Destekler ödenmeli

Yüksek Ziraat Mühendisleri Birliği Gaziantep İl Temsilcisi Kenan Seçkin, belediyeler tarafından ucuz sebze satmak için kurulan tanzim çadırlarının geçici çözüm olduğu savundu.

Destekler ödenmeli

Yüksek Ziraat Mühendisleri Birliği Gaziantep İl Temsilcisi Kenan Seçkin, belediyeler tarafından ucuz sebze satmak için kurulan tanzim çadırlarının geçici çözüm olduğu savunarak, “Üretimler ihtiyaca göre havza bazlı yapılmalı ve bu doğrultuda destekler ödenmeli. ” dedi.

Üretim planlamasının şart olduğunu dile getiren Seçkin, öncelikle ülkemizin ne kadar tarımsal ürüne ihtiyacının olduğunun hesaplanması ve ona göre planlama yapılması gerektiğini söyledi. Bölgesel olarak ürünlere destek verilmesi önerisinde bulunan Seçkin konuşmasına şöyle devam etti: “Hangi ürün hangi iklimde yetişiyor, Türkiye’nin ne kadar ihtiyacı var tespit edilip, o bölgede o ürün desteklenmeli. Üretici ürettiği zaman gelirini bilecek. Trakya’da hububatta dekara 700-800 kilogram verim alırken, Gaziantep’te ise 350-400 kilogram verim alınıyor. O zaman hububat ekmek Trakya’da mı yoksa Gaziantep’teki avantajlı.”

Devletin birinci görevinin vatandaşın hakkını korumak olduğunu açıklayan Seçkin, anormal şekilde yaşanan artışların araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Belediyelerin kurduğu tanzim çadırlarını kurmasının geçici çözüm olduğunu ifade eden Seçkin, “Bir ürünün tarladan tüketiciye ulaşmasına kadar 5 aracıdan geçiyor. Belediye bu işi yaptığında bu aracılar aradan çıkacak ama bu geçici bir çözüm. Çünkü belediyeler bunu şehrin her noktasına yayabilecek mi? Geçici bir çözüm olabilir ama önemli olan bunu kalıcı hale getirmektir. Bunu da üretim planlaması ile yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

13 Şubat 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz