Ekim sonunda düşüyor

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, eylül ayının zam şampiyonu domatesteki fiyat artışını değerlendirdi.

Ekim sonunda düşüyor

Hayri Sucu’dan domates açıklaması

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, eylül ayının zam şampiyonu domatesteki fiyat artışını değerlendirdi. Sucu, fiyat artışının geçen yıl zarar eden üreticinin bu yıl ekim yapmadığından ve iklim olaylarından kaynaklandığını belirterek, fiyatların ekim ayı sonunda düşeceğini söyledi.

Aynı zamanda GATEM Yaş Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı olan CHP İl Başkanı Hayri Sucu, domatesteki fiyat artışından dolayı hal esnafını suçlayan açıklamalara tepki gösterdi. Sadece domates de değil bütün ürünlerde fiyatların yüksek olduğuna değinen Sucu, “Ancak domates ana bir ürün olduğundan çok konuşuluyor. Sebze meyve fiyatlarını arz talep oluşturur. Yani arz talep olmadığı zaman aynı domates geçen yıl 70-80 kuruştu. Konya’dan gelen konserve 30-40 kuruş arasındaydı, burada 50-60 kuruş arasındaydı. Bu sene niye böyle oldu? Geçen sene üretici bin dönüm eken adam 100 dönüm ekebildi. Niye ekemedi? Geçen seneki 50-60 kuruş zarar etti üretici ekmediler” diye konuştu.

Domatesteki fiyat artışının ikinci bir nedenin ise iklimden kaynaklandığını ifade eden Sucu, şunları kaydetti: “İkincisi iklim dolayısıyla bütün ürünler şeftalisinden tutun üzümüne kadar 20 gün öne geldi. Kışın sıcak gitmesinden dolayı. Mesela Gaziantep’te en az yüzbinlerce ton üzüm yetişirken bu sene hepsini toplasanız 20-30 ton yoktur. İklimden dolayı, hava şartlarından dolayı, çiçekte yağmur, dolu bitirdi.”

DOMATES BİZE LAZIMSA NİYE İHRAÇ EDİYORUZ?

Domatesteki fiyat artışından dolayı hal esnafının eleştirildiğini anlatan Sucu, hükümet yöneticilerine sitemkar açıklamalarda bulundu: “Domateste hükümet yöneticilerimiz bir ürün pahalı olduğu zaman vay halciler. Domates yerinde 4 lira 20 kuruş, 5 liraya Irak alıyor. Irak’a gönderen ihracatçılar alıyor. Bugün domates bize lazımsa Irak’a niye gönderiyoruz? Bugün bu domates bize lazımsa niye Rusya’ya gönderiyoruz? Bu bölgenin iklimine Suriye, Irak, İran hepsi müdahil aşağı yukarı aynı iklimi yaşıyoruz. Orada domates kalmayınca Türkiye’ye saldırıyorlar. Türkiye’ye saldırınca 1 liralık mal 5 liraya çıkıyor. Hiç burasını konuşan yok. Bugün tarımda planlama yapılıyor mu? Domates yükseldi herkes bağırıyor Cumhurbaşkanından tutturun belediye başkanına kadar. Yok, halciler şöyle yok halciler böyle. Ben net konuşuyorum. Domatesin yerinde fiyatı bugün itibariyle 4 lira 10 kuruş ile 4 lira 500 arasında. İhracatçılar renkli malları 5 liraya kadar alıyorlar. Bunda halcinin ne kabahati var marketçinin ne kabahati var?”

ÜRETİCİ ZARAR ETTİ

Sucu şöyle devam etti: “Domates olsun, patlıcan olsun narenciyenin haricindeki bütün ürünler şu anda tavan yapmış durumda. Geçen sene bu dönemler 10. ayda seralarda domates çıkmıştı. Erken ekim yaptılar. Onlar da 70-80 kuruşa sattıkları zaman zarar ettiler. Bu zarardan dolayı ekmediler. Daha Ekim ayının sonuna doğru seralarda çıkacak. Antalya’da var ama o sera mallarının fiyatları 6-7 lira.”

TARIMDA BİR PLANLAMA YAPMALILAR

“Domateste Gaziantep’i besleyen Mersin Bölgesi” diyen Sucu, tarımda bir planlamanın yapılmasının gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Şu anda Gaziantep’i besleyen Mersin bölgesi. Tokat’ta yok bitti, bu civarda biti, Konya’da bitti. Sadece Gaziantep’i besleyen Mersin’in yayla bölgesinden geliyor. Seralarda yok domates. Onun için bu konuda konuşan arkadaşlar ilk önce iktidarda kendileri var tarımda bir planlama yapmalılar. Düzenleme yapmalılar. Yüzbinlerce ziraat mühendisleri boş geziyor. Sen ziraat mühendislerini sokakta gezdirirsen bugün domates 5 lira da 6 lira da olur. Tarımda planlamayı oturtursun yaparlar devletin bünyesine alırsın bu bize lazımsa niye veriyoruz Irak’a. Irak’a domates gitmese domates burada 3 lira olur. Bunu söyleyen yok bunu yapan yok. Sadece şimdi halciler bu işi yapıyormuş gibi. Hale bakın markete bakın. Biz bedavaya çalışıyoruz kuru ekmek parasını bile kazanamıyor halci. Pazarcı bizden daha iyi marketçi bizden daha iyi. Sen 4 liraya 4.20 kuruşa domates alacaksın onu 4.5 liraya satamayacaksın. Fiyat yükseldikçe satış azalıyor vatandaş yiyemiyor.”

HER ŞEY DOMATESTEN İBARET DEĞİL

Ülke genelinde birçok ürüne zam geldiğine dikkat çeken Sucu, “1 haftadan beri domates konuşuluyor. Tek domates mi pahalandı Türkiye’de ne ucuzladı? Bugün kömür iki katına çıktı.20 liraya aldığımız deterjan 50 lira oldu.15 liralık peynir 30 lira oldu. Daha ne olacak. Her şey domatesten ibaret değil. Domates artmaya devam eder. Ama ay sonuna kadar. Ay sonunda seralarda mal yetişir. Tabi biz seralarda üretim ne kadar olur bilmiyoruz. Rusya bizden domates alacak mı almayacak mı onu bilmiyoruz. Bir bakıyoruz Rusya ürün alıyor, 2 liralık ürün 5 lira oluyor.  Maliye bizi denetliyor. Denetledikleri başka bir esnaf grubunu söylesinler bize. Denetledikleri başka bir fabrikayı, hastaneyi, söylesinler. Bizim aracımız hale girerken kantardan geçiyor.”

DOMATES EKİM SONUNDA DÜŞECEK

Sucu, Ekim ayı sonunda domateste fiyatların düşeceğini sözlerine ekleyerek, şöyle konuştu: “Dolar 7.5 lirayı gördü. 7,5 lira üzerinden bütün ürünlere zam yapıldı. Mazotta öyle. Şimdi dolar 6 lira niye fiyatlar inmiyor? Hepsi kendi menfaat çetesinin cebine giriyor. Bir şeye dur demek için hepsine birden diyeceksin. Kimseye dokunmayın daha seçim var diyor. Vatandaşta bunu anlamakta zorlanıyor. Yani tek domatesin üzerine atmaya gerek yok. Her şeyde iki katına, 3 katına, 4 katına çıkmış geri inme şansı da yok. Dolar düşmüş her şeyin fiyatı yerinde duruyor.”

5 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz