Feray için adalet!

19 Eylül 2017 tarihinde katledilen üniversite öğrencisi Feray Şahin, çeşitli siyasi partilerin ve STK temsilcilerinin katılımıyla ölüm yıldönümünde anıldı.

Feray için adalet!

Yeşilsu Parkı’nda bir araya gelen Gaziantep Kadın Platformu üyeleri hep birlikte ‘Feray için adalet’ sloganları Feray’ı anarken, katil zanlısı Fatih Burak Aykul’un da ödül gibi bir cezayla aramızda dolaştığına dikkat çekti.

Mersin'de 19 Eylül 2017 tarihinde öldürülen üniversite son sınıf öğrencisi Feray Şahin, ölümünün ikinci yılında Gaziantep'te anıldı. Gaziantep Kadın Platformu tarafından Yeşilsu Parkı'nda basın açıklaması yapıldı. Çeşitli sloganların atıldığı ve basın açıklamasının yapıldığı etkinliğe siyasi partiler ve çeşitli STK’lar da destek verdi. Kadınlar yaptıkları açıklamada Feray Şahin'i anarak kadın cinayetlerine de dikkat çekti.

FERAY NE İLK NE DE SON OLDU

Gaziantep Kadın Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında, "Mersin'de üniversite son sınıfta okuyan 23 yaşındaki Feray Şahin, iki yıl önce bugün savunmasız bir şekilde öldürüldü. Ailesinin tek kızı olan Feray, ne yazık ki kadın cinayetlerinin ne ilki ne de sonuncu oldu. Feray'ın katili ise verilen ödül gibi ceza ile bugün sokaklarda, aramızda ve hiçbir şey olmamış gibi geziyor. Katil zanlısı dava sürecinde de cinayeti işledikten sonra delillerin önemli kısmını yok ederken, cinayete de kaza süsü vererek mahkemeyi yalanları ile yönlendirdi." ifadeleri kullanıldı.

KATİLE ÖDÜL GİBİ CEZA

Kadın Platformu Üyeleri Feray’ın katil zanlısının elini kolunu sallayarak ödül gibi bir cezayla dışarıda dolaşmasına şu sözlerle tepki gösterdi: “Kasten adam öldürmek suçundan Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1,5 yıl yargılanan katile yargıçlar, “Niçin öldürdün? Delilleri neden yok ettin?” diye tek bir soru sormadı. Ailenin ısrarı sonucu Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda katilin Feray’ı uzak atış ile öldürüldüğü belirlendi. Rapora rağmen katile, Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından taksirle öldürmek suçundan 5 yıl 3 ay gibi komik bir ceza verildi. Feray’ın dosyası Şubay ayından bu yana Yargıtay’a taşınan kararla ilgili yanlıştan dönülmesini ümit ediyoruz.”

19 Eylül 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz