Deprem Gaziantep’in gerçeği!

Mimarlar Odası’nın hafta sonu gerçekleşecek 16. Olağan Genel Kurul öncesi Özgür Girişken, Gaziantep Şube Başkanı olarak son kez gazetecilerle bir araya geldi.

Deprem Gaziantep’in gerçeği!

Zorlu bir dönem geçirdiklerini anlatan Girişken, Gaziantep’in deprem gerçeğine dikkat çekti. Olası bir depremde faturanın çok ağır olacağını kaydeden Girişken, “Deprem, Gaziantep için bir gerçek. Yıllardır sözü edilen Deprem Master Planı ile ilgili somut bir şey göremedik” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nde iki dönem Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Özgür Girişken, hafta sonu gerçekleşecek 16. Olağan Genel Kurul’da aday olmayacağını açıklamıştı. Girişken, Şube Başkanı olarak bir veda toplantısı düzenleyerek basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıya, önceki dönem şube temsilcileri ve başkanları da katıldı.

  1. DÖNEM ZOR BİR DÖNEMDİ

14 ve 15. dönem Mimarlar Odası Başkanı olarak görev yapan Girişken, değerlendirmelerde bulundu. Geride kalan 15. dönemin hem meslek alanı, hem de ülkemiz ve yakın coğrafya için son derece yoğun ve zor bir dönem olduğunu söyleyen Girişken, “Diplomatik krizler, yakın coğrafyamızda yaşanan savaş ve çatışma iklimi, seçimler ve siyasi belirsizlikler, ekonomik kriz ve işsizlik, bu döneme damgasını vuran önemli gelişmelerdi. İnşaat sektörü ekonomik krizden en çok etkilenen sektör oldu. Sektör son aylarda toparlanma sinyalleri verse de, geçtiğimiz sonbahar itibariyle bir yıl içerisinde 500 binden fazla inşaat sektörü çalışanı işsiz kalmıştı. Geldiğimiz noktada pek çok mimar ve mühendis işsiz ve meslektaşlarımızın bir bölümü de iş bulmaktan umudunu kesmiş durumda” diye konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ AMAÇ OLDU

Yapı Denetim ve müteahhitlik sisteminde geliştirilen düzenlemelerin yetersiz olduğunu ifade eden Girişken, şunları kaydetti: “İnşaat sektörü toplumsal ihtiyaçlar ve nitelikli kentleşme için bir araç olmalıyken, ülkemiz şartlarında bir amaç olarak görülmektedir. Yapılan mevzuat düzenlemeleri de bu perspektiften okunmalıdır. Son on yılda 8 milyon 500 bin milyon konut için ruhsat alınmıştır. Nüfusumuzun neredeyse yarısının barınabileceği miktarda konut üretilirken, ülkemizdeki konut sorunu devam etmektedir. 2007’de yüzde 61 olan ev sahipliği oranı, 2018 sonu itibariyle yüzde 59’a gerilemiştir. Düşük gelir gruplarında ise durum daha kötü bir seyir izlemiştir. Bu gruplar için 2007’de yüzde 61,7 olan ev sahipliği oranı, 2018’de yüzde 52’ye gerilemiştir.”

MİMARLIK MESLEK YASASI OLUŞTURULSUN

“Vakit, Türkiye için inşaat sektörünün rolünü yeniden düşünme ve değerlendirme vaktidir” diyen Girişken, şöyle devam etti: “Konut finansallaştırılmıştır ve karın tek amaç olduğu inşaat sektörü toplumun barınma ihtiyacını karşılamadığı gibi; mimarın, mühendisin, meslek odalarının dışlandığı inşaat süreci, hem meslektaşlarımıza, hem kentlerimize, hem de ülkemize büyük zarar vermiştir. Bu niteliksizliği geride bırakmak için, ülkemizin acilen Mimarlık ve Kentleşme Politikaları metnini uygulamaya koymasına ihtiyacımız vardır. İkinci husus olarak da bu politika metni ışığında oluşturulacak bir Mimarlık Meslek Yasası, hem mimarların haklarına kavuşması, hem de toplumun nitelikli mimarlıkla buluşması için elzemdir. Aksi takdirde inşaat sektörünün sağlıklı bir yapıya kavuşması, toplumsal ihtiyaçlara yanıt verecek bir araç haline gelmesi mümkün olmayacaktır. Farkındayız ki, bu düzenlemeler kendiliğinden gelmeyecektir. Ülkemizin ve biz mimarların ihtiyaç duyduğu bu hukuki düzenlemelerin yapılabilmesi için öncelikle meslektaşlarımızın kararlı bir duruş sergilemesi, ve bu talebin daha güçlü bir sesle dile getirilmesine ihtiyacımız vardır. Bu önemli amaç için mücadele ve dayanışma, bundan sonraki Oda yöneticilerinin ve meslektaşlarımızın birinci önceliği olmalıdır.”

  1. DÖNEMDE NELER YAPILDI?

 TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin kısıtlı imkanlarına rağmen Türkiye’de en çok etkinliğin yapıldığı şubelerden bir tanesi haline geldiğini anlatan Girişken, şöyle dedi: “Yönetimde görev yaptığı süre içerisinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin ana amacı da üyeler arasında dayanışmayı ve işbirliğini güçlendirmekti. Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin tarihinde en çok etkinliği yaptığı dönem, 2018-2020 yılları arasında yer alan 15. çalışma dönemiydi. Yeni dönemde bu standardın daha ileri taşınacağına ve üyelerin katılımını artırıcı çalışmaların yapılmasına olan inancımız tamdır. Çalışma dönemimiz, yerel gündem anlamında da oldukça yoğundu. Yerel idareler tarafından yapılan plan tadilatları önceki döneme göre azalmış olsa da, bu dönem şubemiz tarafından 64 imar işlemine itiraz edilmiş, 18 işlem ise yargıya taşınmıştır.

LEHİMİZE SONUÇLANSA DA

Geçmiş dönemden süregelen önemli davalardan Metro AVM çevresindeki, eski TRT arazisindeki düzenlemelerin tamamına yakını lehimize sonuçlansa da, ne yazık ki inşaat faaliyetleri sürdürülmüştür. Çok önemsediğimiz, Gaziantep’in ilk sosyal konutları olan TCDD lojmanlarının tescillenmesine dair davada da, yargı lojmanların tescilli olarak kalması gerektiğine hükmetti. Bu kültür varlığımızın korunmasına sağladığımız katkıdan dolayı son derece mutluyuz.

YURTTAŞLARIN SAHİPLENESİ BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİREBİLİR

Bu dönemin bir başka yerel gündem maddesi, Kamil Ocak Stadyumu çevresinde yapılacak millet bahçesi düzenlemesiydi. Kamuoyunda tepki yaratan ve özellikle yalnızca 23 yıllık bir bina olan vilayet binasının yıkımının gündeme gelmesi sonrasında yapılan çağrıya yanıt veren 150 civarında kişi, kurum ve kuruluşun itiraz ettiği imar planında gelinen noktadan memnunuz,  yurttaşların kenti ve kent değerlerini sahiplenmelerinin bir şeyleri değiştirebileceğini bir kez daha gösterdiğini düşünüyoruz.”

KÜÇÜKCAN’I UNUTMADI

Girişken, geçtiğimiz aylarda çöken iskelenin altında kalarak hayatını kaybeden Korkut Küçükcan’ı da unutmadı: “14 Kasım 2019 tarihinde, bir dizi ihmal neticesinde gerçekleşen iskele göçüğü sonrasında İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ı kaybettik. Yapılan açıklamalarda, suç duyurusunda bu tür felaketlerin ve acıların bir kez daha yaşanmaması için mimarlığın, mühendisliğin, bilimin, tekniğin, yasal süreçlerin, fen ve sanat kaidelerinin asla küçümsenmemesinin, bu hususlardaki kurallara harfiyen uyulmasının önemi vurgulandı. Bu acı olay dolayısıyla Korkut Küçükcan’ı bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.”

Girişken’in konuşmasının ardından geçmiş dönem şube temsilcileri ve başkanlarına armağanda bulundu.

13 Şubat 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz