GAÜN’DE KORONA SKANDALI

Korona tedavisinde ‘’Patojenden Arındırılmış Plazma Tedavisi’ iddiasıyla gündeme gelen Gaziantep Üniversitesi’nde skandal üstüne skandal yaşandı.

GAÜN’DE KORONA SKANDALI

Şehitkamil Hastanesi’nde gelen korona belirtileri bulunan Talip G. isimli bir hasta, Prof. Dr. Murat Taner Gülşen'in Gastroenteroloji Polikliniği’nde özel muayene oldu. Bu hasta, Murat Gülşen tarafından skandal bir şekilde Gastroenteroloji Bölümü’ne yatırıldı. Hastanın korona hastası olduğu ortaya çıktı. Hastaya temasta bulunan bir hemşirenin de yapılan testleri pozitif çıktı.

KORUYUCU MALZEME İSTEĞİNE SKANDAL CEVAP

Skandala yol açan Gülşen, sağlık personelinin korucu malzeme isteklerine ise; “Çanakkale’de morfin yoktu, devletimizin durumu ortada, elde ne varsa çalışacaksınız" dediği öne sürüldü. Rektör Ali Gür tarafından Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği görevine getirilen Murat Taner Gülşen, aracında bir bagaj dolusu FETÖ kitaplarıyla yakalanınca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine görevden alınmıştı. Gülşen, profesör unvanı aldıktan sonra Rektör Gür’ün desteğiyle Gastroenteroloji Anabilim Dalı Başkanlığına seçtirildi.

“BİR MASKEYİ BİR HAFTA KULLANIN”

GAÜN Tıp Fakültesi Hastanesi’nde üçüncü skandal ise N-95 maskelerinde yaşandı. Gaziantep Tıp Fakültesi Korona hastaların yoğun Bakım sorumlu hocası Dr. Öğretim Görevlisi Gülseren Elay’ın yoğun bakımda korona hastaları ile iç içe görev yapan doktor ve diğer görevlilere 1 adet N95 maskesini bir hafta kullanmak şartıyla verdiği öne sürüldü. Oysa N95 maskeleri yoğun bakım şartlarında sadece 8-10 saat kullanılabiliyor. Ayrıca direk korona hastasına müdahale eden doktora tulum verilmediği iddia edildi.

Koronavirüs salgınının önüne geçecek çalışma içerisinde oldukları öne sürülen Gaziantep Üniversitesi Hastanesi’nde skandal. 15 Temmuz’un ardından aracında FETÖ kitapları ile yakalanan Dr. Murat Taner Gülşen’in korona belirtileri ile tedaviye gelen bir hastayı hiçbir önlem almadan muayene ettikten sonra başka bölüme yatırdı. Test sonuçları pozitif çıkan hastadan, bir hemşireye de koronavirüs bulaştığı öğrenildi. Skandal bununla sınırlı değil, Gülşen’in koruyucu malzeme talep eden sağlık çalışanlarına “Çanakkale’de de morfin yoktu, devletimizin durumu ortada, elde ne varsa çalışacaksınız" dediği iddia edildi.

Gaziantep Üniversitesi Dr. Murat Taner Gülşen, yine skandallarla gündeme geldi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından aracında FETÖ kitapları ile yakalanan ve sonrasında hiçbir şey yaşanmamış gibi görevine dönen Prof. Dr. Murat Taner Gülşen bu kez de koronavirüs skandalı ile gündemde.

KORONAVİRÜS VAKASINA SKANDAL MÜDAHALE

Ülkemizde ve şehrimizde de görülen koronavirüs salgınına karşı çeşitli önlemler alınırken, Gülşen’in yaptığı bu kadarına es dedirtti.  İddiaya göre Gülşen, Talip G. isimli bir kişi Murat Gülşen'in bölümü olan Gastroenteroloji Polikliniği’ne gelerek bulantı, kusma, öksürük, ateş şikayetiyle özel muayene oldu. Aynı zamanda koronavirüs belirtileri taşıyan hasta Murat Gülşen tarafından skandal bir şekilde Gastroenteroloji Bölümü’ne yatırıldı.

TEST SONUCU POZİTİF ÇIKTI

Gülşen’in vurdumduymaz bu tutumu üzerine hastanın belirtilerinden şüphelenen nöbetçi asistan hastanın klinik geçmişini görmek için e-nabız sistemine girerek, hastanın durumu takip etti. Hastanın Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde yattığını ve kendisine KOVID-19 testi yapıldığını öğrenen asistan, test sonuçlanmadan da nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde oradan ayrıldığı testin de pozitif çıktığını görmesi ile büyük bir şok yaşadı.

HEMŞİREDE DE KORONA ÇIKTI

Bunun üzerine hasta, apar topar enfeksiyon servisine alındı. Gülşen’in skandal muayenesinin ardından serviste hastayla teması olan hemşireye yapılan test ile ikinci bir şok yaşandı. Hemşirenin de test sonucu pozitif çıktı. Yaşanan olaya rağmen hiçbir önlem almayan ve hastayı ilk muayene eden Gülşen’in mevcut çalışama sistemine devam ettiği iddia edildi.

KORUYUCU MALZEME İSTEĞİNE SKANDAL CEVAP

Öte yandan Murat Gülşen’in yoğun bakımda hastayla birebir temas eden doktorların maske, tulum, koruyucu ekipman taleplerine “Çanakkale’de de morfin yoktu, devletimizin durumu ortada, elde ne varsa çalışacaksınız" şeklinde skandal sözlerle sağlık çalışanlarının hayatını hiçe saydığı öne sürüldü.

BİR MASKEYİ BİR HAFTA KULLANIN

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de benzer bir skandal yaşandı. İddiaya göre, KOVID-19 hastaların yattığı yoğum bakım servisi sorumlusu, hastalarla iç içe görev yapan sağlık çalışanlarına bir adet N95 maskeyi bir hafta kullanmaları talimatını verdi.

ÇALŞANLARDAN TEPKİ

Yoğun bakım şartlarında en fazla 8-10 saat kullanılabilen maske talimatına sağlık çalışanları “Aynı maske ile göreve devam edin demek hem siz hem de aileleriniz bu hastalığa yakalansın demektir.  Ayrıca direk Korona hastasına müdahale eden doktora tulum verilmemiştir. Konu hayati derecede önemlidir” ifadeleriyle tepki gösterdi.

2 Nisan 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz