Fatma Şahin Amerika’da

Fatma Şahin Amerika’da

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kaçak kazılarla çıkarılıp yurt dışına çıkarılan Çingene Kızı koleksiyonunun eksik parçalarının iadesini hızlandırmak için Amerika’ya gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte ABD’ye giden Şahin, ABD'nin Bowling Green Üniversitesi'nde olduğu belirlenen eserlerin tekrar Gaziantep’e gönderilmesi işlemlerinin hızlandırılması için yetkililerle görüşecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GASTROANTEP Festivali biter bitmez soluğu ABD’de aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Amerika’ya giden Şahin, yaklaşık 60 yıl önce Nizip’ten kaçak kazılarla yurt dışına kaçırılan Çingene Kızı mozaiğinin eksik 12 parçasının peşinde.

ESERLER BOWLİNG GREEN ÜNİVERSİTESİ’NDE

Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti’nde, 1999 yılında, Belkıs harabelerinin kurtarılması sırasında bulunan M.S. 2. yüzyıla tarihlenen Maenad Villası’nın yemek odasının dikdörtgen tabanına ait olan ve kentin simgesi haline gelen ‘Çingene kızı’ mozaiğine ait eksik bordürlerinin, 1960’lı yıllarda kaçak kazılarla gün yüzüne çıkarılıp yurt dışına kaçırıldı. Eserlerin 2012 yılında ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Üniversitesi’nin girişindeki Wolfe Sanat Merkezi’nde sergilendiği belirlendi.

ÜNİVERSİTE GİRİŞİMDE BULUNMADI

İki ülke arasındaki diploması trafiğinin ardından ‘Çingene Kızı'nın etrafını tamamlayan 12 parçanın iadesi için geçen Mayıs ayında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında Türkiye’nin Chicago Başkonsolosluğu’nda iade protokolü imzalandı. Ancak üniversite yönetimi, eserlerin iadesi için herhangi bir girişimde bulunmadı.

FATMA ŞAHİN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE ABD’YE GİTTİ

Bunun üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23-27 Eylül'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katılmak için gerçekleştirdiği ziyarette birlikte ABD’ye gitti. Şahin, mozaik parçalarının Türkiye’ye iadesi için Bowling Green Üniversitesi’nin yetkilileriyle görüşme yapacak.

ESERLERİ YERİNDE GÖRMEK İSTİYORUM

Şahin, “Mozaikler, 1960'lı yıllarda Zeugma ören yerinde gerçekleştirilen kaçak kazılarda yurt dışına kaçırılmıştı. Bowling Green Eyalet Üniversitesindeki Wolfe Sanat Merkezinde sergilenen eserleri yerinde görmek istiyorum” dedi.

23 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz