DEMİRBAŞLARI İSTİYOR

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, göreve başlamak üzere geldiği üniversitede kötü bir sürprizle karşılaştı.

DEMİRBAŞLARI İSTİYOR

 FETÖ soruşturması kapsamında ismi Zirve Üniversitesi iken el konulan ve daha sonra Gaziantep Üniversitesi’ne bağlanan, yeni üniversitenin kurulma kararı alındıktan sonra 15 Temmuz yerleşkesinde bulunan sıralar da dâhil tıp fakültesi malzemeleri ve TV stüdyosu ile son teknoloji ekipmanların Gaziantep Üniversitesi’ne taşındı. Rektör Hatipoğlu, içi boşaltılan üniversitenin alınan ekipmanların yeniden üniversiteye getirilmesi için yoğun çaba gösteriyor.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne, 18 Ocak 2019 tarih ve 30659  sayılı Resmi Gazetede yayınlanan atama kararı ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2., 3., ve 7. Maddeleri gereği Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu atanmıştı.

ÜNİVERSİTENİN İÇİ BOLAŞTILDI

Yaklaşık 100 gün önce Gaziantep’e gelerek rektörlük koltuğuna oturan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, üniversitede beklenmedik bir sürprizle karşılaştı. İddiaya göre, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından FETÖ soruşturması kapsamında Gaziantep Üniversitesi(GAÜN)’ne bağlanarak 15 Temmuz Yerleşkesi adını alan Zirve Üniversitesi’nin içi boşaltıldı. Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulma kararından sonra 15 Temmuz yerleşkesinde bulunan sıraların yanı sıra son teknoloji ekipmanların Gaziantep Üniversitesi’ne taşındığı öne sürüldü.

REKTÖR HATİPOĞLU TAŞINAN EŞYALARI GERİ İSTİYOR

Yaklaşık 100 gün içerisinde az sayıdaki personeli ile büyük bir çalışma ve üstün bir gayret ile normal şartlarda ortalama 2-3 yılda ancak gerçekleştirilebilecek faaliyetlere imza atan Rektör Hatipoğlu ve ekibi şimdi GAÜN’e izinsiz taşınan ekipmanları yeniden üniversiteye getirmenin yollarını arıyor.

YAZIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Üniversite’den yapılan yazılı açıklamaya göre, mevcut olan geçici görevlendirilen personel ile üniversitenin mevcut demirbaş ve taşınır malzemelerinin tespitinin yapıldığı ve eksik malzemelerin kurucu rektörlüğe gelinmeden önceki durumunun tespiti için gerekli makamlarla yazışmaların devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, 2-3 yılda ancak gerçekleştirilebilecek faaliyetlerin yaklaşık 100 günde tamamlandığı vurgulandı. İşte üniversitenin yaptığı yazılı açıklamaya göre Rektör Hatipoğlu ve ekibinin kısa sürede gerçekleştirdiği faaliyetler:

BU YIL ÖĞRENCİ ALIMI YAPILACAK

Araç-gereç  ve personel sayısının azlığına rağmen 2019-2020 öğretim yılında İslami İlimler Fakültesine 100 ve Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne 60 adet öğrenci almak için ilgili kurumlara müracaatlar tamamlandı. Bu yıl yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda yer bulmuş ve öğrenci alımı için gerekli işlemler tamamlandı. Gerekli olan akademik kadro ilanına büyük bir hızla çıkılmış, akademik kadro müracaatlarının değerlendirilmesi ile ilgili başvuru dosyaları jürilere gönderilmiş ve sonuç alınmıştır.  Bu çalışmaların tamamı Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu tarafından onaylanmıştır.

MASRAFA MÜSAADE EDİLMEMEKTE

2019-2020 öğretim yılında öğrenci alabilecek diğer fakültemiz olan Tıp Fakültesi ile ilgili bütün hazırlıklarımız bu kısa sürede tamamlanmış olmasına rağmen YÖK ile Sağlık Bakanlığı teknik çalışmalardan ötürü şu anda sürecin sonucu beklenmektedir. Üniversitemiz minimum harcama ile maksimum sonuç almaya odaklanmıştır. Öğrenci alımı planlanmamış bölümlere ihtiyaç olmadıkça akademik kadro yapılanması konusunda herhangi bir atama, nakil ve dolayısı ile masrafa müsaade edilmemektedir.

HER TÜRLÜ MASRAFA AZAMİ DERECEDE DİKKAT EDİLİYOR

Tamamının özel sektörden temin edilmesi halinde yüksek maliyeti olan üniversite web sayfası tasarımı, elektronik belge sistemi ve öğrenci işleri gibi diğer iletişim hizmetlerinden ücretsiz istifade etmek için de devlet üniversiteleri tarafından üretilen milli ve yerli  yazılımların ücretsiz temini yapılmaktadır. Bu hususta da her türlü masrafa azami derecede dikkat edilmektedir.

GÖSTERİŞ VE GEREKSİZ HARCAMA OLMAYACAK

Üniversitemizde hiçbir zaman gösterişe ve gereksiz bütçe harcamasına müsaade edilmeyecektir. Henüz kısıtlı sayıda bulunan personel ile  en hızlı ve gerekli adımlar atılmaktadır. Rektörümüz bu hususta; devletin emanet ettiği her kuruşun harcamasında olabildiğince tasarruf edilmesini üniversitemiz kendisine ilke edinmiştir.

ÜNİVERSİTELER KEYFİ İSTİHDAM ALANI DEĞİLDİR

Üniversiteler keyfi istihdam alanı değildir. Az sayıda personelin yapabileceği işi bir kaç kat sayıda personele dağıtacak şişkin kadrolar ile iş yapan müesseseler de değildir. Bu nedenle ihtiyaç duyulmayan hiçbir kadroya zamanı gelmeden atama yapılmayacaktır ve bunun da tasarruf tedbirleri açısından büyük bir örnek teşkil edeceği aşikardır. Rektörümüzün YÖK genel kurulunda önerdiği gibi gerek üniversite tanıtım dergileri gerekse  diğer yazılı dökümanların basımı durumunda lüks ve israftan kaçınılmaktadır.

İDARİ KADRO TAMAMLANIYOR

Gerekli olan idari kadroya atamalar ile ilgili her türlü yazışma yapılmış, izinler alınmış ve güvenlik soruşturmaları yapılmıştır. Süreci tamamlananlar ise hâlihazırda göreve başlamıştır. Rektörümüzün önderliğinde yeni kurulan üniversitemizin çok  kısa sürede ciddi hamlelerle bu kadar mesafe kat etmiş olması haklı olarak bizi 2019-2020 sezonunda yapacağımız büyük hamleler için motive etmiştir.

Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ) günlük basit mülahazaların çok uzağında kendisine yüklenen misyonu icra etmeyi kendine görev edinmiştir. Üniversitemiz, saygıdeğer medyamıza gerekli zamanlarda ve elbette ihtiyaç duyduğunda bilgi vermeyi esas edinmektedir. 2019-2020 eğitim döneminde yapılacak çalışmalar, sempozyum ve her türlü bilimsel ve sosyal faaliyet ile ilgili olarak ihtiyaca göre saygıdeğer medyamıza bilgilendirme yapılacaktır.

İSTİŞARELER YAPILIYOR

Üniversitemizin misyonu kapsamında sayın rektörümüz göreve geldiği andan itibaren ulusal ve uluslararası her kesimden din adamları, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları, şehrin önde gelen kişileri ve yerel yöneticileri ile istişareler yapmış ve yapmaya devam edecektir.

YURTDIŞINDAKİ EĞİTİM KURUMLARI İLE KOORDİNASYON SAĞLANDI

Üniversitemizin uluslararası misyonu kapsamında akademik işbirliklerinin kurulması çerçevesinde İslami İlimler Fakültesi tarafından birtakım görüşmeler yapılmaya başlamış olup bu bağlamda yurtdışındaki ilgili eğitim kurumları ile koordinasyon sağlanmıştır.

REKTÖR HATİOPOĞLU MAAŞI ÖĞRENCİLERE

Rektörümüz gerek Dicle Üniversitesi gerekse de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği süresince hak ettiği aylık gelirini ihtiyaç sahibi öğrencilere burs ve hayır işlerine aktarmıştır. Üniversitemizde göreve başladığı ilk gün tahakkuk edecek temsil ve makam tazminatı da dahil hak edişlerinin tamamının da öğrencilerin iaşesine aktarılmasını üniversite genel sekreterine talimatla bildirmiştir. Bu son madde, Rektörümüzün özel kalmasını çok arz ettiği bir husus olmakla beraber ihtiyaca binaen açıklanmıştır.

 

 

14 Mayıs 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
oradaki laptopları neleri alıp gitiler halende orda çalışanlar remen paylaştılar ganimet ghibi bir orda sorumlu olanların evlerine bakılsın kaçtane diz üsti bilğisayar aletler gitti
hamo15 May 2019 09:02:26