Çiftçinin yüzünün güleceği bir yıl

Aşırı yağışlar ve dolu Gaziantep çiftçisini korkuturken, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Gaziantep İl Temsilcisi Kenan Seçkin, yaptığı açıklama ile çiftçilerin yüreğine su serpti

Çiftçinin yüzünün güleceği bir yıl

Aşırı yağışlar ve dolu Gaziantep çiftçisini korkuturken, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Gaziantep İl Temsilcisi Kenan Seçkin, yaptığı açıklama ile çiftçilerin yüreğine su serpti. Seçkin, gerekli tedbirler alındığı sürece çiftçilerin aşırı yağışlardan korkmaması gerektiğini belirtirken, hububatta son yılların en yüksek rekoltesinin elde edileceğinin altını çizdi. “Bazı bölgelerde dolu yağdı. Fakat sahada yaptığımız tespitler, aldığımız duyumlar neticesinde dolunun fazla zararı olmadı. Belki aşırı yağışlar dere yataklarındaki tarlaları etkiledi. Ama çiftçilerimizin korkmasını gerektirecek bir şey yok. 2019 yılı çiftçinin yüzünün güleceği bir yıl olacak” dedi. 

 Gaziantep’in yağış bakımından verimli bir sezon geçirdiğini vurgulayan Seçkin, çiftçilerin yağışlardan korkmamasını söylerken, “Çok yağış sonucu oluşan olumsuzlukların tedbirleri vardır. Bitkiler, besinini topraktan güneşini de havadan alarak kendi kendine büyür. Dolayısıyla havalar kapalı olduğundan ve güneş alamadığından bitkilerde beslenme zayıflığı var gibi. Çiftçiler bundan tedirgin oluyorlar, ama kesinlikle tedirgin olmasınlar. Çünkü yağışlar durduğunda ve güneş açtığında bitkiler hemen açar. Mantar hastalıkları ile mücadele de koruyucu ilaçlama yapmak lazım. Çünkü yağışların fazla olduğu yıllarda mantar hastalıkları bitkilere zarar verir. O yüzden bu sene hububat ve bakliyatların ilaçlanması kaçınılmazdır. Antepfıstığında da çiçeklenme döneminde yağışlar devam ederse, boş oranında artış yaşanır” şeklinde konuştu.

  2004 yılından beri Gaziantep’in 6 büyük kuraklık yaşadığını belirten Seçkin, bu yıl Gaziantep’e metrekareye 840 kilogram yağış düştüğünün altını çizerken, en yüksek yağışın bin 100 kilogram ile İslahiye’nin aldığını kaydederken, en düşük yağışın ise 550 kilogram ile Araban’ın aldığını vurguladı. Seçkin, “Karkamış ise metrekareye toplamda 545 kilogram yağış aldı. Gaziantep’in yağış ortalaması ise 400-450 kilogram arasındadır. Şu anda aldığımız yağışlarla ortalamanın da üzerine çıktık. Antepfıstığı gibi ağaçların kuraklığa karşı hayatlarını devam ettirebilmek için küçülmeye ve çalılaşmaya başlamıştı. Fakat yağışlar iyi olduğundan Antepfıstığı kendine gelecek, kuruyan derelerde sular akmaya, yerin altındaki kuyular taşmaya başlayacak. Dolayısıyla durum böyle olunca tarımdaki sulama oranımızda artacak. Sulu tarımda yapıldığında üretim artacak, üretim artarsa milli ekonomimiz yani ülkemiz kazanacak” dedi. 

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Gaziantep İl Temsilcisi Kenan Seçkin, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu sene hububatta son yılların en yüksek verimini elde edeceğiz. Dolayısıyla üretimde çiftçinin yüzü gülecek. Ama zirai mücadele yönüyle de tedbirimizi almamız lazım. Vatandaşımız, ruhsatlı ilaç kullanmalı, ilaçlamanın zamanını doğru ayarlamak lazım, doğru alet kullanmak gerekiyor. Bunun yanı sıra atılan ilaçların eşit şekilde dağıtılmasını sağlayan makinelerin kullanması elzemdir. En önemlisi de ilaçlar, rüzgarsız, açık ve 6 ve 12 saat süre ile yağış beklenmeyen zamanlarda atılmalı.”

12 Nisan 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz