CUMHUR’SUZ SEÇİM

AK Parti-MHP ittifakı yerel seçimde de sürecek

CUMHUR’SUZ SEÇİM

24 Haziran’da ‘Cumhur İttifakı’ çatısı altında seçimlere giren AK Parti ve MHP 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde de birlikte hareket edecek. İki partinin yerel ittifak düşüncesinin il ve ilçe bazlı planlamayla gerçekleşeceği belirtiliyor. Milletvekilleri özellikle büyükşehirler için ittifak sinyali verirken, AK Parti’nin kalesi Gaziantep’in ittifaka dâhil edilmeyeceği konuşuluyor.

31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler öncesi partiler çalışmalarına başladı. Özellikle büyükşehirleri almak isteyen partiler, hesaplamalarını yapıyor.  CHP’de, AK Parti - MHP ittifakının dokuz ilde kendileri için sıkıntı yaratacağına ilişkin hesaplamanın benzerini AK Parti yönetiminin yaptığı iddia edildi.

AK PARTİ-MHP İTTİFAKI KESİN

Yerel seçimlerde AK Parti ve MHP’nin ittifak yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. CHP’de, iktidar kanadında ittifak olması durumunda risk taşıdığı iddia edilen iller Aydın, Eskişehir, Hatay, Burdur, Giresun, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Çanakkale olarak konuşulmuştu. AK Parti kurmayları ise başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yedi kritik ilin doğru adaylar ve ittifak desteği ile kazanılabileceği yorumunu yapıyorlar.

AK PARTİ’DE ‘KIL PAYI’ HESABI

İki büyük ilin yanı sıra Adana, Hatay, Yalova, Balıkesir, Kars gibi illerin de MHP’nin desteği ile kazanılacağı iddia ediliyor. AK Parti yönetimi, hesabını kıl payı alınan iller ile kıl payı kaybedilen iller üzerinden yapıyor.

GAZİANTEP’TE İTTİFAK OLACAK MI?

AK Parti ile MHP’nin seçimlere ittifak çatısı altında gireceğine kesin gözüyle bakılırken, Gaziantep’te durum ne olacak merak konusu. Gaziantep’te AK Parti’nin son yerel seçimde olduğu gibi yine zaferle ayrılacağı konuşuluyor. AK Parti ve MHP kurmaylarının yapacağı görüşme sonrası Gaziantep’te de ittifak yapılıp yapılmayacağı sorusu yanıt bulacak.

SON SEÇİMLERDE NE OLMUŞTU?

Son yerel seçimlerde kent genelinde büyükşehir de dâhil 9 belediyeyi kazanan AK Parti, önümüzdeki seçimde 10’da 10 yapmak istiyor. AK Parti 2014 yılında yapılan yerel seçimde Büyükşehir, Şahinbey, Şehitkâmil, Nizip, Yavuzeli, Araban, Nurdağı, İslahiye ve Karkamış ilçelerinde sandıktan zaferle çıkmıştı. Kentte, sadece Oğuzeli Belediye Başkanlığını MHP’li Mehmet Sait Kılıç kazanmıştı.

70’E YAKIN İLİ ALABİLİRİZ

Öte yandan, AK Parti yöneticileri, son MYK toplantısında, ittifakın ayrıntılarının ele alınmadığını belirterek, “Liderler bu konuda bir araya geldikten sonra ayrıntıları komisyon belirler. Ya bölgesel olarak ittifakı tarif ederiz ya da ülke geneli için ilkeleri açıklarız. Burada kesin olan bir şey, ittifakın yapılacağıdır. Açıktan veya kapalı olup olmayacağına daha sonra karar verilecek” dedi. Partilerin güçlü olduğu il ve ilçeler baz alınarak ‘yerel planlama’ yapılacak. İki partinin rakip olduğu iller için ‘meclis üyelikleri paylaşımı üzerinden’ ayrı formül geliştirilecek. Parti kurmayları, Anayasa referandumunu baz alarak analiz yaptıklarını dile getirerek, “Gördük ki, son referandumu baz alarak 60 ilde birinci partiyiz. 6 ilde ise kıl payı ile ikinci partiyiz. Demek ki doğru çalışmayla 70’e yakın ili alabiliriz” değerlendirmesi yaptı.

12 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz