının gönlünün, yüreğinin zengin olduğunun altını çizdi

GAZİANTEP ŞEFKAT MERHAMET ÜRETİM BEREKET ŞEHRİ

Gaziantep'in kendi ayakları üzerinde duran, kendi dinamikleriyle geleceğini inşa eden bir şehir olduğunun altını çizen Yıldırım, şehrin en zor şartlarda, Suriye savaşında, Irak savaşında terörden asla pes etmediğini ve ayakta durmayı başardığını, hep gelecek hedeflerine yoğunlaştığını ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım, "AK Parti olarak ilk günden bugüne hiçbir zaman milleti birbirinden ayrıştıran fikirler üzerine siyaset yapmadık, yapmayacağız. Bizim davamız Türkiye'nin beka davasıdır. Bizim siyaseten amacımız devleti millet ile buluşturmak, kaynaştırmaktır. AK Parti olarak toplumun vicdanını yaralayan hiçbir işin arkasında bugüne kadar olmadık, bundan sonra da olmayacağız" dedi.

Yıldırım, Karataş Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Gaziantep Gençlik Kolları 5. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel'i rahmetle andı.

Yıldırım, Gaziantep'in kurulduğu ilk günden bu yana AK Parti'ye sahip çıktığını, her seçimde partiye olan desteğini artırdığını söyledi.

Gaziantep'in AK Parti'ye olan güvenini hep muhafaza ettiğini vurgulayan Yıldırım, "1 Kasım seçimlerinde yüzde 61,5, 16 Nisan halk oylamasında yüzde 62,5 ile Türkiye ortalamasının üzerinde destek verdiniz, size yakışanı yaptınız. İnşallah önümüzdeki seçimlerde bu desteği daha da yukarılara taşıyacağız. Gençler, önümüzdeki seçimlerde yeni bir rekora hazır mısınız? Kapı kapı dolaşarak bütün vatandaşlarımızın gönlünü kazanmaya var mısınız?" diye konuştu.

Yıldırım, AK Parti'nin gücünün gençler olduğunu, gençler ne kadar güçlü olursa AK Parti'nin de o kadar güçlü olacağını belirtti.

"BİZİM SİYASET AMACIMIZ DEVLETİ MİLLET İLE BULUŞTURMAK"

Başbakan Yıldırım, AK Parti' kongrelerinde heyecan, coşku ve muhabbetin doruğa çıktığını dile getirdi.

Yenilenme, tazelenme kongrelerinde hizmet aşkıyla hep bir ve tek yürek olduklarını anlatan Yıldırım, "Bu dava milletin davasıdır, Türkiye davasıdır. AK Parti hukukun, adaletin, kalkınmanın adıdır. AK Parti demokrasi ve özgürlük hareketidir. AK Parti olarak ilk günden bugüne hiçbir zaman milleti birbirinden ayrıştıran fikirler üzerine siyaset yapmadık, yapmayacağız. Bizim davamız Türkiye'nin beka davasıdır. Bizim siyaset amacımız devleti millet ile buluşturmak, kaynaştırmaktır. AK Parti olarak toplumun vicdanını yaralayan hiçbir işin arkasında bugüne kadar olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Gençlerimizin, geleceğe güvenle yürümelerini istiyoruz. Kadınlarımızın geleceğe güvenle bakmasını istiyoruz. İnançla, azimle sürdürdüğümüz bu mücadele milletin ikbal mücadelesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, Gaziantep'in ve Gaziantep halkının gönlünün, yüreğinin zengin olduğunun altını çizdi.

Şehrin, dünyanın vicdanı, merhametin adı olduğunu ifade eden Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

"Gazi unvanınız yanına bir de ensar unvanı eklediniz. Şu anda Gaziantep, yarım milyona yakın Suriyeli kardeşimizi bağrına basıyor, misafir ediyor. Suriyeli muhacirlere ensar olan bütün Gaziantepli kardeşlerime şükranlarımız sunuyorum. Sizler bu asil duruşunuzla kardeşlik ve komşuluk hukukunun gereğini yaptınız, aynı zamanda bütün dünyaya da unutulmayacak bir de ders verdiniz. Sadece o mazlumlar değil bütün insanlık Gaziantep ve Kilis’i hayırla yad edecek, unutmayacaktır."

Gaziantep'in adaletin şehri olduğunu belirten Yıldırım, hanım eli değen bu şehrin aynı zamanda şefkat ve merhametin şehri olduğunu söyledi.

Gazianteplilerin Suriyelilere kuru bir ev sahipliği yapmadığını, onları istihdama, üretime katarak hayata, geleceğe tutunmalarını sağladığını, aile değerlerini koruma imkanı verdiklerini vurgulayan Yıldırım, "Vakıflarımız, derneklerimiz Suriyeli kardeşlerimiz için çıkardıkları gazete, dergi, radyo yayınlarında onların kültür değerlerinin yaşamasına katkı sağladı. Eğitim desteği verdiniz" diye konuştu.

EKONOMİNİN VE ADALETİN BAŞINDA GAZİANTEP VAR

Yıldırım, kabinede Gaziantep'ten iki bakan bulunduğunu, ekonominin başında Mehmet Şimşek'in, adaletin başında da Abdulhamit Gül'ün olduğunu söyledi.

Gaziantep'in kendi ayakları üzerinde duran, kendi dinamikleriyle geleceğini inşa eden bir şehir olduğunun altını çizen Yıldırım, şehrin en zor şartlarda, Suriye savaşında, Irak savaşında terörden asla pes etmediğini ve ayakta durmayı başardığını, hep gelecek hedeflerine yoğunlaştığını ifade etti.

Yıldırım, "Türkiye ekonomisinin nereden nereye geldiğini görmek için Gaziantep'i görmek yeter. Daha fazla büyüme, daha fazla iş, aş, daha fazla refah için koşar adımlarla ilerliyoruz. Gaziantep, büyüme hedefimize en büyük katkıyı veren illerimizden birisi. Bu büyümede tabii ki Gaziantep de üzerine düşen payı adı. Türkiye'nin büyüme nispetinden daha fazlasını, istihdam artışından daha yükseğini, kamu ve özel yatırımlarından büyük pay aldı Gaziantep. Gaziantep'e yapılan her şey helali hoş olsun, Gaziantep her şeyin en güzelini hak ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, Gaziantep'in ekonomisiyle Türkiye'nin güçlü şehirlerinin başında geldiğini, kişi başına düşen dış ticaret rakamında bölgenin lideri olduğunu söyledi.

Dış ticaret hacmi 12 milyar doları bulan, ihracat rakamı 7 milyar dolara dayanan Gaziantep'in üretimin ve bereketin şehri olduğunu ifade etti.

Yıldırım, 16 yılda kente 24 milyar lira yatırım yapıldığını, sigortalı çalıştıran iş yeri sayısının 34 bini aştığını, 450 bin kişinin sosyal güvenlik kapsamında çalıştığını aktardı.

YENİ ÜNİVERSİTE HAYIRLI OLSUN

Gaziantep Üniversitesinin bölgenin en iyi eğitim veren kurumları arasında yer aldığını dile getiren Yıldırım, "Gaziantep'e üçüncü bir üniversite daha kuruyoruz. Gaziantep'e Bilim ve Teknoloji Üniversitesi hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Üniversitenin yurt kapasitesini 5 kat arttırdıklarını, 15'i hastane olmak üzere 75 sağlık tesisini Gaziantep'e kazandırdıklarını vurgulayan Yıldırım, bin 875 yataklı şehir hastanesinin de gelecek yıl açılması için çalıştıklarını belirtti.

AK Parti göreve geldiğinde Gaziantep'te sadece 116 kilometre bölünmüş yol olduğunu, bunun üzerine 280 kilometre daha ilave ederek, bölünmüş yolu 396 kilometreye çıkardıklarını belirten Yıldırım, Gaziray projesinin de gelecek yıl tamamlanacağını belirtti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle 50 bin konut projesi başlatıldığını, konutların yaklaşık 2 bin 800'ünün ihalesinin yapıldığını ve inşaat safhasına geçildiğini anlatan Yıldırım, 2002'de 2 olan OSB sayısının bugün 4'e çıktığını ve 140 kişiye istihdam sağladığını söyledi.

Herkesin Gaziantep'in kalkınması için canla başla çalıştığını aktaran Yıldırım, emeği geçenlere teşekkür etti.

Terörden, Suriye'deki iç savaştan en fazla etkilenen illerin başında Gaziantep'in geldiğini belirten Binali Yıldırım, Gazianteplilerin yaşadığı mağduriyeti metanetli bir şekilde karşılama erdemini, özverisini gösterdiklerini söyledi.

"DÜNYANIN 17'NCİ, AVRUPA'NIN 6'NCI BÜYÜK EKONOMİSİ"

Türkiye'yi dünyanın en itibarlı, güçlü ülkeleri arasına sokmaya azmettiklerini, yemin ettiklerini dile getiren Yıldırım, 15 yıl boyunca günübirlik düşünmediklerini, yapısal reformlar gerçekleştirdiklerini, Türkiye'yi dünyanın 17'nci, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi haline getirdiklerini vurguladı.

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin 15 yılda çok mesafe kat ettiğini dile getirerek, ihracatı 36 milyardan 160 milyara çıkardıklarını aktardı.

Sadece bir yıl içerisinde 1 milyon 620 bin vatandaşa iş sağladıklarını anlatan Yıldırım, yatırımlarda dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini başlattıklarını bildirdi.

"GENÇLERDEN BEKLENTİMİZ BÜYÜK"

Yıldırım, gençlerin fikirlerine, vizyonuna ve enerjisine güvendiklerini, ülke adına gençlerden beklentilerinin büyük olduğunu, bütçede en büyük payı gençliğe ayırdıklarını dile getirerek, "2018 bütçesinde 134 milyar ile Milli Eğitim en büyük payı aldı. Önünüzdeki her engeli kaldıra kaldıra bugünlere geldik. Üniversiteye girişte engeller vardı, kıyafet sorunu, katsayı sorunu vardı. Bütün bu antidemokratik uygulamalara son verdik" diye konuştu.

Yükseköğretimde yurt kapasitesini 180 binden 630 binin üzerine çıkardıklarını ifade eden Yıldırım, göreve geldiklerinde 45 lira olan öğrenci bursunun bugün 470 liraya yükseldiğini söyledi.

"7 MİLYONUN ÜZERİNDE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ VAR"

Yıldırım, Türkiye'de 7 milyonun üzerinde üniversite öğrencisi bulunduğunu belirterek, "Gençliğe destek lafla değil icraatla oluyor. Sadece eğitim alanında değil birçok alanda gençlerimizin önündeki engelleri kaldırdık. Eski siyaset anlayışında gençlik tehlike olarak görülürdü, yetki ve sorumluluk verilmezdi ama biz gençlerimize hep inandık, güvendik. Türkiye gençlerin omuzlarında yükselecek dedik" şeklinde konuştu.

Gençlerin siyasette, yönetimlerde etkili olması için düzenleme yaptıklarını anlatan Yıldırım, 18 yaşında seçme ve seçilme hakkının verildiğini hatırlattı.

Kongreye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.

YILDIRIM’DAN ZİYARETLER

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Gaziantep Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresi'nin ardından İzmir'in Bornova ilçesinde kimlik kontrolü sırasında asker kaçağı olduğu anlaşılan şüphelinin bıçaklı saldırısı sonucu şehit olan polis memuru Mehmet Çelik'in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, burada şehidin babası Ahmet ile annesi Elif Çelik ve yakınları tarafından karşılandı. Ziyarette şehidin ailesine başsağlığı dileyen Yıldırım, baba Ahmet Çelik'e Türk bayrağı ve Kur'an-ı Kerim hediye etti.

Yıldırım ve beraberindekiler, şehit Çelik için dua etti. Yıldırım, şehit evinden ayrılırken kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Gaziantep Büyükşehir Belediyesini de ziyaret etti. Yıldırım, kendisini karşılayan down sendromlu çocuklardan oluşan mehter takımı ile fotoğraf çektirdi.

25 Mart 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz