Çoklu baro bölücülüktür

Gaziantep’te yüzlerce avukat ve Baro Başkanı Bektaş Şarklı baroların yapısında yapılmak istenen değişikliği protesto etti.

Çoklu baro bölücülüktür

“Çoklu Baro demek bölünmedir, bölücülüktür” diyen Şarklı, yasanın karşısında olduklarını belirterek, baroların sesinin kısılması, parçalanması ve susturulması için çıkarılan yasanın sadece baroların değil, vatandaşın da sesini keseceğini söyledi.

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ve yüzlerce meslektaşı cübbeleriyle AK Parti tarafından meclise sunulan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi için ‘Savunma Mitingi’nde bir araya gelerek karşı çıktı.

KUTUPLAŞMA YARATIR

Maarif Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Baroların seçim sisteminin demokratik olmadığı ve temsilde sorun olduğu bahane edilerek başlatılan ancak, savunma özgürlüğünü ve hukuk devleti ilkesini yok sayan, birden çok baro düşüncesinin meslektaşlar arasında  bölünme kutuplaşma yaratacağını kaydetti.

ÜLKEMİZİN DAHA CİDDİ SORUNLARI VARKEN

Şarklı, mahkemelerin avukatın kayıtlı olduğu baroya göre tarafsızlığını yitirebileceği, meslektaşların kayıtlı olduğu baroya göre  fişlenebileceğine dikkat çekerek, “Yargı mekanizmasının demokratik ve sivil ayağı  olan savunma mesleğinin bu anlamada ağır yara alacağı, dolayısıyla yurttaşlar tarafından  zaten adalete duyulan güvenin  diplerde olduğu bir ortamda  yurttaşların hak arama ve adil yargılanma  konusunda endişelerinin  artacağı,  pandemi sürecinde  ülkede işsizlik, yoksulluk artarken, istihdam azalırken, esnaf, işçi, köylü, memur kan ağlarken, mahkemede, savcılıklarda  yıllardır adalet bekleyen yurttaşların adalet talebi varken, kısaca  ülkemizin  daha ciddi ve daha  yapısal gerek hukuki gerek ekonomik sorunları devam ederken, TBMM’de siyasi partilere yüzde 10 baraj seçim sistemini getiren ve savunan bir iktidar tutup baroların yapısının demokratik olmadığını iddia edebilmektedir” diye konuştu.

ŞARKLI UĞRADIĞI SALDIRIYI ANLATTI

Geçtiğimiz haftalarda baro başkanlarının Ankara yürüyüşü sırasında uğradığı saldırıyı da anlatan Şarklı, şunları kaydetti: “22 Haziran Günü Ankara'da girişinde buluşulup çoklu baro ve nispi temsil sistemi konusunda çekincelerimizi TBMM’de anlatmak için şehrin girişinde diğer  baro başkanlarımızla buluşma noktasına gittiğimizde,  Baro Başkanları olarak Başkente sembolik olarak giriş yapmak adına 150 m yürümemize izin verilmemiş , hiçbir yazılı emir gösterilmeden etrafımız çevrilerek fiilen gözaltı işlemi yapılmış, Ankara Belediyesinin getirdiği çadırlar tekmelenerek kurulmasına izin verilmemiş , oturmak için alana kürsü dahi alınmamış ,yağmurun altında iken yağmurluk dağıtımına izin verilmemiş, yağmurlukları ancak  yağmur bittikten sonra dağıtımına izin verilmiştir. Yine bulunduğumuz alan üzerinde bulunan inşaat şantiyesinde çalışan işçiler Çevik Kuvvet Şube müdürü tarafından üzerimize kışkırtılmış inşaat şantiye şefi olduğunu söyleyen şahsın gerçekte şantiye şefi olmadığı daha sonra basından öğrenilmiştir.”

EMNİYETE TEŞEKKÜR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Emniyet Müdürü hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarına da değinen Şarklı, yürüyüşü sırasında Gaziantep, Osmaniye ve Aksaray  Emniyet Müdürlüğü’ne de teşekkür etti.

FETÖ PROJESİ

Barolarda yapılmak istenen değişikliğin demokratik olmadığını savunan Şarklı, “Çoklu Baro demek bölünmedir, bölücülüktür. Vatandaşın hak arama yolunu engellemedir. Siyasi iktidara yakın baroları kollamak yakın olmayanları fişlemedir. Bu proje baroları ele geçirmeye çalışan bir FETÖ projesidir. Yıllardır raflarda duran bu değişiklik bugün ısrarla yapılmak istenmektedir. Baroların sesinin kısılması , parçalanması ve susturulması için çıkarılan bu yasa, sadece baroların değil vatandaşın da sesini kesecektir.  Bizler bu yasanın karşısında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz” diye konuşmadı.

ANKARA’DA SAVUNMA MİTİNGİ

Şarklı, 4 Temmuz 2020 günü Ankara’da savunmanın onuru için, adil yargılanma, insan hakları, vatandaşın haklarını savunmak için büyük savunma mitinginde buluşacaklarını da sözlerine ekledi.

30 Haziran 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz