EN UCUZU 150 LİRA

Okul giderlerinin A’dan Z’ye zamlanması aileleri kara kara düşündürürken bir zam da öğrenci servislerine geldi.

EN UCUZU 150 LİRA

Gaziantep’te 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenci servisleri yüzde 15 zamlandı. Buna göre aileler artık en yakın mesafe için 150 lira ödeyecek. Zam, vatandaşların tepkisine neden olurken, Gaziantep Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı İsmet Özcan, fiyatların ülke geneline bakıldığı zaman çok uygun olduğunu savundu.

Anasınıfı ve 1. sınıflar okula uyum haftası kapsamında 10 Eylül pazartesi günü ders başı yapmıştı. 610 bine yakın öğrencinin bulunduğu Gaziantep’te, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenciler de 17 Eylül’de uzun bir aradan sonra ders başı yapacak. Öğrenciler okullarına kavuşacağı için mutluyken, durum veliler de oldukça farklı. Okul masraflarındaki artış velileri oldukça zor duruma soktu.

A’DAN Z’YE ZAM

Eğitim öğretim yılı veliler için ekonomik sıkıntılarla başlıyor. Bu yıl döviz kurunun yükselmesinden dolayı okul giderlerinin A’dan Z’ye zamlanması aileleri kara kara düşündürüyor. Gaziantep’te okul alışverişi yapan veliler fiyatların pahalılığından yakınıyor. Masrafların bu yıl daha da arttığını ifade eden veliler, “ilköğretime yeni başlayan bir öğrencinin başlangıç masrafı, geçen sene bin lira iken bu yıl bin 600 lirayı buluyor” diyerek fiyatlardaki artışa dikkat çekti.

ÖĞRENCİ SERVİSLERİNE YÜZDE 15 ZAM

Gaziantep’te aileler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında masrafları nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünürken bir zam da öğrenci servislerine geldi. Geçen yılki fiyatlara oranla öğrenci servislerine bu yıl yüzde 15 zamlandı. Kent merkezinde öğrenci velilerinin cebinden artık en yakın mesafe için 130 yerine 150 TL çıkacak.

En yakın mesafe 150 TL

Ülke genelinde öğrenci servislerine zam yapılırken, Gaziantep Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı İsmet Özcan, kentte öğrenci servislerine yüzde 15’lik bir zam kararı aldıklarını söyledi.  Geçen yılın fiyatlarını anımsatan Özcan, “Geçen yıl fiyatlar 130 liraydı en yakın mesafe. 130, 140, 150 liraydı. Bu yıl ise yapılan zam ile 150, 160, 170 oldu” dedi.

EN YAKIN MESAFE 200 TL İSTİYORUZ

“Türkiye’deki büyükşehirler içerisinde yine en ucuz taşıyan biziz” diten Özcan şunları kaydetti: “Fiyatlar çok düşük. Bu rakamlar bizi kurtarmıyor. Biz yüzde 35 zam istiyoruz. Bütün masraflarım dolar euro bazlı: yakıtımız, arabamız, yedek parçamız, yağımız… Bizi belediye bu rakama mecbur etti. Zoraki kabul ettiğimiz bir rakam yüzde 15’lik zam. Yoksa en yakın mesafe 200 TL istiyoruz.”

İŞ BIRAKANLAR OLDU

Başka Özcan ayrıca, sektör olarak çok zor günler geçirdikleri, birçok kişinin para kazanamadığı gerekçesiyle işini bıraktığı dile getirdi. Özcan, Gaziantep’te bin 300 tane öğrenci servisi var. Her şeye yapılan zam yüzde 40, 50, 60 ve 100 bizde ise yapılan zam yüzde 15. Bu zam da rakamsal olarak bizi kurtarmıyor. Sektörde işi bırakan birçok kişi oldu. Aracını satan da var” diye konuştu.

AYAKTA DURMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Kazançlarının düştüğünü kaydeden Özcan, “Maliyetler arttı. 6 lira 500 liradan yakıt alıyorum. Ama mecbur bu şekilde devam edeceğiz.  Para kazanmaktan vazgeçtik, ayakta durmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

13 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz