Fatma Şahin’den koronavirüs açıklaması! Gaziantep’te son durum ne?

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte koronavirüs vakalarına ilişkin son durumu paylaştı.

Fatma Şahin’den koronavirüs açıklaması! Gaziantep’te son durum ne?

Gaziantep’te vaka sayılarının azaldığını kaydeden Şahin, “Vaka sayılarında ilk 5’te idik, alınan önlemlerle bu durumdan çıktık. Şu anda vaka sayısı bakımından Türkiye ortalamasının altına düştük. İnsanların yaşam şeklini değiştirmeden bu virüsten kurtulamayacağız” dedi.

Bir televizyon programına konuk olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kente yönelik açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs ile mücadelede tedbirlerin uygulanmasının önemli olduğunu belirten Şahin, “Aldığımız önlemlerle Türkiye ortalamasının altına düştük. Koronavirüs ile mücadelede çok ciddi bir denetim ve eğitim seferberliği yaptık. Sayın Valim, çok disiplinli. Bizler de yerel yönetimler olarak lojistik destek veriyoruz. Mücadelede en önemli kısım filyasyonda olan şüpheli ve temaslı kişilerin evde kalması. Bu kişilerin evde kalmasını sağlamak için, yazılım yoluyla önlem geliştirdik. Oluşturmuş olduğumuz bu yazılıma, Hayat Eve Sığar uygulamasındaki verileri entegre ettik. Evde kalması gereken kişileri gösteren bir yazılım geliştirdik, evde kalmıyorsa da hızlı bir şekilde denetim yapıp cezalandıracak sisteme geçtik.”

“GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ ŞEHİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 Yapılan çalışmaların sonuç verdiğini kaydeden Şahin, “Vaka sayılarında ilk 5’te idik, alınan önlemlerle bu durumdan çıktık. Şu anda vaka sayısı bakımından Türkiye ortalamasının altına düştük. Aslında genelgeler her şeyi anlatıyor, önemli olan bunu uygulamak. Uygulamada yerelde başlıyor. Valimiz, belediye başkanlarımız, pandemi kurulu büyük bir koordinasyon oluşturdu. Örneğin okullarda yetersizlik var. Biz ne yaptık, “Güvenli Okul, Güvenli Şehir” dedik. Büyükşehir Belediyesi olarak, okullara girişte dezenfekte, çocukların maskeleri ve temizlik ürünlerini içeren, maske, mesafe ve temizlik kurallarını içeren bir protokol yaptık. Büyükşehir olarak okullara tüm desteği veriyoruz. Bunların yanı sıra okullarda, çocuklara ve annelere eğitimler verdik. Okullar başladığı zaman ne yapıp ne yapılmayacağını anlatıyoruz. 500 okulda bunun imzasını attık, tek tek çalışıyoruz.”

“100 İŞLETMEYE FISTIK GİBİ SERTİFİKASI VERİLDİ”

Değişim yapılması gerektiğini söyleyen Şahin, “İşletmelerimize Fıstık Gibi Sertifikalarımızı veriyoruz. 100 işletmemize tek tek giderek, sertifikalarımızı tek tek teslim ettik. Eğitim vermemiz gerekiyor. İnsanların yaşam şeklini değiştirmeden bu virüsten kurtulamayacağız. İnsanlara alışkanlıklarının yanlış olduğunu anlatmamız gerekiyor” diye konuştu.

16 Eylül 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz