Fırsatçılara izin vermeyeceğiz!

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, zabıta ekipleriyle birlikte bazı iş yerlerinde denetim yaptı.

Fırsatçılara izin vermeyeceğiz!

 Market, bakkal ve semt pazarlarında da sık sık denetimler yapıldığına dikkat çeken Başkan Tahmazoğlu, “Biz kriz fırsatçılarına izin vermeyeceğiz" dedi. Tahmazoğlu, döviz kurlarındaki hareketliliği bahane ederek, marketlerde satılan ürünlerde meydana gelen dalgalanmalara karşı günlük denetimleri arttırdıklarını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın kur fırsatçıları ve stokçularına yönelik, "Önüne gelen zam üstüne zam yapıyor. Bu stokçulara gereken cevabı İçişleri ve Maliye bakanlıklarımız verecek. Meydanı simsarlara bırakmayacağız" sözlerinin ardından, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu,  harekete geçti.  Tahmazoğlu, Dolar fiyatlarını bahane ederek dövizden etkilenmedikleri halde fiyat yükselten veya mal stoklayan firmalara yönelik denetimlere başladı.

NAMUSLU ESNAFA LAFIMIZ YOK

Şahinbey Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşın sağlıklı ürünler tüketebilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam ediyor. Mehmet Tahmazoğlu, “Dolar artışını ve dalgalanmasını fırsat bilip bunu kendince fırsata çevirmek isteyenler var. Bunlara engel olmamız lazım. İşin gerçeği çok fazla yetkimizde yok. Serbest piyasa olduğu için fiyata müdahale edemeyiz. Ancak etikete, ruhsata bakacağız. Bir açığını yakalarsak gereken cezai işlemi yaparız. Biz esnafın karşısında değiliz. Esnafımız namusuyla helalinden evine ekmek götürmeye çalışan esnafa bir her zaman yardımcı oluruz” ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA MASASINI KURDUK

Ticaret İl Müdürlüğü ile Şahinbey Belediyesi arasında tüketicinin korunmasıyla ilgili zabıtalara yönelik eğitim çalışması yapıldı, ardından denetime çıkıldı. Denetimler öncesi açıklama yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “ Özellikle son dönemlerde piyasada oluşan fahiş fiyatlar ürün satma zabıtayla birlikte denetim gerçekleştireceğiz. Amacımız işyerlerini namusuyla çalışan düzgün çalışan işyerlerini gereken yasal işlemleri yapacağız. Ayrıca Ticaret İl Müdürlüğüyle yaptığımız protokolle tüketici haklarını koruma masasını kurduk. Şikayetleri hızlı bir şekilde kurduk. Eğitim çalışmasından dolayı ticaret il müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” dedi.

VATANDAŞ AÇLIKTAN DEĞİL TOKLUKTAN ÖLÜYOR

Esas sıkıntının stokçuluk ve fırsatçılıkta olduğunu ifade eden Tahmazoğlu, şöyle konuştu: “ Elhamdülillah Müslüman’ız diyoruz ama Müslüman gibi hareket etmiyoruz sıkıntının kaynağı burada. Şimdi biz nereden nereye geldik. Eskiden ben siftahımı yaptım müşteriyi komşuya gönderen bir ticaret anlayışından ne çalsam ne vursam ne kadar çok kazansam kar anlayışına geldik. Olsunda nereden gelirse gelsin helal haram ayrımı olmadan bu çok kötü bir şey. Şükrünü edebileceğin az mal şükrünü eda edemeyeceğin çok maldan hayırlıdır. Şimdi açlıktan ölen yok. Şimdi millet tokluktan ölüyor. Çok yemekten. Eskiden açlıktan ölürdü. Şimdi doktora gittiğiniz zaman şunları yemeyin diyor. Satıcılara gelince ne kadar çok kar etsek dolar artışı fırsat bilip bunu kendince fırsata çevirmek isteyenler var. Bunlara engel olmamız lazım. İşin gerçeği çok fazla yetkimizde yok. Serbest piyasa olduğu için fiyata müdahale edemeyiz.ancak etikete, ruhsata bakacağız. bir açığını yakalarsak gereken cezai işlemi yaparız. Biz esnafın karşısında değiliz. Esnafımız namusuyla helalinden evine ekmek götürmeye çalışan esnafa bir her zaman yardımcı oluruz.”

FIRSATÇILARI AFFETMEYECEĞİZ

Şahinbey Belediyesi olarak namusuyla çalışan tüm esnafın yanında olduklarını vurgulayan Tahmazoğlu, “Milleti aldatan, çürük mal satan, etiketle oynayan, fiyatla oynayan adam varsa da bunu da kesinlikle affetmeyeceğiz. Milletin bu noktada namusu bize emanet. Bozuk et satanları iyi denetlememiz gerekiyor. Milletin sağlığı bize emanet. Fiyata müdahale yetkimiz yok. Birazda burada tüketiciye iş düşüyor” dedi.

3 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz