“DİJİTALLEŞMEDE, KOBİ’LER LEHİNE ADIM ATILMALI”

TÜRKONFED ve İş Bankası işbirliğiyle hayata geçirilen Dijital Anadolu Projesi’nin ikinci fazını oluşturan Dijital Anadolu Raporu, SEDEFED’in katkılarıyla yayımlandı.

“DİJİTALLEŞMEDE, KOBİ’LER  LEHİNE ADIM ATILMALI”

TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek’in koordinatörlüğünde hazırlanan rapor, ‘Dönüşüm için Yeni Dünya Kuralları ve Çözümleri’ne dair önemli tespitler içeriyor.

Dijitalleşmeyle birlikte işbirliklerinin artacağını, hiyerarşik yapıların ise hantal kalacağını belirten TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, “Dijitalleşmede KOBİ’ler lehine adım atılmazsa yeni dünyada rekabet zor görünüyor” dedi.

SEDEFED Başkanı Ali Avcı da sektörlerini dijitalleşen yeni dünya gerçeklerine göre hazırlayan ülkelerin rekabetçilikte öne geçtiğini vurgularken, “Dijital dönüşümde Türkiye olarak adımlarımızı hızlandırmalıyız” diye konuştu.

25 Mart 2018- İstanbul / Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Anadolu’da üretim yapan sektörlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunabilmek amacıyla İş Bankası işbirliğiyle hayata geçirdiği Dijital Anadolu Projesi’nin ikinci fazını oluşturan Dijital Anadolu Raporu, Sektörel Dernekler Federasyonu’nun (SEDEFED) katkılarıyla yayımlandı.

Türkiye’nin OECD ülkeleri ile karşılaştırmasını içeren ve bu doğrultuda atması gereken makro adımları ortaya koyan rapor, TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek ve SEDEFED Uzman Yardımcısı Özgün Pelit tarafından hazırlandı. TÜRKONFED’in önceki çalışmalarıyla bağlantılı olarak dijital dönüşümün ekonomik kalkınmadaki önemini vurgulayan rapor, ‘Yeni Ekonomi’ olarak da adlandırılan dijital dönüşümün, stratejik sektörlerin tanımını hızla değiştirdiğini; bu sektörlerdeki yetenek havuzu, altyapı ihtiyaçları, girişim yapısı, girişimcilerin niteliği, finansman ihtiyaçlarının şekli ve gerekli liderlik stillerinin hızla farklılaştırdığını ortaya koyuyor.

Rapora göre, dijital dönüşüm ekonomik kalkınma için bir kaldıraç olarak kullanılmalı; her ülke dijital dönüşümde kendi özgün reçetesini yazmalı ve dijital dönüşüm, sektörel darboğazları aşmak için çözüm sunmalı.

Türkiye’de ‘fiyat’ uygun, ‘beceri’ sınırlı

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, 2011 yılından bu yana üzerinde durdukları ve Türkiye’nin belli bir gelir seviyesinin üzerine çıkamaması olarak da ifade edilen Orta Gelir Tuzağı’ndan çıkışın, dijital dönüşüm sürecinin doğru yönetilmesiyle mümkün olabileceğini söyledi. Kadooğlu, şöyle devam etti: “Raporumuz gösteriyor ki Türkiye, dijital dönüşümde, başta KOBİ’lerin lehine olmak üzere önemli adımlar atmak zorunda. Rekabetin, sektörlerin iş yapış biçiminin hızla değiştiği yeni dünyada Türkiye, adımlarını hızlandırmalı. Teknolojik hazır olma endeksinde 139 ülke arasında 48’inci sırada yer alıyoruz; en iyi olduğumuz alt endeks 2’cilikle fiyat uygunluğu iken, en kötü olduğumuz alt endeks 69’unculukla beceriler. Global İnovasyon Endeksi’nde 127 ülke arasında 43’üncü sıradayız. Küresel Rekabet Endeksi’nde ise 137 ülke arasında 53’üncü. Bu rakamlar da gösteriyor ki Türkiye bilgi ve teknoloji üretmek, bu alanda ihracat yapar konuma erişmek, sektörleri hızla bu dönüşüme adapte etmek zorunda. Aksi takdirde dünyanın yeni hızını yakalamak, sürdürülebilir büyüme ve uluslararası pazarda rekabet edebilirlik çok zor olacak.”

“KOBİ’leri dijitalleştirmek hem yerli hem de milli bir politika olmalı”

Kadooğlu, rapora göre sektörel olarak dijital dönüşüm için göstergelerin belirlenmesi gerekliliğinin ortaya çıktığını da vurgulayarak, şöyle konuştu: “Sektörlerin güçlü ve zayıf yanlarının anlaşılması ve hızla çözümler ortaya konulması gerekiyor. Türkiye acilen dijital dönüşümü, sektörel koşullara uygun, verimlilik artışı yaratacak şekilde kurgulamalıdır. Bunu yapabilirsek, işte o zaman sürdürülebilir kalkınma yolunda önemli bir sıçrama yaratabiliriz. Dijitalleşme, Türkiye gibi ülkeler için yüksek katma değerli üretim yapısına geçmek için fırsatlar da sunuyor. Yeter ki hızlı ve kararlı davranalım. Kamu başta olmak üzere KOBİ’lerimizin dijitalleşmesi için işbirliği ve güç birliği yapalım. KOBİ’leri dijitalleştirmek ekonomimiz için hem yerli hem de milli bir politika olmalıdır.”

26 Mart 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz