Erdem’li Öğrenciden Türkiye Derecesi

 81 ilden 330.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliğinde Erdem Koleji öğrencisi Ceren Sönmez Türkiye 2.’si oldu.

Erdem’li Öğrenciden Türkiye Derecesi

Türkiye’nin farklı bölgelerinden genç mucitleri bir araya getiren TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği, hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile projelerini geliştiren gençlerin çalışmalarını sergilemelerine olanak sağladı.

Erdem Koleji’nin “Beyazlık Sensörlü Akıllı Diş Fırçası” projesiyle katıldığı bilim şenliğinde projenin amacı; diş fırçalama alışkanlığının kazanılması ve insanların dişlerini korumaya özendirmek amacıyla robotik ve mekatroniğin girdiği birçok alanda kullanılan elektronik bir sensör olan renk sensörleri, cihazda kullanıcının dişlerini görünür bir hedefe ulaştırmak için beyazlık derecesini ölçüyor. Bir mobil uygulamaya gönderilen bilgiler takip edilerek, uygulamaya gönderilen bilgiler takip edilebiliyor. Ayrıca uygulama dişlerin fırçalanması için hatırlatma yapıp yeterli sürede fırçalanıp fırçalanmadığını takip ediyor. Bu amaç doğrultusunda yarışmaya katılan Erdem Koleji, “Beyazlık Sensörlü Akıllı Diş Fırçası” projesiyle Türkiye 2.’si oldu. Projenin standına ziyaretçilerin ilgisi yoğundu. Büyük beğeni toplayan proje katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Bilim Şenliği süresince öğrenciler ve ziyaretçiler gruplar halinde geldikleri şenlik alanında, stantlarda uygulamalı olarak sergilenen bilimsel çalışmaları görme ve uygulama fırsatı buldular. Hem bilimle tanışan hem de bilimsel çalışmaların nasıl yapıldığını uygulamalı olarak gören katılımcılar, keyifli anlar yaşama fırsatı buldu.

Ödüller akademisyenlerden oluşan jüri değerlendirmesi sonrası İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin TURAN tarafından takdim edilerek program sonlandırıldı.

24 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz