E-ticarette yüzde 121 artış

Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada’nın Ocak – Haziran 2018 verilerine göre, Gaziantep geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla alışveriş sıklığını yüzde 121 artırdı.

E-ticarette yüzde 121 artış

Trend Raporu adıyla her 6 altı ayda bir yayınlanacak olan raporda, Hepsiburada’dan alışveriş yapan müşterilerin en çok tercih ettikleri ürünlerden, en fazla arama yapılan kelimelere, özel günlerde en çok tercih edilen hediyeliklerden il ve yaşa göre eğilimlere kadar birçok bilgi paylaşılıyor. 30’dan fazla kategoride 14 milyonun üzerinde ürün çeşidiyle müşterilerinin hayatını kolaylaştıran Hepsiburada’nın yayınladığı trend raporu kapsamında 2018’in ilk yarısında gerçekleştirilen alışverişlerde, geçen yıl aynı dönemine göre %40’lık bir artış yaşandığı belirtildi.

GAZİANTEP İNTERNETTEN NE ALIYOR?

Hepsiburada, Türkiye’de 2018’in ilk yarısındaki e-ticaret alışkanlık ve eğilimlerini açıkladı. Gaziantep alışveriş sıklığını geçen yıla göre yüzde 121 artırarak dikkatleri üzerine çekti. Gaziantepliler en çok temel tüketim, gıda, sağlık, güzellik ve hırdavat kategorilerini tercih etti. En çok alışverişin 26-35 yaş aralığı tarafından yapıldığını belirten Hepsiburada, en çok talebin Şehitkamil’den geldiğini açıkladı. Şehitkamil’i sırasıyla Şahinbey, Nizip, İslahiye ve Nurdağı takip etti. Hepsiburada, erkeklerin kadınlara oranla 7 kat daha fazla alışveriş yaptığının da altını çizdi.

HER SANİYE 1 ÜRÜN SATILIYOR

2018 yılının ilk 6 ayında ortalama 80 milyonun üzerinde ziyarete ev sahipliği yapan Hepsiburada’da, saniyede 1 ürün satışı yapıldı. Her bir ziyaretin yaklaşık 5,5 dakika sürdüğü Hepsiburada’nın aynı dönemdeki ziyaret trafiğinin %76’sını mobil, %24’ünü de web kullanıcıları oluşturdu. Mobil kullanıcı sayılarındaki büyüklüğe dikkat çeken Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan, “Türkiye’de mobil penetrasyon oranı %94.6. Bu da tüketicilerinin cep telefonlarında giderek daha fazla zaman geçirdiği ve tüm ihtiyaçlarını oradan karşıladığının bir göstergesi. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini odak noktamıza koyup onların hayatını kolaylaştırma felsefesinden yola çıkarak biz de Hepsiburada mobil uygulamamızı her geçen gün geliştiriyor ve yeniliyoruz. Müşterilerimizin ürünlerimize daha kolay ulaşması, alışverişlerini hızlı ve pratik olarak tamamlamaları bizim için çok önemli.” dedi.

KADINLARIN İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNDE YÜZDE 24 ARTIŞ

Ocak-Haziran 2018 döneminde çok alışveriş yapan yaş grubu 25-30 yaş aralığı olarak açıklandı. Ocak-Haziran 2017 ile 2018 dönemleri karşılaştırıldığında erkeklerin alışveriş yapma sıklığı %14 oranında yükselirken kadınların e-ticaretten alışveriş yapma sıklığı %24 oranında artış gösterdi. Erkeklerin e-ticaret alışverişinde en çok tercih ettiği kategoriler; elektronik, oto aksesuar, kişisel bakım, spor malzemeleri olurken, kadınlar anne bebek ve çocuk, pet ve kozmetik kategorilerini tercih etti.

ALIŞVERİŞ YAPMADAN EN ÇOK HANGİ KELİMELER ARATILIYOR

Türkiye’de online ve offline alışveriş yapanların %61’inin Google’da ürün araması yaparken, %60’ının Hepsiburada’dan arama yaptığını kaydeden Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan, bu oranın müşterilerin Hepsiburada’ya duydukları güveni de gösterdiğine işaret etti. Hepsiburada’nın trend verilerine göre geçtiğimiz 6 ayda en çok aranan kelimeler akıllı bileklik, kitaplık, mouse, çanta, klavye, valiz, monitör, TV ünitesi, duvar saati, akıllı saat, parfüm, tablet olarak açıklandı. Sevgililer Günü’nde sinema bileti, akıllı telefon ve parfüm kelimeleri aranırken Kadınlar Günü’nde bilgisayar, parfüm, kol saati kelimeleri arandı. Ramazan’da ise akıllı telefon, buzdolabı, klima kelimeleri aranırken Babalar Günü’nde en çok aranan kelimeler akıllı telefon, sinema bileti ve oyun konsolu oldu.

1 Ağustos 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz