FİBER ALTYAPIMIZ YETERSİZ

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği Türkiye’nin Fiber İhtiyaç Haritası’nı çıkardı.

FİBER ALTYAPIMIZ YETERSİZ

 2 milyonu aşan nüfusuyla Gaziantep’in 5 bin 668 kilometre fiber altyapı uzunluğuna sahip olduğu açıklandı. Kentte kişi başına düşen fiber altyapı oranı ise 2,7. Raporda bu oranın Gaziantep nüfusuna oranla yetersiz olduğuna dikkat çekilirken, kentte fiber altyapı oranlarının hızlar artırılması gerektiği vurgulanıyor.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER)’İN Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ve TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerinden yararlanarak Türkiye’nin Fiber İhtiyaç Haritası’nı çıkardı. Haritaya göre, Türkiye genelinde 355 bin 28 kilometre uzunluğunda fiber altyapı bulunuyor. Bu fiber altyapının 157 bin 68’i erişim (şehir içi) amaçlı kullanılıyor.

EN YÜKSEK ORAN İSTANBUL’DA

Çalışmada şehirler özelinde hesaplanan kişi başına düşen fiber altyapı uzunluk oranları ise dikkat çekiyor.  15 milyon 67 bin 724 kişilik nüfusuyla İstanbul’da erişim için kullanılan 47 bin 421 kilometre fiber altyapı ağı bulunuyor. İstanbul’da kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu ise sadece 3,1 metre.

FİBER ALTYAPI 200 KAT ARTTIRILMALI

23 bin 678 km fiber altyapı uzunluğuna ve 5 milyon 503 bin 985 kişilik nüfusa sahip olan Ankara’da kişi başına düşen fiber altyapı oranı ise 4,3 metre. 4 milyon 320 bini aşkın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 3. şehri olan İzmir’de ise erişim için kullanılan fiber altyapı uzunluğu 17 bin 626 kilometre ve kişi başına 4 metre fiber altyapı düşüyor. Bu rakamlar 2 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en gelişmiş internet altyapısına sahip Stockholm’le karşılaştırıldığında fiber altyapı yatırımlarının yaklaşık 200 kat artması gerektiğini gösteriyor. Stocholm’de 1 milyon 800 bin kilometre fiber altyapı uzunluğu bulunurken kişi başına düşen fiber altyapı uzunluk oranının 770 metre olduğu görülüyor.

KİŞİ BAŞINA EN UZUN FİBER ALTYAPI ANTALYA'DA

Türkiye'de kişi başına en uzun fiber altyapı turizm başkenti Antalya'da bulunuyor. Nüfusu 2 milyon 426 bin 356 olan şehirde fiber altyapı uzunluğu 11 bin 166 kilometre seviyesinde iken, şehirde kişi başına 4,6 metre fiber altyapı düşüyor.

GAZİANTEP’İN FİBER ALTYAPISI YETERSİZ

Gaziantep verileri incelendiğinde ise fiber altyapının yetersiz olduğu görülüyor. 2018 sonu itibariyle nüfusu 2 milyon 28 bin olan Gaziantep’te bulunan fiber altyapı uzunluğu sadece 5 bin 668 kilometre. Kişi başına düşen fiber altyapı oranı ise 2,7. Raporda, Gaziantep’in nüfusu göz önüne alındığında yeni yatırımların hızlıca yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor.

ALTYAPI HENÜZ İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL

TELKODER çalışmasına göre, Avrupa Konseyi’nin açıkladığı "Ev Halkı Fiber Yaygınlık Oranları", Avrupa’da ortalama yüzde 13,9 iken, Türkiye’de yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşti. OECD ülkelerinde 2018’de her 100 kişi için sabit geniş bant aboneliği oranı ortalama 30,6 iken, Türkiye’de bu oran 16,03 düzeyindeydi.  ABD'li teknoloji şirketi Akamai verilerine göre OECD ülkelerinin internet hızları ortalaması 15,3 Mbps iken, bu rakam Türkiye’de 7,6 Mbps düzeyinde bulunuyor. Bunda altyapının henüz istenilen seviyeye gelmemesi en büyük faktör olarak öne çıkıyor.

YATIRIMLAR HIZLA ARTIRILMALI

Çalışmada ortaya çıkan veriler ışığında, seneye hayatımıza tamamen girmesi beklenen 5G teknolojisine hazırlık kapsamında fiber altyapı yatırımlarının hızla artırılması ihtiyacı bir kez daha ortaya çıkıyor.

18 Temmuz 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz