Gastronomi Festivali’ne 40 ülke katılacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  20-22 Eylül tarihlerinde kentte düzenlenecek Gastronomi Festivali öncesi basın toplantısı düzenledi.

Gastronomi Festivali’ne 40 ülke katılacak

 Gaziantep’in turist çekme potansiyeline dikkat çeken Fatma Şahin, “10 milyon turist neden Gaziantep’e gelmesin? Bir ülke, bir ürünüyle dünya mutfağı oluyor. Benim ne kadar çok çeşidim var. Bizim bu nimeti, berekete ve fırsata dönüştürmemiz gerekiyor” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Erikçe Mutfak Sanatların Merkezi’nde gazetecilerle bir araya geldi. 4 buçuk yıllık görev süresi boyunca kente yapılan yatırımları anlatan Şahin, 20-22 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Gastronomi Festivali hakkında da önemli bilgiler verdi. Basın toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Oya Alpay ve Ali Aslan da katıldı.

FIRSATI BEREKETE DÖNÜŞTÜRMEMİZ GEREKİYOR

Gastronominin önemine dikkat çeken Şahin, “Dünya Gastronomi Haritası’nı incelediğiniz zaman Hindistan bir ürünle, Japonya bir suşi ile dünya mutfağı oldu. Anadolu’nun zenginliğini siz düşünün. Dünyada ekonomi, gastronomi dediğimiz şey tam da bu. Dünya finans şehirlerine baktığımızda, para neredeyse kaliteli restoranlar orada. Şehir ekonomisi, bazen ülkenin ekonomisinin önüne geçebiliyor. Ne kadar çok lezzet çeşidimiz var, bunu ne kadar ekonomiye çevirebildik? Yurt dışından kentimize ilgiyi artırmak, restoranlarda yemek çeşitlerinin olmasını sağlamamız gerekiyor. Ülkeler bir ürünleri ile dünyaya meydan okuyor, bizim şehrimizin 10 tane ürünü var. Bizim bu nimeti berekete ve fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Yiyecek-İçecek Sektörüne baktığımızda; ABD 782 milyar dolar, İngiltere 120, Fransa 105, İspanya 95, Türkiye ise 20 milyar dolar büyüklüğe sahip. Bir peyniri ile dünya çapında bilinen Fransa, 105 milyar dolar sektörden gelir elde ediyor.  Türkiye’nin 5 katı gelir elde ediyor. Gelirimizi 5 kat artırmak, 5 katı istihdam demek, sanayinin bundan faydalanması gerekiyor.”

10 MİLYON TURİST NEDEN GAZİANTEP’E GELMESİN?

Başkan Şahin, 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Gastronomi Festivali’ne ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu: “Antalya’ya gelen 10 milyon turist neden Gaziantep’e gelmesin? Güney Kore ile anlaştık, onlar Gaziantep’e gelmeye başladı. Çin ile bir projemiz var, Kültür turizmi onlar için önemli. Gaziantep’te 5 antik kentimiz var, bir de üzerine Gastronomimiz var. Bizim İspanya’ya göre 4 kat daha büyümemiz gerekiyor. Bizim turizm gelirlerini artırmamız için almamız gereken çok yol var, bunları hızlı bir şekilde almamız gerekiyor. Bizim güneşten, topraktan gelen lezzetlerimiz var. Gastronomi Festivalini, sponsor desteği ile yapıyoruz. Hem firmalarımızın sponsorluğunda hem de Michelin Yıldızı Şeflerin Türk Hava Yoluyla getiriyoruz. Bu işin maliyetini düşürmemiz için ciddi sponsorluk desteğine ihtiyacımız vardı. Yurtdışına gittiğimiz zaman bize ait mutfakların hepsi sanki Yunan Mutfağıymış gibi gözüküyor. Coğrafi İşaretlerini almamışız, bizim dememişiz, rekabet gücünü oluşturmamışız.”

GASTROFEST’E 40 ÜLKEDEN KATILIM OLACAK

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı içerisinde 116 şehrin yer aldığını anımsatan Şahin, şunları kaydetti:  “116 şehrin içerisinde, kentimizi yeterince tanıtmaya zaman ayırmamız gerekiyor. Çok sayıda yabancıyı buraya getirmemiz gerekiyor. Michelin Yıldızı bir ürünü sosyal medya hesabı üzerinden tanıttığı zaman önemli tanıtıma dönüşüyor. Üniversitemizde gastronomi bölümünün puanları bu yıl yükseldi. Festivale, Michelin Yıldızı Şefler, yerli yabancı basın, çiftçiler, ahiler, Gastronomi Komisyonu, kardeş şehirlerden isimler katılacak.  40 ülkeden katılımlar sağlanacak. Nizip’te fıstık, İslahiye’de biber hasadı yapacağız. Fıstık Müzesi’nin açılışı yapılacak. Demokrasi Meydanı’nda başlayacak olan kortej yürüyüşümüz olacak. Paneller, konferanslar düzenlenecek. Gaziantep’in yetiştiği isimler, festivalde olacak. 

KUZEYŞEHİR TÜRKİYE’YE ÖRNEK

Kuzeyşehir projesinin Türkiye’ye örnek bir nitelik taşıdığını söyleyen Fatma Şahin, “TOKİ, şehre uygun, yeşil dokusu ve yüksekliğiyle Gaziantep’e uygun bir projenin önemli bir aşamasındayız. Organize 5’e taşınan işçilerimizin daha sağlıklı çalışması, konut fiyatlarının düşmesini amaçladık. 5 buçuk milyon metrekare alanda büyük bir proje. Güneş ve sıcaktan dolayı çatı yaptık. Son halinde çarşısıyla, camisiyle, yeşil alanıyla samimi bir şehre giriyorsunuz. Büyük bir şehircilik işi ama başaracağız” ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP’E UYGUN BÜYÜK BİR PROJE

Kuzeyşehir projesinin Gaziantep’e uygun olduğunu kaydeden Fatma Şahin, şöyle konuştu: “Cumartesi günü çevre ve şehircilik bakanımızla TOKİ başkanımızla beraberdik. Bu projelerdeki durum nedir diye bakanımızla bir değerlendirme yaptık. Bu proje Türkiye’nin örnek projesi. Gaziantep projesi değil TOKİ’nin bildiğiniz konutlarının dışında hakikaten şehre uygun,  komşuluğa uygun yüksekliğiyle, balkon genişliğiyle Gaziantep’e uygun büyük bir projenin önemli aşamasındayız.”

METRO VE GAZİRAY DOLUDİZGİN İLERLİYOR

Şahini kentte devam eden metro yatırımı ile ilgili ise şu bilgileri paylaştı: “Metro bu şehre lazım. Paramız dahi olsa teknik altyapımız uygun olmazsa onay alamıyorduk. Taşıdığımız kişi, yoğunluk üzerinden yolcu kapasitesi uygun değilse bakanlık onay vermiyor. Konya’dan sonra metro onayı alan Anadolu’da tek şehiriz. 15 dakikada şehrin bir ucundan diğer ucuna geçiyoruz. Gaziray ile birleştirdiğimiz zaman şehri demir ağlarla örüyoruz.  Son ekonomik durumda yaşananlara baktığımız zaman projelerimizde yavaşlama olmadı. Bu şehir çok önemli. Bakanlarımız, gerekirse diğer yeni başlayan yatırımları kesip Gaziantep’in işini bitireceğiz diyorlar. Vagon almayla ilgili bütün çalışmaları hızlandırdık. Gaziray sayesinde bize yakışmayan Karşıyaka Köprüsü’nü yıkma fırsatımız oldu. 45 günde bu tünelleri açtık.

4 YILDA 26 PARK YAPTIK

Şehrin ne kadar kırık dökük yeri varsa Gaziray sayesinde düzeldiğine aktaran Fatma Şahin, “Şehrin imajı açısından çok önemli. Ekimiz de ustalaştı. 4 yılda 26 adet park yaptık. Panorama müzesini 25 Aralık’a yetiştirmeye çalışıyoruz. Eserlerimiz tamam” dedi.

BAHANE ÜRETMİYORUZ ÇALIŞIYORUZ

Bahane üretmek yerine çalıştıklarını belirten Şahin, “Geçtiğimiz yıllarda Gaziantep Ticaret Borsası tarafından Bulgur Festivali düzenlendi. Bir taraftan Bulgur Festivali düzenlenirken, havalimanı yakınlarına füze düştü. Biz aynı zamanda bunu yönettik. Biz, ‘çevremizde savaş var’ deyip bahane üretmek yerine, daha çok üreterek, daha çok tanıtarak, daha çok çalışarak bunu başarmaya çalıştık. Her krizin fırsatları var, risk eşittir rızık’ demesek onların istediklerini yapmış olacağız. Arkadaşlarımız nerede fuar varsa oraya gidip kentimizi tanıttılar. Bir Meksika biberi bile dünya mutfağı oldu. Bizim ne kadar çok çeşit yemeğimiz var.”

HER ŞEYİN BİR MALİYETİ VAR

Konuşmasının ardından basın mensupların soruların cevaplarını yanıtlayan Fatma Şahin, 220 bin TL maliyetle çekilen 3 dakikalık film hakkında gelen soruya şöyle yanıt verdi: “Gastronomi Festivalini sosyal medya üzerinden 2 milyon kişi takip etmeye başladı, 8 milyon kişi tanıtım filmimizi izledi. İnsanlar bu kadar izlenilebilirliği sağlamak için korkunç paralar harcıyor. Yaptığımız işin toplumsal karşılığına, kalitesine bakmak gerekiyor. Amacına ulaşıp ulaşmadığına bakmak gerekiyor. Tanıtım dediğini şeyin bir planlaması var, bir bütçesi, bir vizyonu bir de sonucu var. Dolayısıyla ben bunu yapmaya başladığımda yaklaşık 4 ay çalıştı arkadaşlar. 40 kişi geldi, haftalarca çalıştı. İnsanlar bu kadar çalıştığı zaman bunun bir de maliyeti var. Fakat bunu uygun maliyetle uygun kaliteye amaca ulaşılabilirliği açısında bu film hakikaten amacına ulaştı.”

‘HEPİMİZ ORAYA GELMEK İSTEDİK’ DEDİLER

Filmden sonra birçok kişinin kendisine arayarak filmden dolayı tebrik ettiğini dile getiren Şahin,  şunları söyledi: “Milyonlarca insan, şehir dışından o kadar insan, farklı kesimlerden insanlar beni arayıp ‘Başkan’ım Allah razı olsun. Dilinize sağlık. Hepimiz oraya gelme istedik. Hepimiz ‘Ben Gaziantep’im demek istedik’ dediler.”

ŞEHRİME ZARAR VERECEK HİÇBİR ŞEYE MÜSAADE ETMEM

Şahin, “Mesele Fatma Şahin’i itibarsızlaştırma meselesiyse bunu ben yönetebilirim. Ama asla benim üzerimden şehrime zarar gelmesine müsaade edemem.  Benim büyük bir hedefim, bir iddiam var. Bu şehirden aldığım enerjiyle bunu yapıyorum. Şehrin sahiplenmesiyle bunu yapıyorum. Şehir hak ettiği için yapıyorum. Şehre zarar verecek hiçbir şeye müsaade edemem. Yoksa şahsımla ilgili insanlar, yaptığımızı beğenmeyebilir, eleştirebilir” diye konuştu.

PAHALILIĞIN GASTRONOMİ KENTİ OLUNMASINA BAĞLANMASI HAKSIZLIK”

Kentteki pahalığın hatırlatılması üzerine konuşan Şahin, “Ticaret Bakanlığımız bu konuda bir açıklama yaptı. Tüm Türkiye’de özellikle dolardaki dalgalanmayı bahane ederek fiyat artışları yapan fırsatçılar çıktı. Ticaret İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesine bağlı zabıtalarımızın iş birliğinde ciddi bir denetim çalışması başladı. Fiyat artışlarını Gastronomi Kenti olmamıza bağlanması büyük haksızlık olur. Genel bir şekilde Türkiye’de bu artışlar yaşanıyor.”

YAPTIĞIMIN İŞİN ARKASINDAYIM

Çekilen filmle doğru bir iş yaptıklarını aktaran Şahin, şunları kaydetti: “Seçimler yaklaşırken benim şahsım üzerinden şehre zarar verilmesine müsaade edemem. Benim durduğum nokta burasıdır. O yüzden yaptığımız iş doğru, doğru zamanda yaptık. Doğru şekilde, doğru planlamayla yaptık.  Yaptığımın işin arkasındayım. Sonuna kadar da savunuyorum. Söylediğimin yine arkasındayım.  Aynı kalitede aynı kapasitede makul bir fiyata bunu yapabilecek biri varsa da onlarla da çalışmaya hazır olduğumu ifade ettim. Yine söylüyorum.”

HALKIN VİCDANI HER ŞEYİ TARTIYOR

Fatma Şahin, 4 buçuk yıllık görev süresi boyunca içinizde ukde kalan bir iş kaldı mı sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Zor zamanda 1 milyon gelecek deyince 1 milyon kişi getirebilmektir başarı. Çünkü mazeret üretmek çok kolay. Yapamadığını anlatmak da çok kolay. 4 yılda o kadar çok zor bir dönemden geçtik ki ama hamdolsun dört koldan Cumhurbaşkanımızın yurt dışına gittiği zaman, Cerablus’u bir başarı hikayesi olarak anlatıyor. Cerablus’u 3 bin kişiden 100 bine çıkardık. Afrin operasyonu tamamladığı zaman 400 bin kişi dönecek. 1 buçuk milyon insanın yenden dönmesi için sınır güvenliğini başarmamız gerekiyor. O yüzden biz doğru bildiğimiz yoldan cesaretle gitmemiz gerekiyor.  Halkımızın vicdanı da her şeyi tartıyor.  Bireysel birinin hesabı, ikbali bir tarafa, onu yönetiriz ama toplumun genelinin vicdanı ne dediği benim için söz konusu. Biz o vicdanların sesi olmaya devam edeceğiz.”

17 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz