TARİHİ DEĞİŞTİRECEK

Sınırın sıfır noktasında Arkeopark açılıyor...

TARİHİ DEĞİŞTİRECEK

Dünyanın en önemli arkeolojik kentlerinden biri olan Karkamış’ta kazıların 8. sezonu tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Arkeopark’ın bir bölümünün ziyarete açılacağını müjdeleyerek, “Japonya’da buradan çıkacak eserlerin tarihi değiştireceğini, arkeoloji tarihini ve dünya tarihini değiştireceğini belirttiler. Dünyanın gözü bu noktada” dedi.

Toplantıda; Karkamış Antik Kenti kazı çalışmaları kapsamında Arkeopark’ın bir bölümünün halka açılacağı müjdelendi, kentin sahip olduğu kültürel mirasın önemi vurgulandı. Başkan Şahin, “En büyük zenginliğimiz olan kültürel mirasımızın sonucunu aldık. Herkes bu bölgeyi konuşuyor. Karkamış Antik Kenti kazı çalışmalarında ortaya çıkacak eserlerin arkeoloji tarihini, dünya tarihini değiştireceğini konuşuyor, bizlere, buradan çıkan çıktıları yakından takip ettiklerini söylediler. Bütün Dünya’nın gözü bu noktada” dedi.

Dünya’nın en önemli arkeolojik kentlerinden biri olan Karkamış’taki kazıların sekizinci sezonu Türk-İtalyan ekip tarafından tamamlandı. Çalışmalar sonucunda; MÖ 13’üncü yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun bir eyalet krallığı başkenti işlevini yerine getiren Karkamış’ta iki saray keşfedildi. Onlarca mühür baskısı Hitit sarayı hakkında emsalsiz detaylar sağladı. Demir Çağı’ndan olağanüstü eserler, mezarlar ve mühürler ortaya çıkarıldı.

DÜNYANIN GÖZÜ KARKAMIŞ’TA

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında, Karkamış Kazısı Türk-İtalyan Ortak Ekibi toplandı. Başkan Şahin, dünyanın gözünün Karkamış’ta olduğunu vurgulayarak, “Yılların emeği, aşkı, insancı var. Bizim en büyük hazinemiz ve zenginliğimiz olan kültürel mirasımızın bugün hep birlikte sonucunu aldığımız gündür. Ülkemize, şehrimize, bölgemize hayırlı uğurlu olsun. Geçen hafta Japonya’daydık. Herkes bu bölgeyi konuşuyor, antik kenti ve çıkacak eserleri konuşuyor. Buradan çıkacak eserlerin tarihi değiştireceğini, arkeoloji tarihini ve dünya tarihini değiştireceğini belirttiler. Çalışmaları büyük bir heyecanla takip ettiklerini söylediler. Dünyanın gözü bu noktada” diye konuştu.

 BÜTÜN BİLİM DÜNYASI BURAYA GELECEK

“Bir Zeugma örneğimiz vardı” diyen Şahin, şunları kaydetti: “Roma döneminin ve Fırat’ın en güzel döneminden nereye gelindiğini bugün Çingene Kızı’nın 3 boyutlu bakışıyla şehrimizin ve bölgemizin nasıl simgesi olduğuna şahitlik ettik. Daha da eski Hitit Medeniyeti ve Geç Hitit Dönemi’nin en güzel eserleri bu bölgedeydi. Daha da önemlisi İngiliz Casusun kaçırmaya çalıştığı eserlerin anavatanı bu bölgedeydi. Şimdi yapılan bu antik kent çalışmasının sonunda gelinen noktada büyük bir hazine hep birlikte bütün dünya tarihinin bir hediyesi ve sonucu olacak. Kitaplar değişecek, bütün bilim dünyası buraya gelecek.”

SPONSOR SANKO HOLDİNG

Zeugma Antik Kenti’ne yönelik yapılan kazı çalışmalarında olduğu gibi SANKO Holding, Karkamış Antik Kent çalışmalarında kültürel mirasımıza sahip çıkarak çalışmalara sponsor olduğunun altınız çizen Fatma Şahin, “Birlikte çalışma sonucunda Gaziantep modeli oluşmuştur. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yalnızca iki ay içerisinde kazı çalışmalarının daha güvenli yapılabilmesi amacıyla 450-500 milyon TL destek sağladı. Bölgedeki çalışmaları çok önemsiyoruz. Belediye olarak şehirdeki 5 antik kentindeki kültürel mirasa sonuna kadar sahip çakacağız. Bu şehrin iki rekabet etme gücü var, birincisi sanayisi ve ticaret hayatı, ikincisi ise kültürel mirası, antik kentleridir. 6 ay gibi kısa bir sürede Gaziantep'in tarihi altyapısı olarak bilinen, yer altı su tesisleri kastellerle içme suyu şebekesi livaslar, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) geçici listesine aldırdık. Bu çok büyük başarı ama bu başarıyı konuşamadık, Yesemek Taşocağı ve Heykel Atölyesi’yle Zeugma Antik Kenti'ni UNESCO’nun geçici listesinden kalıcı listesine aldırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Asya turistlerinin buraya gelmeye hazır olduğunu biliyorum. Kapadokya’ya Efes’e gelen Asya turistlerin kente gelmek için büyük bir heyecan içerisinde olduklarını söyleyebilirim. Allah’ın izniyle yetişmiş insan gücüyle hep birlikte bunu başaracağız. Geçmişten aldığımız güçle geleceğe yürüyeceğiz. UNESCO yolculuğumuz devam ediyor. Şahinbey Belediyemiz mağaralarla ilgili çalışmalar yapıyor. Yerin altı da yerin üstü de kültürel zenginliğimizi yansıtıyor, tarlasını süren bir kişinin tarlasının bir metre altından tarih çıkıyor, böyle bir şehiriz, yer altındaki kültürel mirası yeryüzüne çıkarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu hafta sonu açılacak Karkamış Arkeopark’ı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. 

ARKEOPARK HİZMETE AÇILIYOR

Fatma Şahin, şöyle devam etti: “Bu çok büyük başarı ama bu başarıyı konuşamadık, Yesemek Taşocağı ve Heykel Atölyesi’yle Zeugma Antik Kenti'ni UNESCO’nun geçici listesinden kalıcı listesine aldırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Gastronomi ile birlikte lezzetin başkenti olma noktasında zaten bütün dünyaya bunu tescilledik. Gaziantep’e Gelme Zamanı ile birlikte Japonya’da yaptığımız görüşmelerde özellikle Asya turistlerinin buraya gelmeye hazır olduğunu gördük. Kapadokya’ya Efes’e gelen Asya turistlerin kente gelmek için büyük bir heyecan içerisinde olduklarını biliyoruz. Allah’ın izniyle yetişmiş insan gücüyle, beşeri sermayeyle hep birlikte bunu başaracağız. Geçmişten aldığımız güçle geleceğe yürüyeceğiz. Bu şehrin kültürel mirasının emanetçileriyiz. Çocuklarımıza bu emaneti güçlü bir şekilde bırakmak istiyoruz. Şahinbey Belediyemiz mağaralarla ilgili çalışmalar yapıyor. Yerin altı da yerin üstü de kültürel zenginliğimizi yansıtıyor, tarlasını süren bir kişinin tarlasının bir metre altından tarih çıkıyor, böyle bir şehiriz. Bu kültürü yeryüzüne çıkarmak ve bu şehrin ekonomik değerine, kültürel mirasına kazandırarak her noktasında yolumuza devam edeceğiz. Bu hafta sonu açılacak Karkamış Arkeopark’ı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

MARCHETTİ: ÇALIŞMALARDA GÜZEL SONUÇLAR ALDIK

Karkamış Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolò Marchetti ise, şehrin fiziksel özellikleri hakkında bilgi vererek, “Çalışmalarda güzel sonuçlar aldık. Karkamış Antik Kenti, Geç Hitit Dönemi’ne ait Suriye Bölgesi’nin en büyük merkezlerinden biri. Büyükşehir Belediyesi ve SANKO’nun yürütülen çalışmalarda büyük destekleri var. Ayrıca diğer belediyelerimizin de destekleri için çok teşekkür ediyorum. Ana hedef kültürel ve ekonomik kalkınma. Gaziantep’te büyük bir sistem var. Yesemek, Zeugma, Karkamış, Rumkale, Tilmen Höyük inanılmaz zengin bir sistem. Gaziantep’in kültürel mirası, bence Güneydoğu’da yüzde yüz duyuldu. Bu ortaklı vizyonla devam edeceğiz” diye konuştu.

KONUKOĞLU: DÜNYADA BULUNMAZ BİR KENTİZ

Karkamış antik Kenti kazı çalışmalarının sponsoru SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu ise kazı çalışmalarına ellerinden geldiğince destek olmaya çalıştıklarını kaydederek, şunları söyledi: “ “Karkamış konusu gündeme geldiği ve Nicolò ile tanıştığımız günden itibaren elimizden geldiği kadar destek olmaya çalıştık. SANKO grubu olarak. Gaziantep kültürüyle, tarihiyle bana göre de dünyanın bulunmaz kentlerinden bir tanesi. Her zaman da bu duygular içerisinde oldum. Zeugma’da kendi imkânlarımız doğrultumuzda belli bir yere kadar gelmiştik. Elimizden geleni yaptık. Burada da gerekli çalışmayı hep birlikte yürütüyoruz.”

BİRLİKTE BAŞARAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOK

Projenin her zaman arkasında olduklarını kaydeden Konukoğlu, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Bu projenin her zaman arkasındayız. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Birlikte hareket ettiğimiz zaman başaramayacağımız hiçbir şey olmadığına inanıyorum. Kentimize, ülkemize bu eser hayırlı olsun.”

ALİ DOĞAN: KARKAMIŞ İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Kazı çalışmalarını sürdüğü Karkamış İlçesi’nin Belediye Başkanı Ali Doğan da tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek, “Bugün Karkamış için tarihi bir gün. Bugünle alakalı aşırı bir heyecan var üzerimde. Karkamış, benim doğup büyüdüğüm yer. Tarih sahnesinde ilk defa yerini alıyor ve çok güçlü bir şekilde alıyor. Kültürel mirasımıza bizler kadar sahip çıkan kazı sorumlusu Nicole Bey’e ve Doç. Dr. Hititolog Hasan Peker’e bu kazı ile alakalı üstün çabalarından dolayı çok teşekkür etmek isterim” diye konuştu.

KARKAMIŞ’IN GÖRSEL BİR GÜZELLİĞİ DE VAR

Karkamış’ın farklı bir yerleşim olduğuna dikkat çeken Doğan, şunları söyledi: “Karkamış farklı bir yerleşim. 8 bin yıl önce birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Aynı zamanda Karkamış’ın görsel bir güzelliği var. Gelen misafirlerimiz bir tarih, aynı zamanda bir görsel güzelliği görecek. Büyükşehir Belediye Başkanımızın dediği gibi ‘orada bir doğa harikası var.’ Tüm misafirlerimizi oraya bekliyoruz. Herkesi oradaki tarihi güzelliği görmeye davet ediyorum.”

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Toplantıya; Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hasan Peker ile Bolonya Üniversitesi’nden Karkamış Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolò Marchetti ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

10 Temmuz 2019 (Talip Öztürk )

Yorumlar (0)

Yorum Yaz