DÖNÜŞÜM ÜSSÜ

GSO Başkanı Adnan Ünverdi, düzenlediği basın toplantısıyla projelerini anlattı.

DÖNÜŞÜM ÜSSÜ

 10 UR-GE projesi gerçekleştirdiklerini, 6 projenin de hâlihazırda devam ettiğini belirten Ünverdi, kente kurulacak ‘Model Fabrika’nın da maliyetinin 12,5 milyon TL olarak belirlendiğini söyledi. Ünverdi, “Model fabrikamız Gaziantep sanayisinde teknoloji ve dijital dönüşüm sürecinde önemli bir üs haline gelecek” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası(GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın mensuplarını karşısına çıktı. Projelerinden bahsetti. Bu yılın nisan ayında yapılan oda seçimleri sonucunda yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bayrağı devraldıklarını anımsatan Ünverdi, ülke ekonomisi ilişkin de açıklamalarda bulundu. “Ülke olarak daha önce de çok kriz yaşadık ve hepsinin üstesinden gelmeyi başardık” diyen Ünverdi, “İnşallah el ele vererek bugünkü sıkıntıları da atlatacağımıza inancımız tam. Müreffeh bir ülke olmak istiyorsak kısa, orta ve uzun vadede stratejik adımlar atmamız, insana yatırım yapmamız ve günün teknolojilerine ayak uydurmamız gerekiyor” diye konuştu.

GAZİANTEP SANAYİCİ İŞBİRLİĞİNDE MESLEKİ EĞİTİM PROJESİ (GASİMEP)

Ünerdi, şöyle devam etti: “Mesleki eğitim konusunda Gaziantep sanayi odası olarak milli eğitim bakanlığı ile gerçekleştirdiğimiz “Gaziantep sanayici işbirliğinde mesleki eğitim projesi (GASİMEP)” kapsamında okul çağında olan öğrencilere ve okul çağını bitirip de meslek sertifikası olmayan, meslek edinememiş kişilere meslek eğitimi veriyoruz. Proje kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde, bilgisayarlı makine imalatı, metal doğrama, kaynakçılık, iç mekan ve mobilya teknolojisi, iş makinaları, endüstriyel bakım onarım, iplik üretim, gıda kalite kontrol ve gıda işleme alanlarında öğrenci alımı yapılarak sistem uygulanmaya başlayacak.

İSTİHDAMA KATKI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ

Sınıfların 16, kişi kontenjanın da sınırlı olduğu projeyle Gaziantep’te mesleki ve teknik eğitim ile özel sektör arasındaki iş birliği ve ilişkilerin güçlendirilmesi, mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılması, sanayinin kalifiye personel probleminin ortadan kaldırılması, mesleği olmayan okul eğitimi dışında kalmış kişilerin istihdama kazandırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.  GASİMEP projesine dahil olacak öğrencilerin, 9. sınıfı bitirmiş ve Mesleki Beceri Testi’nden (MEBET) geçmiş olması gerekiyor.  MEBET testinden geçen öğrencilerin mesleği ortaya çıkarılarak, yetenekleri doğrultusunda ilgili alana yerleştirilmesi, ilgili firma ile eşleştirilerek sözleşme imzalaması da şartlar arasında bulunuyor. Mesleki Beceri Testi ile meslekleri belirlenen personel öğrenciler işletme ile eşleştirilerek kayıt yapmaya hak kazanacak. İşletme tarafından asgari ücretin üçte biri (1/3) oranında eğitimleri süresince maaş alacak.

40 ÜYE BAŞVURDU

Personel öğrencilerin SGK primleri devlet tarafından ödenecek.  Eğitimler boyunca yemek, kıyafet, ulaşım, eğitim materyalleri, sosyal etkinlik gibi tüm masrafları proje tarafından karşılanacak.  GASİMEP projesinde başarılı olan bireyler, işletmelerde istihdam edilecek. Proje sınavlarında başarılı olan personel öğrenciler, kalfalık, ustalık, iş yeri açma ve meslek lisesi diploması almaya hak kazanacak.  Bu sene 10. sınıfta okuyan 114 öğrenciye mesleki eğitim vereceğiz.  Gaziantep Sanayi Odası üyesi 40 firmamız mesleki eğitim projesinde yer almak için başvuruda bulundu. Ayrıca projeye sadece meslek lisesi öğrencileri değil, bir farklılık olarak, başka okullarda okuyan lise öğrencileri de başvurabiliyor.”

KOBİ VERİMLİLİK VE EĞİTİM MERKEZİ PROJESİ

Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından model fabrika kurulacak 5 il geçtiğimiz hafta açıklandığını anımsatan Başkan Ünverdi: şunları dedi: “Önceki dönem ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek’in himayelerinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Mc Kınsey firması ile yürüttüğümüz ‘Gaziantep Sanayi Dönüşüm Proje’mizin sonuçlarından biri de Kobi Verimlilik Ve Eğitim Merkezi’nin Kurulması idi.”

MODEL FABRİKA HAYATA GEÇİRİLİYOR

Ünverdi, “Bu proje imalatçı KOBİ’lerin operasyonel verimliliğini artırma hedefi olan model fabrika kurulmasıyla öncelikle yalın dönüşüm ve sanayi 4.0 ilkelerinin uygulama hedefi olan dijital dönüşüm alanlarında uygulamalı eğitim ve danışmanlık sağlamak amacıyla kurulacaktır.  2 yıldan fazla yürüttüğümüz çalışmayla Gaziantep’in Model Fabrikası’nı Gaziantep Sanayi Odası olarak sanayi ve teknoloji bakanlığı ile birlikte hayata geçireceğiz.

DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENECEK

Model Fabrika’nın maliyeti 12,5 milyon TL olarak belirlendi ve bu maliyetin önemli bir kısmını MADAT Projesi kapsamında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) karşılayacak. Bu proje ile dijital dönüşüm, verimlilik, endüstri 4.0, yalın dönüşüm, tasarım, öğren ve dönüş, yaparak öğrenme gibi sanayide dönüşüm sürecine GSO olarak ev sahipliği yapacağız. Model fabrikamız Gaziantep sanayisinde teknoloji ve dijital dönüşüm sürecinde önemli bir üs haline gelecek. Ünverdi, model fabrikanın ayrıca yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği gibi konularda çalışanların bilgi ve becerilerini artırma imkanı sunacağını belirterek, “Gerçek bir üretim ortamında katılımcılara bir fabrikanın daha verimli olması için gereken tüm prosesleri yaparak öğrenme imkanı sağlayacak. Çalışanlar gerçek üretim hatlarında öğrenerek ve uygulayarak öğrenme imkanı bulacaklar” diye konuştu.

KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI ARTACAK

Gaziantep’te kadın girişimci sayısı artıracak “Gaziantep Kadın Girişimcilere Destek Merkezinin Kurulması Projesi”nde çalışmaların tüm hızıyla devam etiğini aktaran Ünverdi, şöyle konuştu: “Merkezin inşaatı başlamış olup, 2019 yılı başında hizmet vermesi planlanmaktadır. Yaklaşık 2 ay önce Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Hülya Akkaya ve kurul üyeleri ile birlikte inşaat çalışmalarını yerinde inceledik. Binanın kaba inşaatı bitmiş durumda ve çalışmalar hızla devam ediyor.”

“GSO E-TİCARET ATAĞI PROJESİ”

Bir diğer projeleri “GSO E-Ticaret Atağı Projesi” kapsamında GSO üyelerinin ‘gsotrade.com’ web sitesi aracılığıyla yeni pazarlara açıldığını anlatan Ünverdi: “Bu proje ile ihracat rakamlarımızı çok daha yukarılara taşıma imkanı bulacağız ve şu an güzel sonuçlar alıyoruz.  GSO tarafından, oda üyelerimizin ve ürünlerinin tanıtımının yapılması, ihracatın artırılması ve e-ticaret kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan projemizde şu ana kadar 250’nin üzerinde firma yer aldı ve proje kapsamında düzenlediğimiz eğitimlerle 150 firma katıldı” ifadelerini kullandı.

HAVAALANI ISLAH ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ OSB OLDU

GSO girişimleri sonucunda Gaziantep Oğuzeli Havaalanı Islah Organize Sanayi Bölgesi’nin “Organize Sanayi Bölgesi” olduğunu dile getiren Başkan Ünverdi, şöyle dedi:  Gaziantep’in Oğuzeli ilçesi sınırlarında kalan ve havaalanına yakın olması nedeniyle “Havaalanı Sanayi Bölgesi” olarak anılan bölgemiz, yaklaşık 100 firma ile 2 bin 500 kişiye istihdam imkânı sağlıyor. Yerleşim alanlarından uzak olması nedeniyle tam bir sanayi bölgesi yapısında olan bölge için odamız, sanayi ve teknoloji bakanlığına, “Islah Organize Sanayi Bölgesi” başvurusunda bulunmuş, yapılan çalışmalar neticesinde 2016 yılı içerisinde bölge “Islah Organize Sanayi Bölgesi” olarak ilan edilmiş,  odamızın girişimleri ile bu ay içerisinde de normal OSB statüsü kazanmıştır.”

10 UR-GE PROJESİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Gaziantep Sanayi Odası tarafından bugüne kadar, 10 UR-GE projesi geçekleştirdiklerini söyleyen Ünverdi, 6 projenin de halihazırda devam ettiğini bildirdi. Ünverdi, “Makine metal, kimya, plastik, gıda ve tekstil sektörlerine yönelik düzenlenen bu kümelenme projeleri kapsamında sektörlerin ihtiyaç analizleri yapıldı, dış ticaret ve rekabetçilik temalı eğitimler ve danışmanlık programları düzenlendi, 20'den fazla ülkeye sektörel ticaret heyetleri düzenlendik ve alım heyetlerini şehrimize getirdik” şeklinde konuştu.

25 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz